Hledat
Česko
Zobrazit katalog
  Menu Close
  Zpět na vše

  Tradiční čínská medicína: Starověká moudrost pro moderní zdraví

  Tradiční čínská medicína: Starověká moudrost pro moderní zdraví

  Tradiční čínská medicína patří mezi nejstarší a nejpropracovanější léčebné systémy na světě. I přes svou dlouhou historii si stále nachází místo v moderní medicíně díky svému holistickému přístupu. Tradiční čínská medicína totiž pohlíží na člověka jako na celek a zaměřuje se na řešení příčin nemocí, což jí dodává hloubku a trvalou hodnotu.

  Zdraví podle tradiční čínské medicíny není jen absence nemoci, ale stav úplné harmonie těla, mysli a duše. Jak říká čínské přísloví: "Nedostatek harmonie vytváří nemoc."

  Od svého vzniku se čínská medicína zabývá rovnováhou a pohybem energie v těle. Zásady tradiční čínské medicíny vycházejí z přírodního studia člověka, jeho okolí a vzájemných vztahů. Popisují fyziologické funkce i patologické projevy, které jsou u všech lidí stejné. Tradiční čínská medicína tedy nabízí univerzální přístup k lidskému zdraví.

  Základní metody tradiční čínské medicíny

  Fytoterapie

  Léčba bylinami je jedním z hlavních pilířů tradiční čínské medicíny. Používají se různé odvary, čaje, sirupy a hotové tablety. Čínská fytoterapie využívá přesně propracované recepty, tzv. formule, které mohou kromě rostlinných produktů obsahovat také minerály a houby. Tyto formule jsou často výsledkem tisíciletých zkušeností a pečlivého výzkumu.

   

   

  Akupunktura

  Pro efektivní akupunkturní terapii je klíčové porozumět akupunkturním drahám známým jako meridiány. Těmito drahami proudí životní energie, která musí plynout hladce a harmonicky, aby udržovala rovnováhu a zdraví. Zaváděním jehliček do specifických bodů se aktivuje řada léčebných procesů, které mohou pomoci s bolestmi, stresem a mnoha dalšími problémy. Vědecké studie potvrdily, že akupunktura může mít pozitivní vliv na různé zdravotní stavy, včetně migrén, chronických bolestí a nevolností.

   

   

  Dietetika (Yang Sheng)

  Čínská medicína učí jednotlivce převzít odpovědnost za své zdraví a klade důraz na prevenci nemocí. Určité potraviny mají různou chuť, povahu a energii. Například dítěti s vysokou horečkou je vhodné podávat chladné potraviny jako meloun, zatímco hokejistovi po zápasu zahřívací potraviny jako zázvor. Čínská dietetika neklade důraz na fanatické diety, ale na rozmanitou a vyváženou stravu přizpůsobenou individuálním potřebám.

   

   

  Cvičení (Qigong)

  Qigong je tradiční čínské cvičení, které kombinuje pomalé pohyby, hluboké dýchání a meditaci. Cílem je posílení a vyrovnání životní energie "qi". Qigong lze přeložit jako "práce s energií" nebo "kultivace energie". Praktikuje se denně pro udržení zdraví a duševní pohody. Moderní vědecké studie naznačují, že Qigong může přispět ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví, snížení stresu a zvýšení celkové vitality.

   

   

  Čínská masáž (Tuina)

  Tuina je terapeutická masáž, která se používá k léčbě různých zdravotních problémů a k udržení celkového zdraví. Kombinuje techniky tlačení a uchopení a je jednou z hlavních složek tradiční čínské medicíny. Tuina může být velmi účinná při léčbě chronických bolestí, svalových napětí a dalších zdravotních problémů. Tato masáž je nejen relaxační, ale také terapeutická, protože pomáhá obnovovat rovnováhu v těle.

   

   

  Filozofie tradiční čínské medicíny

  Čínská medicína se vyvíjela tisíce let a předává se z generace na generaci. Její filozofie říká, že vše se mění a zdokonaluje. Z jinu se stává jang a z jangu zase jin v nekonečném koloběhu života.

  Na první pohled se pro člověka může zdát, že čínská medicína se od klasické západní medicíny tolik neliší. Ale čínská medicína se vyvíjela po tisíce let a empiricky se předává z generace na generaci v lékařských rodinách. Filosofie tradiční čínské medicíny říká, že vše se vývojem mění a zdokonaluje. Z jinu se stává jang a z jangu se stává jin v nekonečném koloběhu života.

  Jako praktický příklad uvádím svůj vlastní příběh. Vyrůstal jsem v rodině, kde oba rodiče praktikovali tradiční čínskou medicínu. Během svého studia a praxe jsem získal jedinečné poznání bylin a pochopení principů lidského těla. Čínská medicína mě vždy fascinovala svou promyšlenou diagnostikou, která umožňuje přesně určit příčiny problémů. Díky tradiční čínské medicíně jsem pochopil, že zdraví není jen fyzický stav, ale zahrnuje také duševní a duchovní pohodu.

   

  Moderní aplikace tradiční čínské medicíny

  Tradiční čínská medicína se nezabývá jen symptomy, ale celým obrazem pacienta. Přizpůsobuje léčbu konkrétním potřebám jednotlivce, včetně úpravy dietetiky a životního stylu. Tradiční čínská medicína také zdůrazňuje psychickou a duchovní stránku člověka. Například, pokud někdo trpí opakovanými záněty uší, tradiční čínská medicína může nabídnout nejen bylinnou léčbu, ale také doporučení pro změny v dietě a životním stylu, které mohou pomoci předcházet opakování problému.

  V čínské medicíně se tedy zabýváme příčinou toho, proč nemoc vzniká. Mnohdy nehovoříme o symptomech, ale o obrazech pacienta. Velmi pomáhá svědomitý pacient. Mnohdy se lidé diví, že také upravujeme dietetiku, tedy co jíst a nejíst, i to je v tradiční čínské medicíně část úspěchu. Vždy říkám lidem, že čínská medicína není jen o tom, že zde mě máš, něco se mnou dělej a napiš léky, ale i o tom, co vy můžete sami v rámci prevence a změny svého stylu života udělat pro to, abyste ke mně tak často nemuseli. Protože i dietetika, tedy vhodná správná strava a pohyb, také léčí. Má také přesah do duševní a duchovní stránky člověka. Když překročíme hranice, vzniká disharmonie a následná nemoc, která se může projevit jak na psychice, tak na fyzickém těle.

  I když moderní věda nedokáže vždy uchopit pojmy jako horko a vlhko nebo nedostatečnost jinu a jangu, tradiční čínská medicína má prokazatelné výsledky. Mnozí lidé, včetně zdravotníků, nacházejí v tradiční čínské medicíně účinnou alternativu nebo doplněk k západní medicíně. Ve své 15leté praxi jsem se setkal s mnoha skeptiky, kteří nakonec ocenili přínosy tradiční čínské medicíny.

   

   

  Hledání dobrého terapeuta

  Najít zkušeného terapeuta tradiční čínské medicíny může být náročné, ale je dobré se spolehnout na komoru tradiční čínské medicíny nebo na doporučení. Dobrý terapeut vám nejenže pomůže s léčbou, ale také vás naučí, jak převzít odpovědnost za své zdraví. V tradiční čínské medicíně je důležité, aby terapeut měl nejen odborné znalosti, ale také empatii a schopnost vidět příčiny a souvislosti.

  Tradiční čínská medicína není jen léčebná metoda, ale celistvý přístup k životu. Propojuje minulost se současností a předává tisíciletou moudrost, která nás inspiruje k péči o tělo i duši.

  Tato cesta mě přesvědčila o tom, že je výhodné spojení obou moudrostí těchto systémů, i když to někdo nebude chtít slyšet. A netrpět nějakým syndromem zbožštění a neomylnosti. To by nemělo mít v tradiční čínské medicíně místo.

  Úspěšné případy by se daly citovat měsíce, ale rozhodně netrpím syndromem zbožštění, že jsme schopni pomoci hned a každému. To by žádný rozumný praktik či lékař neřekl, máme samozřejmě i neúspěšné kazuistiky. A osobně nemám příliš rád, když někdo tvrdí, že je dokonalý a neomylný a všichni ostatní jsou špatní. Pokud někoho takového potkáte v jakékoli medicíně, buďte opatrní.

  Vše má své omezení. K autonehodě praktika tradiční čínské medicíny nevolejte a zdravý rozum zvolí zavolat záchranku, to je zcela v pořádku. Ale poté u třeba chronických chorob nebo při negativních vedlejších účincích farmak bude tradiční čínská medicína skvělá. Když jsem už u té autonehody, například na otoky nebo při pomoci s krevní cirkulací nebo osifikací kosti je také velmi nápomocné. Geniální je také u různých typů traumat. Ale lze ji použít i u velmi jednoduchých stavů, třeba obyčejném opakovaném zánětu ucha u dětí.

  Před lety, když tradiční čínská medicína začínala a měl jsem v čekárně občas nějakého odpůrce tradiční čínské medicíny, koho dovedla třeba manželka a byl přesvědčen, že je to šarlatánství. Přišel, protože již obvykle vyčerpal všechny možnosti klasické medicíny a léčba tradiční čínské medicíny jim zjevně prospěla. Musím říci, že mi nakonec i velmi poděkovali a uznali, že jim tyto metody pomohly.

  Svým uměleckým způsobem má tradiční čínská medicína pro moderní vědu zdánlivě divné pohádkové pojmy, které klasická věda neumí úplně uchopit. Například co je horko a vlhko? Co je nedostatečnost jinu a jangu? Tato terminologie se používá i v čínské farmakologii bylin, právě podle jejich působení na lidské tělo, například zda bylina odvádí horkost, vysušuje nebo odvádí vlhkost a podobně.

  Tento systém se studuje dlouhá léta. Celkově studium čínské medicíny považuji za doživotní proces. Všechno chce zkrátka svůj čas. I když občas někomu doporučím třeba jenom cvičení qigongu, jsem přesvědčen, že i takovéto metody, které nejdou změřit ultrazvukem, rentgenem nebo CT, mohou dělat velmi dobře lidem minimálně po psychické a pohybové stránce.

  Nemohu samozřejmě mluvit za všechny praktiky tradiční čínské medicíny, určitě existují i lidé, co to dělají pouze jako byznys, což těm poctivým může kazit jméno. Ale u nás v apotékách tradiční čínské medicíny platí, že to, co bych dal svým nejbližším, dám i svým pacientům. Přes to nejede vlak.

  Jak najít dobrého terapeuta? Lze se spolehnout na komoru tradiční čínské medicíny, kterou spravuje první škola čínské medicíny. Tam už jsou zkušení terapeuti. Výjimka světí pravidlo, můj táta, který čínskou medicínu dělá léta, nemá moc rád Facebooky a seznamy či nějaké registrace. Říká, že to zdržuje od řádné práce s pacientem a to respektuji.

  Tradiční čínská medicína není jen léčebná metoda, ale celistvý přístup k životu. Propojuje minulost se současností a předává tisíciletou moudrost, která nás inspiruje k péči o tělo i duši. Pokud hledáte alternativní cestu k lepšímu zdraví a pohodě, může být tradiční čínská medicína právě tou správnou volbou pro vás. Ponořte se do světa tradiční čínské medicíny a objevte, jak může přinést harmonii do vašeho života.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close
  *