Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    RSS

    Blog

    Horká povaha potravin chránící před chladem a posilující imunitu
    Komentáře (0) Horká povaha potravin chránící před chladem a posilující imunitu
    Horké potraviny a prohřívací nápoje posilují obranyschopnost a brání prochladnutí. Uvolňují stagnaci chladného hlenu a otevírají povrch těla. Nejsou vhodné při plné horkosti a prázdné horkosti, ani pro těhotné ženy. Vyvarujte se potravinám, které přinášejí vlhko a chlad.
    Střídání tepla a zimy dle tcm
    Komentáře (0) Střídání tepla a zimy dle tcm
    V článku se upozorňuje na negativní vliv chladného počasí na ledviny, které jsou v tomto období náchylné k zánětům močového měchýře. Energie čchi v ledvinách je klíčová pro správnou funkci močení. Nedostatek čchi může způsobit potíže s močením a bolesti zad. Podle čínské medicíny jsou ledviny důležité pro prenatální život, růst a vývoj. Doporučuje se prohřát ledviny pomocí byliny huang qi a konzumovat teplé vývary a polévky. Ledviny mají vztah k srdci a ovlivňují emocionální stavy. Při jakýchkoli nejistotách je vhodné navštívit praktika čínské medicíny.
    Vysoké teploty u dětí
    Komentáře (0) Vysoké teploty u dětí
    Článek se zaměřuje na zvýšenou teplotu u dětí z pohledu tradiční čínské medicíny. V článku se také nabízejí doporučení, jak se s tímto stavem vypořádat, včetně pití tekutin, používání studených zábalů a volby ochlazujících potravin. Dále se zdůrazňuje důležitost anamnézy a správného určení symptomů a vrstvy postižení, aby bylo možné volit vhodnou terapii pomocí fytoterapeutických směsí. V článku jsou zmíněny i konkrétní byliny, které podporují obranyschopnost a pomáhají při zvýšené teplotě.
    Napadení chladným větrem
    Komentáře (0) Napadení chladným větrem
    Článek se zaměřuje na použití bylin a hub v čínské medicíně při akutních stavech napadením chladem. Zmiňuje se vhodnost některých bylin a hub, jako je zázvor, kozinec, máta a skořicovník, pro posílení imunity. Také se hovoří o důležitosti zdravého životního stylu a energetických cvičení, jako je čchi-kung, tai-chi nebo jóga, pro udržení celkového zdravotního stavu.
    Třešně z pohledu čínské medicíny
    Komentáře (0) Třešně z pohledu čínské medicíny
    V čínské medicíně se u třešní využívá jak plod, tak pecka pro různé zdravotní účely. Plody mají podle čínské medicíny teplou a sladkou povahu. Byly používány při zánětech hrtanu, kdy se doporučovalo žvýkat čerstvé třešně jako žvýkačku 2-10krát denně. Třešně se také používají při revmatismu, bederním ústřelu a necitlivosti končetin.
    Pampeliška
    Komentáře (1) Pampeliška
    Pampeliška lékařská, známá také jako smetánka lékařská, má hořkou a osvěžující chuť. Má tropismus na játra, žaludek a močový měchýř. Pampeliška má močopudné účinky a pomáhá odstraňovat svědění kůže, vyrážky a usazeniny v žaludku. Je také užitečná při problémech s játry, žlučníkem a trávením. Může se používat neupravená, sušená, ve formě tinktur nebo sirupů. Při užívání je vhodné dbát na individuální potřeby a konzultovat s odborníkem čínské medicíny.
    Cibule zimní (sečka, ošlejch) z pohledu čínské medicíny
    Komentáře (0) Cibule zimní (sečka, ošlejch) z pohledu čínské medicíny
    Zimní cibule, také známá jako Congbai, je teplé povahy a má pálivou chuť. V tradiční čínské medicíně se využívá pro aktivaci jangu, uvolnění povrchu těla, rozptylení chladu, vyvolání pocení, odstranění stagnací, vypuzení parazitů a detoxikaci. Obsahuje vitamíny, minerály a alicin. Doporučuje se při bolestech hlavy, horečce a zimnici.
    Velká podzimní slezinová dietetika
    Komentáře (0) Velká podzimní slezinová dietetika
    Tento článek se zaměřuje na posílení sleziny v období přelomu podzimu a zimy. Během této doby je vhodné upravit stravovací návyky a zvolit potraviny, které podporují zdraví sleziny. Uvádím několik doporučení: Omezte konzumaci surových potravin a šťáv, jelikož mohou v této fázi zatížit slezinu. Prvek země, spojený s tímto obdobím, můžete posílit konzumací potravin jako je celer, kopr, vojtěška a další. Doporučuje se také zařadit potraviny, které podporují krvetvorbu, jako je červená řepa.
    Víno z pohledu TČM
    Komentáře (0) Víno z pohledu TČM
    Článek pojednává o využití vína v tradiční čínské medicíně (TČM). Podle TČM má víno teplou povahu a různé chutě. Působí povzbuzujícím způsobem na krevní cirkulaci a pomáhá vylučovat chlad. Má také vliv na srdce, játra, plíce a žaludek. Bílé víno je méně kalorické a lépe stravitelné. V TČM se víno často kombinuje s bylinami a může být použito při revmatismu, chladových bolestech břicha a chladových průjmech. Je důležité brát v úvahu vhodnou diagnózu a konzumovat víno s mírou.
    Kov náležící plicím (jin) a tlustému střevu (jang)
    Komentáře (0) Kov náležící plicím (jin) a tlustému střevu (jang)
    Pojednáváme o vlivu elementu kovu v tradiční čínské medicíně na střední věk a stáří. Starší lidé často projevují nedostatek jangu a stahují se do sebe. Dochází k zhoršení smyslů, paměti a může se objevit demence. Je důležité podporovat aktivitu a dobrou náladu a najít si koníček. Duše kovu je spojena s moudrostí, kterou je možné předávat dalším generacím. Pro harmonii kovu se doporučuje posilování čchi, povrchu těla a podpora ledvin.