Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Pojednání o kašli

    Pojednání o kašli

    Termín „kesou“ (v čínštině kašel) zahrnuje dva základní typy: „ke“, označující nezahleněný kašel s výrazným zvukem, a „sou“, kdy je přítomen hlen, ale zvuk kašle chybí. Suchý kašel spadá do první skupiny a vzniká obvykle při prázdnotě jin (Yin) v důsledku horkosti a ohně v plicích, což vede k nedostatečnému propojení vody a ohně. Oheň pak „trestá“ element kovu (plíce), které nemohou dostatečně pročišťovat a jsou spalovány horkostí.

    Při oslabeném organismu zvenčí snadno pronikají škodliviny jako vítr. Základem léčby je proto nejen svlažování plic a ochlazování horkosti, ale i doplnění jin (Yin) a zpevnění povrchu (Gù Biǎo). Pokud není léčba komplexní, kašel se může vracet.

    Pojednání o suchém kašli

    U suchého kašle slyšíme kašel bez hlenu. Nejde o to, že by hlen byl příčinou nemoci; spíše je suchý kašel následkem nedostatečnosti krve (Xue) a esence (Jing), kdy voda nemůže uhasit oheň, jenž vyšlehává vzhůru a spaluje jin (Yin) v plicích. Tělo pak sužuje sucho, které dráždí dýchací cesty. Podle čínského lékaře Danxiho se v plicích usazuje ohnivá škodlivina, která nelze vyloučit, což znemožňuje propojení vody a ohně. Fytoterapie na doplnění jin (Yin) může pomoci plicím zklidnit oheň a podpořit okysličení krve. Vhodný je například odvar Harmonie plic.

    Kašel jako projev nerovnováhy

    V TČM se kašel považuje za projev nerovnováhy, která může mít různé příčiny a projevy. Tělo je vnímáno jako propojený systém drah - meridiánů (Jing Luo) a orgánů, který se při vzniku kašle snaží vyrovnat s určitou vnitřní nerovnováhou.

    Příčiny kašle podle čínské medicíny

    Kašel je obvykle spojován s plicemi, ale může vycházet i z oslabení sleziny či ledvin nebo z napadení vnějšími patogeny.

    1. Napadení plic vnějšími patogeny

      Kašel může být reakcí na vítr, chlad či horko. Často se jedná o akutní formy kašle doprovázené horečkou, zimnicí, bolestí v krku, rýmou či bolestmi hlavy.

      • Kašel z napadení větrem a chladem: Projevuje se suchým, dráždivým kašlem s pocitem chladu, bolestmi svalů a vodnatou rýmou. Pomáhají např. odvary typu Harmonie srdce, které uvolňují hřejivým účinkem.
      • Kašel z napadení větrem a horkem: Doprovází ho bolest v krku, hustý žlutý hlen, žízeň, zarudlé oči a zvýšená teplota.
    2. Nerovnováha vnitřních orgánů

      Kašel může mít původ v oslabených plicích, slezině nebo ledvinách, což vede k dlouhodobému, chronickému kašli.

      • Oslabení plic: Suchý nebo lehký kašel s malým množstvím hlenu je důsledkem stresu, slabé imunity či nevhodné stravy.
      • Oslabení sleziny: Slabá slezina vede k hromadění vlhkosti (Shī) a hlenu, který provází kašel.
      • Oslabení ledvin: Ledviny podporují plíce, a pokud jsou oslabené, kašel se objevuje zejména při námaze či v noci. Pomoci může odvar Harmonie ledvin (2–3 g na 1,5 l vody).
    3. Nadměrná vlhkost a hlen

      Vlhký kašel s bílým či žlutým hlenem může být následkem konzumace těžkých jídel, stresu či narušené energie čchi (Qi). Ulevit mohou odvary typu Harmonie žaludku, které zlepšují trávení a zároveň pomáhají redukovat horkost v játrech.

    Typy kašle v čínské medicíně

    TCM rozlišuje kašel i podle jeho povahy:

    • Suchý kašel: Spojený s nedostatkem jin (Yin) v plicích nebo napadením chladem. Obvykle bez hlenu, provází ho suché hrdlo.
    • Vlhký kašel: Typický produkcí bílého či žlutého hlenu, často spojen s nadměrnou vlhkostí.
    • Kašel z horka: Projevuje se pálením v krku, hustým žlutým hlenem a žízní.
    Nemocná žena ležící pod dekou

    Léčba kašle podle čínské medicíny

    V TCM nejde jen o odstranění příznaků, ale i o nalezení a odstranění příčiny kašle. K terapii se využívají následující metody:

    1. Bylinná medicína

      Byliny tvoří hlavní pilíř léčby kašle. Příklady:

      Existují i hotové směsi, jako Harmonie plic, Mispulínový sirup nebo Xiebai san.

    2. Akupunktura

      Akupunktura stimuluje energii čchi, zlepšuje funkci plic. Často se ošetřují body Fei Shu (BL13) a Lieque (LU7), které pomáhají uvolňovat hlen a zmírňovat kašel.

    3. Dietní doporučení

      V případě kašle z vlhkosti omezte mléčné produkty a smažená jídla. U suchého kašle zvyšujte příjem zvlhčujících potravin (hrušky, med). Vývar na podporu sleziny může posílit obranyschopnost.

    4. Cvičení Qi Gong a dechová cvičení

      čchi-kung (Qi Kung) a kontrolované dýchání (Tai Chi) posilují plíce, zlepšují cirkulaci čchi a pomáhají uvolnit napětí v těle.

    Prevence je klíčová

    Udržování zdravé životosprávy, pravidelný pohyb, vyvážená strava a kvalitní odpočinek tvoří základ pro silné plíce a funkční imunitu. Vhodná je i konzumace bylin na podporu imunity, například Děhel (Dang Gui Shen), huang qi (Huang Qi) nebo léčivé houby reishi, blazei či coriolus.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *
    Děkuji za podnětný článek. Právě zkouším uvedené body a čaj na suchý kašel-funguje to velmi rychle. Zmiňujete vývar pro slezinu..o jaký konkrétně se jedná?? Zeleninový, kuřecí či hovězí...díky za doplnění :)