Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    RSS

    Blog

    Třešně z pohledu čínské medicíny
    Komentáře (0) Třešně z pohledu čínské medicíny
    V čínské medicíně se u třešní využívá jak plod, tak pecka pro různé zdravotní účely. Plody mají podle čínské medicíny teplou a sladkou povahu. Byly používány při zánětech hrtanu, kdy se doporučovalo žvýkat čerstvé třešně jako žvýkačku 2-10krát denně. Třešně se také používají při revmatismu, bederním ústřelu a necitlivosti končetin.
    Pampeliška
    Komentáře (0) Pampeliška
    Pampeliška lékařská, známá také jako smetánka lékařská, má hořkou a osvěžující chuť. Má tropismus na játra, žaludek a močový měchýř. Pampeliška má močopudné účinky a pomáhá odstraňovat svědění kůže, vyrážky a usazeniny v žaludku. Je také užitečná při problémech s játry, žlučníkem a trávením. Může se používat neupravená, sušená, ve formě tinktur nebo sirupů. Při užívání je vhodné dbát na individuální potřeby a konzultovat s odborníkem čínské medicíny.
    Cibule zimní (sečka, ošlejch) z pohledu čínské medicíny
    Komentáře (0) Cibule zimní (sečka, ošlejch) z pohledu čínské medicíny
    Zimní cibule, také známá jako Congbai, je teplé povahy a má pálivou chuť. V tradiční čínské medicíně se využívá pro aktivaci jangu, uvolnění povrchu těla, rozptylení chladu, vyvolání pocení, odstranění stagnací, vypuzení parazitů a detoxikaci. Obsahuje vitamíny, minerály a alicin. Doporučuje se při bolestech hlavy, horečce a zimnici.
    Velká podzimní slezinová dietetika
    Komentáře (0) Velká podzimní slezinová dietetika
    Tento článek se zaměřuje na posílení sleziny v období přelomu podzimu a zimy. Během této doby je vhodné upravit stravovací návyky a zvolit potraviny, které podporují zdraví sleziny. Uvádím několik doporučení: Omezte konzumaci surových potravin a šťáv, jelikož mohou v této fázi zatížit slezinu. Prvek země, spojený s tímto obdobím, můžete posílit konzumací potravin jako je celer, kopr, vojtěška a další. Doporučuje se také zařadit potraviny, které podporují krvetvorbu, jako je červená řepa.
    Víno z pohledu TČM
    Komentáře (0) Víno z pohledu TČM
    Článek pojednává o využití vína v tradiční čínské medicíně (TČM). Podle TČM má víno teplou povahu a různé chutě. Působí povzbuzujícím způsobem na krevní cirkulaci a pomáhá vylučovat chlad. Má také vliv na srdce, játra, plíce a žaludek. Bílé víno je méně kalorické a lépe stravitelné. V TČM se víno často kombinuje s bylinami a může být použito při revmatismu, chladových bolestech břicha a chladových průjmech. Je důležité brát v úvahu vhodnou diagnózu a konzumovat víno s mírou.
    Kov náležící plicím (jin) a tlustému střevu (jang)
    Komentáře (0) Kov náležící plicím (jin) a tlustému střevu (jang)
    Pojednáváme o vlivu elementu kovu v tradiční čínské medicíně na střední věk a stáří. Starší lidé často projevují nedostatek jangu a stahují se do sebe. Dochází k zhoršení smyslů, paměti a může se objevit demence. Je důležité podporovat aktivitu a dobrou náladu a najít si koníček. Duše kovu je spojena s moudrostí, kterou je možné předávat dalším generacím. Pro harmonii kovu se doporučuje posilování čchi, povrchu těla a podpora ledvin.
    Chryzantéma nebo-li JU HUA
    Komentáře (0) Chryzantéma nebo-li JU HUA
    Chryzantéma je v tradiční čínské medicíně používána kvůli svým svěžím vlastnostem a sladké chuti. Má tropismus na plíce a játra a může se používat i jako obklad. Chryzantéma má protizánětlivé účinky, podporuje krevní oběh a zlepšuje zrak. Je důležité mít na paměti případné kontraindikace a konzultovat s odborníkem.
    Malina z pohled TČM
    Komentáře (0) Malina z pohled TČM
    Malina je teplá, sladkokyselá a má tonizační účinky na játra a ledviny. Je vhodná při častém močení a závratech z malátnosti. Obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály pro celkové zdraví. Listy maliníku se používají v čajích a mají léčebné účinky, zejména pro ženy.
    Pálení žáhy z pohledu tradiční čínské medicíny
    Komentáře (0) Pálení žáhy z pohledu tradiční čínské medicíny
    Článek shrnuje důležité informace o dietě a léčbě pálení žáhy a refluxu jícnu, s ohledem na tradiční čínskou medicínu. Zdůrazňuje, že ve stravě je vhodné vyhnout se ostrým, prohřívacím, smaženým, tučným potravinám, alkoholu a cigaretám, které mohou vyvolávat horkost a dráždit trávicí systém.
    Alergie z pohledu TČM
    Komentáře (0) Alergie z pohledu TČM
    V tomto článku se zaměříme na alergickou rýmu z pohledu tradiční čínské medicíny (TCM). Alergická rýma je způsobena nedostatečností obranného systému plic a ledvin a usazením chronického větru v nose. Nedostatečnost těchto orgánů vede k alergickým reakcím, jako je rýma, slzení očí a pálení sliznic. Léčba alergické rýmy v TCM zahrnuje odstranění větru, posílení plic a ledvinné esence, a také prevenci a posílení povrchové obranné energie.