Nevíte si rady ? +420 728 715 916
27.png

Kov náležící plicím (jin) a tlustému střevu (jang).

Kov z pohledu tčm a pěti elementů náleží plícím, které přeměňují a regulují qi. Porucha plic a jejich disperze (nespouštění dolů) muže vést k dušnosti, astmatu, úzkostem, plačtivosti atd. Jsou-li zkrátka plíce slabé a nerozptylují qi a tekutiny, můžou se tekutiny nahromadit, a to pak vyvolává vlhkost a vzniká nemoc.

Tlusté střevo odstraňuje z těla nečistoty. Z pohledu tčm se jedná o kalné nečistoty. Je-li energie tlustého střeva narušena, může to vest k zácpám nebo naopak průjmům. V kombinaci s častým stresem může vznikat i diverkulitida.

Číst více
26.png

Chryzantéma nebo li JU HUA.

Z pohledu tradiční čínské medicíny je povahy svěží, chuti sladké, při vnitřním užívání má tropizmus plíce a játra. Osobě ji ale velmi rád používám i obkladově např. na oči při stavech shi a re třeba u zánětu. 

Číst více
25.png

Malina z pohled TČM

Popis: teplá; sladká a kyselá; používá se jako tonikum jater a jako ledvinové tonikum na regulaci tvorby moči. Proto indikace na časté močení.

Aplikace: Pijte čerstvou malinovou šťávu při časté frekvenci močení a při závratích z malátností

Číst více
24.png

Pálení žáhy z pohledu tradiční čínské medicíny.

Nejčastěji se jedná o vzestup žaludečních šťáv, protože v žaludku vzniká horkost či vlhká Re, která má tendenci stoupat. To pak může vyvolávat pálení na hrudi, tedy v jícnu, zvracení, kyselé říhání. Normální funkce žaludku je však sestupná a vlkost a horkost se má spouštět dolů.

Číst více