
Stagnace čchi jater a potlačovaný hněv z pohledu TČM
Příznaky a příčiny
Tento stav se zhoršuje oslabenou čchi a následné vznikající horkosti až ohni jangu čí kombinace jedná se z pohledu tčm o omezeni toku čchi. Častý důvod tohoto stavu je emoční vypětí, přepracovanost, nesprávná strava. Nejčastěji však potlačovaný hněv, který člověk dlouhodobě neventiluje.
Blokády jater a projevy
To může vyvolávat tzv. blokády jater, projevující se například „knedlíkem“ v krku, nočním přemítáním, sevřeností hrudi, pocitem rozpínání, bolestmi hlavy, křečemi nebo trávicími potížemi. Stagnující čchi jater často způsobuje tyto obtíže. Běžné jsou také úzkosti, palpitace (Xin Ji), vnitřní neklid, různý diskomfort a bolesti(Tong), přičemž pulz takového pacienta je vždy napjatý (xian). Kvůli nedostatku yangu a čchi je zhoršená cirkulace krve na periferiích, což se často projevuje studenými rukama a nohama.

Doporučení ke cvičení
Proto také často u svých pacientůs tímto problémem doporučuji cvičit (qi kung) chápu, že cvičení nemá rád každý, ale mnohdy je pominu-li fytoterapii tčm toto cvičení velmi nápomocno.
Dietetické rady a potraviny
Doporučuje se konzumovat lehce stravitelná jídla, která tzv. posilují střed, podporují tvorbu energie a sleziny Qi a krve. Zvláště ve večerních hodinách je vhodné volit lehčí pokrmy.
Vyvarujte se horkých potravin, jako je chilli, kari, ostrá paprika, skořice a česnek, protože nadměrně zvyšují Yang v játrech a mohou vést k podrážděnosti. Naopak se doporučují potraviny uvolňující stagnaci jater, jako je koriandr, rukola, řeřicha, ředkev a ředkvička.
Výbornou volbou jsou silné vývary z tmavého masa, například vietnamská polévka Pho (bez chilli papriček), dále kompoty, zelenina, rýže nebo slzovka. Doporučuje se také Huang Qi (kozinec), který podporuje krevní oběh (s výjimkou těhotných po druhém trimestru), a Dang Gui (děhel čínský), který je dostupný i u nás.
To vše poslouží jako lehká večeře. Připojuji též drobný recept na doplnění středu posílení a vytvoření čchi a šťáv:
Recept na doplnění středu
Postup:
Propláchnem a uvaříme slzovku cca 4 lžice. Vaříme pak 45 min zároveň uvaříme kulatozrnou rýži cca 100g. V hrnci s trochou vody podusíme okrájená a nakrájená jabka do měkka na kostičky, vše smícháme, přidáme hrozinky, kustovnici čínskou, brusinky, ale můžete i švestky – to nechám na vaší fantazii. Dále přidávám dle chuti trošku agávového nebo javorového sirupu a špetku anýzu. Vše promíchat a přidat dvě lžíce bílého jogurtu a nakonec posypat opraženými mandlemi nebo ořechy. Je to výborné.
Fytoterapie
Pokud jde o fytoterapii doporučuji zastavit se na některou z našich poboček na anamnézu či za svým praktikem tčm. Více informací najdete také v našem poradenství.