Hledat
Česko
Zobrazit katalog
  Menu Close
  Zpět na vše

  Vysoké teploty u dětí

  Vysoké teploty u dětí

  Děti jsou dle TCM ve fázi růstu – dřeva a často inklinují k vysokým teplotám. Zvýšené teploty jsou pozitivní a nejsou vůbec na škodu. Tělo díky zvýšené teplotě otevírá povrch a podporuje pocení, čímž dochází k vyloučení zbytkového patogenu nebo toxické horkosti.

  Typické příznaky zvýšené teploty jsou:

  • horké ruce
  • teplé nohy
  • teplé čelo
  • únava
  • rozlámanost po těle
  • bolest hlavy
  • malátnost
  • nechutenství

  Příznaky zvýšené teploty jsou typické pro průnik vnější škodliviny, nejčastěji větru (feng), do těla. V tomto počasí se jedná obvykle o chladný vítr. Již staří Číňané vítr psali o tom, že vítr je nosičem tisíců nemocí. 

  U klasické zvýšené teploty je potřeba pít hodně tekutin. Dětem můžete dávat i studené zábaly, případě obklady dle potřeby i opakovaně. V dietě vždy doporučuji spíše potraviny ochlazující horko např. okurka, banán, salát, čínské zelí a některé druhy ovoce. Pokud mají děti alespoň trochu chuť k jídlu, snažte se vařit dlouho tažené vývary se šalvějí (danshen), který je posílí. Vždy se snažím lidem vysvětlovat, že stejně jako nepůjdete hasit auto benzínem, nemůžete při vysokých teplotách dávat prohřívací byliny jako zázvor, chilli, kari, kurkuma, skořice. Smažená tučná jídla samozřejmě také ne, protože zahřívají. Většinou děti na tyto potraviny ani nemají chuť. U dospělých s teplotou nedoporučuji alkohol a kávu.

   

   

  U vysokých teplot je z pohledu TCM důležité správně určit symptom a u pacienta provést anamnézu. Také se zjišťuje vrstva, ve které se škodlivina nachází a podle toho se poté volí správné fytoterapeutické směsi. Pokud nevíte, jaké produkty zvolit, doporučuji přijít za terapeutem TCM na řádnou anamnézu.

  Jako prevence a podporu normální funkce obranyschopnosti doporučuji byliny, které zpevní povrch. Z bylin například kozinec (huang gi), který lze použít s medem i u zachlazeného žaludku. Velmi dobře u napadení větrem fungují medicinální houby, vitamíny např. vitamín D3, kterého nemáme dostatek během zimy. Důležitá je i dietetika a celkový životní styl.

   

   

  Nejen v čínské medicíně platí, že prevence je vždy lepší volbou než akutní stav. I přes dodržování správné prevence můžete nějakou nemoc chytnou. Vždy jsou ale příznaky menší a rychleji dochází ke zlepšení zdravotního stavu. Každý je zkrátka průvodcem svého zdraví nebo nemoci.

  Jeden z mých oblíbených receptů na stažení teplot je odvar z divizny, lipového květu v kombinaci s heřmánkem a zeměžlučí. Jste-li už znalí čínských bylin, můžete přidat koptis (huang lian), rehmánii (sheng di huan) a mou oblíbenou šalvěj červenokvětou a další byliny. Pochopitelně, tyto odvary nenahrazují fytoterapii dle čínské medicíny.

   

   

  Pokud si nevíte rady, navštivte praktika čínské medicíny. V akutních případech se nebojte použít i léčiva z klasické medicíny např. čípek. U hodně vysokých teplot se nebojte navštívit pohotovost nebo zavolat dětskému lékaři. Je v pořádku kombinovat klasickou a čínskou medicínu obzvlášť u dětí.


  Přeji všem kolegům a přátelům tradiční čínské medicíny a bylinek krásné a pohodové Vánoce a šťastný nový rok 2023.


  Zpracoval Němec Tomáš


  Zdroje:

  • Studium tčm v Hradci a Praze
  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close
  *