Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Zima z pohledu tradiční čínské medicíny a prevence bylin

    Zima z pohledu tradiční čínské medicíny a prevence bylin

    V tomto období bychom měli podobně jako příroda více odpočívat, více spát nestresovat se, kdo chce může třeba cvičit qi gong. Berte to jako období regenerace a odpočinku. využijte je k nabírání nových sil a strávení času s rodinou. 

    Z hlediska prevence je samozřejmností potřeba se více oblékat a neprochladnout, dvojnásob to platí u dětí. Zima z pohledu tčm náleží vodě a řadí se k ní i chlad, ten může pronikat přes povrch nejčastěji od studených nohou nebo z prochladnutí ledvin. Dle teorie pěti prvků bychom v tomto období měli nejvíce posílit ledviny a močový měchýř. Oba tyto orgány jsou náchylné na prochladnutí a vyvolávají zbytečné potíže.

    Průnik chladu do těla nebo napadení chladným větrem usnadňuje v pohledu tcm nedostatek čchi, yangů nebo nedostatečně zpevněný povrch. Což usnadňuje průnik chladu. To z pohledu Západní medicíny může vyvolávat například horečky, zimnice, záněty, studené ruce, nohy, rozlámanost po těle ztuhlost v bedrech a následné záněty například. Nedostatečnosti plic a následný kašel, dušnost, hleny, zánět močových cest a tak dále. 

     

     

    Slabý jang ledvin navíc vede k oslabenost vyčerpanosti a chronickým únavovým syndromům. V zimě potom nedoporučuji u svých pacientů používat nějaké detoxy nebo čistit. To nechávám z jara a nebo na podzim a doporučuji potraviny, které spíše posilují a doplňují zpevněný povrch a mají mírně teplou nebo prohřívající povahu. Samozřejmě případ od případu jsou i výjimky záleží na anamnéze.

    Zde je mé doporučení to samozřejmě nikomu nenutím a nejedná se o fytoterapii a předpis směsí (ty dávám na základě vyšetření). Nápomocné potraviny k posílení a prevenci mají mírně teplou povahu například: cukr, kmín, kaštany, kuře, hřebíček, skořice ,koriandr, datle ,kopr, čerstvý zázvor, maliny, rozmarýn, máta

    Při akutním prochladnutí lze použít i ostrá povaha potravin. A to sušený zázvor, bílý pepř, chilli, kari, kurkuma atd. Pozor toto ne ústavu plné horkosti!!!  Například u horeček či kašle nebo u těhotných žen. 

     

     

    Ledviny jako takové mají velmi rády silné vývary z tmavého masa. Lze použít například plot lotosu nebo taizhishen, na prohřátí třeba medicinální houbu zvanou cordyceps pomohou, ale i teplé vývary s huang qi. To je poslední dobou má velmi oblíbená bylina (pozor ale u těhotných). U zánětu močového měchýře, který v tomto období může nastat z prochladnutí, pozor na všechny ostré potraviny, dále na: kávu, citrusy, rajčata a všecky sladké potraviny, hlavně čokoláda a cukrovinky jsou u zánětu močového měchýře velmi špatná kombinace. Samozřejmě existují silné směsi a předpisy čínské medicíny jako ba zheng, yin chen wuling nebo jin guishen qi ty, ale používejte vždy jen s rukou praktika čínské medicíny. Po řádné anamnéze dle tčm.

    Veškeré byliny mají samozřejmě své indikace ale i kontraindikace na to vždy pozor. Nezapomínejme, že zima i ta letošní není jenom ve znamení koroňáka, ale i klasickych chřipek a nachlazení včetně bolesti v krku. Netřeba se vždy hned děsit, vynervovaný člověk s neklidným duchem je na tom imunitně i psychicky vždy hůře. I na tyto symptomy existuje příslušná fytoterapie čínské medicíny. Přeji příjemnou a klidnou zimu nabírání nových sil všem našim pacientům, přátelům bylin a čínské medicíny.


    Zpracoval Tomáš Němec

    Zdroje:

    • kniha čínský systém léčby potravinami od Henry C.Lu
    • roky studí tčm v Hradci a Praze
    • postgraduální studium
    • roky praxe u Mgr.Jany Němcové

     

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *