Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    RSS

    Blog

    Chryzantéma nebo-li JU HUA
    Komentáře (0) Chryzantéma nebo-li JU HUA
    Chryzantéma je v tradiční čínské medicíně používána kvůli svým svěžím vlastnostem a sladké chuti. Má tropismus na plíce a játra a může se používat i jako obklad. Chryzantéma má protizánětlivé účinky, podporuje krevní oběh a zlepšuje zrak. Je důležité mít na paměti případné kontraindikace a konzultovat s odborníkem.
    Malina z pohled TČM
    Komentáře (0) Malina z pohled TČM
    Malina je teplá, sladkokyselá a má tonizační účinky na játra a ledviny. Je vhodná při častém močení a závratech z malátnosti. Obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály pro celkové zdraví. Listy maliníku se používají v čajích a mají léčebné účinky, zejména pro ženy.
    Pálení žáhy z pohledu tradiční čínské medicíny
    Komentáře (0) Pálení žáhy z pohledu tradiční čínské medicíny
    Článek shrnuje důležité informace o dietě a léčbě pálení žáhy a refluxu jícnu, s ohledem na tradiční čínskou medicínu. Zdůrazňuje, že ve stravě je vhodné vyhnout se ostrým, prohřívacím, smaženým, tučným potravinám, alkoholu a cigaretám, které mohou vyvolávat horkost a dráždit trávicí systém.
    Alergie z pohledu TČM
    Komentáře (0) Alergie z pohledu TČM
    V tomto článku se zaměříme na alergickou rýmu z pohledu tradiční čínské medicíny (TCM). Alergická rýma je způsobena nedostatečností obranného systému plic a ledvin a usazením chronického větru v nose. Nedostatečnost těchto orgánů vede k alergickým reakcím, jako je rýma, slzení očí a pálení sliznic. Léčba alergické rýmy v TCM zahrnuje odstranění větru, posílení plic a ledvinné esence, a také prevenci a posílení povrchové obranné energie.
    Příprava bylin  TČM
    Komentáře (0) Příprava bylin TČM
    Článek poskytuje informace o přípravě bylin v tradiční čínské medicíně. Vysvětluje pojmy jako jsou fytoterapie, forma wan, cha neba tang, přípravu odvarů i lyofilizovaných bylin. Popisy jednotlivých metod léčby. Naleznete zde i recept na základní polévku se dvěma vylepšeními - k posílení čchi a lepšímu trávení a k posílení krve.
    Stres v dnešní době z pohledu tradiční čínské medicíny
    Komentáře (0) Stres v dnešní době z pohledu tradiční čínské medicíny
    Podporuji relaxaci, přehodnocení priorit a doporučuji cvičení čchi-kung jako způsob zklidnění mysli. Také zdůrazňuji důležitost prevence, uvolnění od stresu a věnování se koníčkům. Doporučuje zůstat klidnými, být zodpovědnými, používat ochranné pomůcky a využívat přírodu a pohyb na čerstvém vzduchu.
    Med z pohledu čínské medicíny
    Komentáře (0) Med z pohledu čínské medicíny
    Med je neutrální a sladký. Má pročišťující a hojivé účinky. Používá se k doslazování a je oblíbený v České republice. V tradiční čínské medicíně se věří, že působí na plicích, slezině a tlustém střevě. Med má různou barvu a obsahuje živiny. Je důležité vybírat med s péčí o původ a kvalitu. Používá se také v apiterapii a při výrobě mastí. Při konzumaci medu je potřeba být opatrný u malých dětí a alergiků. V tradiční čínské medicíně existují recepty a kombinace medu s bylinami.
    Ředkev černá - klíčky z pohledu tčm
    Komentáře (0) Ředkev černá - klíčky z pohledu tčm
    Černá ředkev se pěstovala v Číně před 4 tisíci lety. Obsahuje hojné množství vitaminu C, E, B a beta-karotenu, stejně jako minerály jako železo, síru, měď a vápník. Klíčky černé ředkve lze sklízet po devíti dnech. Tradiční čínská medicína ji doporučuje pro plíce, slezinu, žaludek a játra. Můžete ji jíst jako klíčky nebo nechat růst plod, který je křupavý s chutí podobnou ředkvičce.
    Houby z pohledu tčm a jejich vliv na imunitu
    Komentáře (0) Houby z pohledu tčm a jejich vliv na imunitu
    Houby mají v naší zemi dlouhou tradici a houbaření je oblíbeným sportem. Povědomí o jejich příznivých účincích pro zdraví je však nedostatečné. Účinné látky v houbách jsou studovány jak v západní, tak čínské medicíně. Houby mohou posilovat imunitu, podporovat střevní mikrobiom a předcházet zdravotním problémům.
    Zima z pohledu tradiční čínské medicíny a prevence bylin
    Komentáře (0) Zima z pohledu tradiční čínské medicíny a prevence bylin
    Zima je obdobím odpočinku a regenerace. Doporučuje se více spát, nestresovat se a trávit čas s rodinou. Prevence zahrnuje správné oblékání, zejména u dětí, aby nedošlo k prochlazení. Chlad a voda v zimě mohou způsobit prochladnutí ledvin a močového měchýře. Je důležité posilovat tyto orgány a chránit se před chladem. Potraviny s mírně teplou povahou, jako cukr, kmín, kaštany, kuře, zázvor nebo maliny, jsou vhodné pro posílení a prevenci.