Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Záněty močového měchýře z pohledu tčm

    Záněty močového měchýře z pohledu tčm

    Příčiny a typické projevy

    Infekce jsou nejčastěji způsobeny nesprávným stravováním s přemírou sladkých, ostrých a tučných jídel v kombinaci s alkoholem. V akutním zánětu vadí i káva, citrusy, rajčata a jahody. Často se k tomu přidává akutní prochladnutí (chození naboso, nedostatečné oblečení, klimatizace), což umocňuje vznik obtíží.

    Typicky se záněty močového měchýře projevují častým močením, pálením a bolestí při močení, tmavou a zkalenou močí, které je malé množství a obtížně se vylučuje, někdy se může objevit i krev v moči, nafouklý podbřišek a výrazné bolesti v této oblasti, až zástava močení. Stagnující vlhko (Shī) a horko () se postupně „zahustí a nabalí“ na sebe, mohou vytvářet písek či kameny v močovém traktu, včetně ledvin. Proto je velmi důležité posilovat také ledviny a zpevňovat povrch (Gù Biǎo).

    V takových případech lze spojit i byliny z evropské tradice a čínské farmakologie, což nazývám volně japonským termínem „RINENKAI“ – setkání a harmonie filosofií. Můžete například zkombinovat brusinku, jehlici, medvědici, zlatobýl, huang qi a fulling v odvaru vařit 10 minut, denně pak užívat v celkovém množství 5–10 g.

    Ilustrační obrázek k zánětu močového měchýře

    Neprochladnout a posilovat ledviny

    V létě a na jaře často nastává období, kdy lidé v autě používají klimatizaci foukající na nohy v sandálech, zároveň se více potí a snadno prochladnou. To je jeden z důvodů, proč se v této době častěji setkávám se záněty močového měchýře.

    Nezapomeňte, že v čínské medicíně se snažíme předcházet zánětům a přemíra chladu zespodu (od nohou a podbřišku) je velmi nežádoucí. Náš „český zvyk“ ponožek v sandálech tedy nemusí být tak špatný, pokud jste už někdy zažili příznačné pálení a řezání při močení. Je třeba chránit podbřišek a bederní oblast před prochladnutím.

    Zánět močového měchýře a prevence

    Jak vzniká zánět močového měchýře z pohledu TČM?

    Ve Wen Re Lunu (Pojednání o teple a horkosti) je psáno: „Když škodlivá čchi (Qi) zasáhne člověka, cesty jejího vzniku nejsou stejné. Větrný chlad vniká přes kůži a její vrstvy proto zvenčí postupně dosahují dovnitř. Teplé horko vniká přes ústa a nos.“ U močového měchýře pak obvykle vzniká vlhké horko (Shī Rè), a to má za následek právě i záněty. Nejčastější příčinou je prochladnutí podbřišku, ledvin a nohou.

    Princip léčby spočívá v odvádění horka a pročišťování vlhkosti – někdy i prázdného chladu. Zabránit pálení a řezání může například starý obecný recept ba zheng (ba čeng), případně další vhodná fytoterapie (Zhōng Yào Liáo Fǎ), s jejímž výběrem vám pomůže praktik TČM na základě řádné anamnézy.

    Další příčiny a doporučení

    Zánět močového měchýře může mít i kombinované příčiny, např. psychické. Ženský organismus je křehký a měl by být tak i opečováván. Pokud se tak neděje, může se to projevovat výtoky, horečkou, častým močením až únikem moči, bolestivým močením a ostrými bolestmi v podbřišku. Těhotné ženy jsou obzvlášť náchylné – hlavně neprochladnout.

    Těhotenství je specifický stav a vyžaduje odlišný přístup. Nelze používat předpisy uvolňující pánevní dno. Je třeba volit bezpečné byliny vhodné pro těhotné. Vždy doporučuji návštěvu odborníka na TČM.

    Naopak u mladých dívek nemusí jít o vlhké horko, ale spíše o vlhkost (objevuje se bílý či čirý výtok). Tam často stačí houba fulling(pornatka, 5 g v odvaru). Nemusí být nutné hned používat rozsáhlejší předpisy v pilulkách. Po doléčení močového měchýře je vhodné posílit ledviny, zpevnit povrch a pročišťovat vlhkost, ideálně doplnit jing/jang ledvin a harmonizovat ledviny, aby se předešlo chronickým recidivám.


    Zpracoval Tomáš Němec

    Zdroje

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *