
Všichni, kdo máme děti, to známe – lehké škrábání v krku, mírná zimnice, bolest hlavy, kašel, únava a rozlámanost. Děti bývají apatické, a čím dřív tyto příznaky podchytíme, tím rychleji se jim dá ulevit. Většinou jde o virovou nákazu, ve školkách bývá „kvalitní kultivace viru“. Může se to projevit i zánětem mandlí, zduřením, škrábáním v krku a kašlem.
Problém v plicích aneb „horní baldachýn“
Z pohledu čínské medicíny jsou plíce horním baldachýnem, který má spouštět čchi (Qi) dolů a okysličovat krev. Obrácená disperze plic (Xuān Fèi) se projevuje kašlem. Zevní škodlivina proniká přes hrdlo a zraňuje plíce, které řídí nasávání čisté čchi. Obvykle se jedná o nějakou plnost, často spojenou s horkostí (Rè), která vysušuje plíce a přináší horečky. Bolest v krku je intenzivní, mohou zduřet mandle a obtíže mohou přecházet na hlasivky či průdušky.
V TČM existuje řada předpisů pro tyto problémy. Je třeba ochladit horkost, vyloučit toxin, harmonizovat plíce a svlažit plíce, vyživit jin (Yin). Ze známých bylin je to například huang qin, dan shen, sang ye, taizishen a další. Existují i hotové směsi, ale vždy záleží na obrazu pacienta. Žádná univerzální rada nenahradí důkladnou anamnézu – vidět jazyk, puls i samotné dítě je klíčové.
Babičkovské recepty a obklady
Kromě čínské medicíny lze využít i babičkovské recepty, obklady a podobné metody. Já je doma kombinuji s TČM a můžete je zkusit také.
Při používání obkladů je důležité dobře je připravit a nechat dítě aspoň 15 minut v klidu. Studené zábaly využíváme spíše ve stavech akutní horkosti (horečky). Teplé zábaly používáme u chroničtějších obtíží, obvykle s vrstvením látky nebo vlny mezi kůží a obkladem (to platí pro oba typy).
Pokud dítě škrábe v krku a má zvětšené mandle, jsou velmi dobré tvarohové nebo citronové obklady (pokud není alergie na citrusy). Na tvarohový zábal potřebujeme cca 250 g tučného tvarohu (ne zcela ledového), kapesník či látku a vlněnou šálu. Tvaroh rozetřeme na kapesník (tloušťka cca 0,5 cm), přehneme a přiložíme na krk, upevníme šálou, ale tak, aby neškrtila. Tvaroh je chladné povahy, odvádí z těla horkost a umí zmírnit zánětlivý proces. Používá se i u počátku zánětu prsu při kojení (nemáme-li správný TČM předpis).
Při horečce lze použít zábal na nohy: klasický octový roztok 1 : 10 („octové ponožky“) nebo třeba roztok s citronem (ideálně BIO). Namočíme ponožky do roztoku, vyždímáme a necháme půl hodiny působit v posteli.
Doplnění pitného režimu a kašel
V období chřipek doma běžně užíváme čaj s citronem a medem, někdy přidávám borid barvířský do odvaru, pokud je zimnice. Pokud je naopak horkost, volím spíše jinovější směs, např. taizishen či hang qi (šišák).
Jsou-li bolesti krku kombinované s kašlem, mívám rád kombinaci babičkovských receptů (třeba na kostičky nakrájenou cibuli se lžící medu a troškou ume octa) a čínské medicíny zaměřené na harmonii plic, svlažení plic a odvedení horkosti. Cibule s medem pustí šťávu, kterou dítěti podávám po lžičkách. K tomu přidávám posilující vývary pro slezinu.
Kombinace obou systémů
Osobně využívám kombinaci klasických bylinkářských znalostí a TČM, což je úžasné. Pokud by se někdo chtěl podělit o svůj oblíbený recept, který mu u dětí funguje, klidně napište do komentářů, rád vyzkouším něco nového. Nikdo nemá patent na rozum a nemůže obsáhnout všechno vědění. Věřím, že tyto „empiricky předávané recepty“ z generace na generaci mají úžasnou hodnotu a je škoda, když jsou zapomenuty.
Krásný den přeje Tomáš Němec z Apoteka TCM. Nechť jsou vaše plíce v harmonii a vaše wej čchi (Wei Qi) silná jako skála.Zdroje