
Jak zvládat stres a zachovat klid z pohledu tradiční čínské medicíny
Poprvé jsem zkoušel vyfotit měsíc, skvělá a obyčejná zábava, stačí oprášit teleskop. Bez potřeby x roušek a dalších nařízení. Zjistíte, že mnohé věci mimo náš dosah jsou zajímavější. Běžné starosti dnešní doby se následně jeví jako nepodstatné. Člověk, jenž je v klidu a pohodě, se i v případě nemoci tolik nestresuje, to platí i u běžných onemocnění, nejen u covid. To mu pomáhá zachovat chladnou hlavu.
Z pohledu TČM doporučuji cvičit, třeba čchi-kung (Qi Kung). Je to yinové cvičení, které zvládne každý, a pomáhá zklidnit ducha (Shen) a mysl. Stresy, úzkosti a deprese jsou z pohledu TČM často způsobeny horkostí (Gān Rè) a stísněnost jater(Gān Yù), která patří k elementu dřeva. Vyšlehávání jaterního ohně (Gān Huǒ Shàng Yá) ovlivňuje srdce, což může zhoršit např. úzkosti nebo sevření.
Doporučení pro zvládání stresu
Samozřejmě zde nenahrazuji řádnou anamnézu dle TČM a příslušnou fytoterapii. Celkově průběh nemoci bez stresů pacienti lépe snáší a případné symptomy bývají mírnější. Proto doporučuji vypnout televizi, přestat číst apokalyptické titulky a věnovat se koníčkům – ať už jde o čtení, čas s rodinou, nebo sport.
Inspirace z praxe
Tento článek mě inspirovali kolegové pracující ve zdravotnictví, kteří nás často informují o reálné situaci, a jedna zahraniční pacientka, která se mě ptala, zda je bezpečné přiletět do ČR. Odpověděl jsem, že situace není skvělá, ale je důležité zachovat chladnou hlavu, být zodpovědní a filtrujte informace, aby vás nepřemohl strach.
Bohužel mnoho lidí v dnešní době končí na antidepresivech, která jsou návyková a obtížně se vysazují. Místo toho doporučuji choďte do přírody, sportujte, buďte kreativní, čtěte knihy, malujte, nebo se učte nové dovednosti.
Tento článek berte jako moje subjektivní doporučení jako praktika TČM. Nejste-li si jisti, doporučuji navštívit terapeuta TČM.