Hledat
Česko
Zobrazit katalog
  Menu Close
  Zpět na vše

  Vysoký tlak z pohledu čínské medicíny.

  Vysoký tlak z pohledu čínské medicíny.

  Obecně se za vysoký tlak, kterému se v tomto článku budu věnovat více (hypertenze), považuje stav, kdy naměříte na tlakoměru dlouhodobě hodnotu vyšší než 140/90 mmHg. Důležitější je právě ten spodní tlak, který by měl být ideálně pod 90. Laicky řečeno, jedná se o sílu, kterou krev působí na stěny cév, jimiž proudí. Tento tlak lze snadno změřit pomocí tonometru, což je přístroj určený k měření krevního tlaku. Obvykle se tonometr umisťuje na levou ruku nad loket, ale existují i modely, které měří tlak na zápěstí. V dnešní době lze takovýto přístroj pořídit za pár stovek korun.

  Pokud je tlak naopak příliš nízký, mohou se objevit příznaky jako únava, bledost, studené končetiny, apatie, závratě, mdloby apod. Občas pozorujeme i kolísání tlaku, které je obvykle nižší ráno, kdy se může objevit zamotání hlavy. Někdy může být vysoký tlak pozorován pouze u lékaře, když se pacient cítí nervózně před vyšetřením, což je spojeno s tzv. syndromem bílého pláště.

  S vysokým tlakem se u nás v apotékách čínské medicíny setkáváme velmi často. Problémem je, že mnozí lidé se touto záležitostí nezabývají, dokud si tlak nezměří. Často pak řeší pouze přidružené symptomy. Mezi nejčastější patří různé bolesti hlavy, pocit dušnosti, rozostřené vidění, pálení na hrudi, závratě, a může to vést i k pískání v uších nebo palpitacím.

  Takovýto obraz pacienta často provází vnitřní neklid, přepracovanost, náladovost, zarudlý obličej, ale i brnění v rukou. Tento stav je ovlivněn mnoha faktory. Především dlouhodobý stres, i když je snadné říci pacientovi, aby se nestresoval, není vždy tak jednoduché ho eliminovat. V těchto situacích může být čínská medicína velmi užitečná, a to nejen za pomoci pilulek, ale i různými technikami cvičení, ušní akupunkturou, bylinnými odvary jako je tazishen (cca 5g na odvar). V mém oblíbeném klasickém bylinářství se používají byliny jako hloh, česnek medvědí, jinan a lípa.

  Rozsah vlivu vysokého tlaku je také ovlivněn fyziologií jednotlivce, velikostí stahu srdce, užívanými léky, stavem podpory cév v těle, objemem krve v organismu, hustotou krve, genetickými predispozicemi, stravou a různými zablokovanými emocemi.

  V čínské medicíně se uvádí, že vysoký tlak souvisí s funkcí jater a vnitřním větrem. Roli zde hraje více faktorů, a jedním z těch základních je:

  1. Vnitřní vítr: V dnešní společnosti plné shonu a stresu, je velmi častý a především způsoben zablokovanými nebo potlačenými emocemi, nejčastěji v játrech, což může vést až k horkosti srdce. Někdy tento stav přirovnávám k opakované srážce s blbcem, která se ovšem špatně odstraňuje. Pročištění této horkosti a větru je v tomto případě zásadní. K tomu přispívají různé bylinné přípravky tradiční čínské medicíny, obvykle hořké povahy a chuti. Nicméně, někdy se zkrátka neobejdeme bez hořké složky, která musí být zemitě hořká. Dobrým příkladem může být odvar Harmonie srdce nebo přípravky jako fufang
  2. Oheň: Oheň jater, popřípadě horkost, obvykle vzniká stagnací jaterní čchi. Zde je nutné snížit oheň jater a eliminovat vnitřní vítr. Dále je vhodné posilnit funkci jater a ledvin. Časté příznaky tohoto stavu zahrnují ranní buzení, závratě, suchost v krku, a také tlak na hrudi nebo pocit horkosti na hrudi a dlaních (v tradiční čínské medicíně nazývané "horkost pěti srdcí"). Pro tento stav jsou vhodné bylinné odvary a směsi, jako je například Harmonie jater a Zhi Bai Di Huang
  3. Hlen: Hypertenzi může rovněž vyvolávat stagnace hlenu, což je často spojeno se špatnou stravou. Doporučuje se jíst pravidelně, ideálně ne později než šest hodin večer, aby nedocházelo k tvorbě vlhké horkosti v žaludku (takzvaný "kompost břiše"). Dbejte též na to, co jíte a odkud potraviny pocházejí, včetně procesu výroby. Proč? Zajímá nás, jaké testy projde auto, které kupujeme, ale často zapomínáme na to, jaké životní podmínky mělo kuře v kleci nebo salát, který nikdy neviděl slunce a byl pěstován pod umělým světlem. Stagnace hlenu způsobuje horkost, což vede k jeho zahuštění a může přispívat k vyššímu hladině cholesterolu, tuku, a vzniku různých útvarů, jako jsou cysty, lipomy, nebo nádory. Je vždy lepší těmto stavům předcházet, a proto je důležité rozpouštět stagnaci hlenu, podporovat krevní oběh a čchi. Prevenci může podpořit přípravek jako Harmonie jater a Tian Ma Gou Teng
  4. Stagnace krve: Blokáda krve je stav, při kterém se krev hromadí ve stěnách cév. To může zahrnovat různé cysty nebo krevní sraženiny, což zvyšuje tlak v cévách. Hustá krev může vést k mrtvici, embolii, křečovým žilám, a může přispět k infarktu, trombóze a dalším závažným stavům. Je zásadní podporovat krevní oběh a snižovat vnitřní horkost spojenou se stagnací hlenu. Prevence je vždy lepší než řešení následného stavu, který je složitější a náročnější na léčbu. Toto platí jak pro praktiky čínské medicíny, tak i pro jednotlivce. Je také doporučeno zvýšit pohyb a dostatečný přísun tekutin. Přípravek jako Harmonie jater a Long Dan může být pro tyto účely velmi užitečný. 

  V rámci tradiční čínské medicíny a prevence často doporučuji cvičení. Například lehký běh nebo rychlou chůzi. Pokud jde o přípravu jídla, je vždy lepší vařit, dusit nebo používat páru než smažit v nadměrném množství tuku. Celkově jakákoli nadměrná konzumace narušuje rovnováhu mezi Yin a Yangem. Je také užitečné omezit konzumaci kávy a vyhýbat se ostrým a prohřívacím potravinám, jako jsou chilli, kari, kurkuma, skořice a zázvor, víno a pokrmy z indické nebo čínské kuchyně, které mohou vytvářet přílišné teplo, by také měly být konzumovány s mírou.

  Netvrdím, že to není zdravé, ale obraz člověka musí odpovídat dané léčbě, a u hypertenze se toto prostě nehodí. Samozřejmě, nadměrná konzumace alkoholu není úplně vhodná. Občas říkám, že nejmenší zlo je pivo, které je hořké, ale alkohol obecně je horké jangové povahy, takže je třeba ho konzumovat s mírou a pamatovat si, že pijeme pro povznesení, ne abychom se opili. Alkohol může také vyvolávat změny nálad, úzkost a deprese, přičemž dopad závisí na individuální citlivosti a množství konzumace. Extrémy ve všem nejsou vhodné a mohou škodit jak fyzickému tělu, tak psychice. To se projevuje dříve či později přepracovaností ,sevřením, úzkostí a v nadměrné míře může vyčerpat slezinu, což zvyšuje jaterní jang a tím i krevní tlak. Dávejte proto pozor na nadměrnou konzumaci kávy, soli a kořeněných jídel. Vždy zdůrazňuji slova mého učitele, že každý případ je individuální a vyžaduje individuální přístup. Pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníka v tradiční čínské medicíně pro řádnou anamnézu a konzultaci.

   

  S přáním hezkého a klidného dne, nechť je váš tlak v harmonii jako yin a yang.

  Tomáš Němec Apoteka tcm

   

  Zdroje: studium tcm v Hradci a Praze, knihy na frekvenci tcm, farmakologie tčm a praxe u p Mgr. Jany Němcové

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close
  *