Čínská medicína je starověký systém léčby, který klade důraz na harmonii a rovnováhu v těle. Když jde o ženské zdraví, čínská medicína se zaměřuje na udržení tohoto harmonického stavu a na léčbu jakékoliv nerovnováhy, které mohou vést k nemocem nebo stavům disharmonie jako cyklické potíže, dysmenorea, amenorea a různým typům cyst, myomů a endometriózy. Je také velmi nápomocná při PMS či bolestivých menstruačních cyklech, což mnohdy ženy považují za přirozené, ale není tomu tak. Následuje pohled na ženské zdraví z perspektivy čínské medicíny a jak může být podporováno:
Krev čchi a Shen: Základy ženského zdraví
Podle čínské medicíny je ženské zdraví spojeno se základními energetickými pojmy: Ting, Qi a Shen xue. Ting představuje prenatální qi, což je základní esence určující naše genetické dědictví, přenášená jak otcem, tak matkou při početí, a souvisí s ledvinami a konstitucí. Je spojena s naším reprodukčním systémem. Qi je životní energie, která proudí tělem a udržuje jeho funkce. Shen představuje duchovní aspekt, který ovlivňuje naše emoční a mentální zdraví.
Více o reprodukci a prenatální esenci ting zde: https://apotekatcm.cz/tehotenstvi-a-porod-zpohledu-cinske-mediciny
Cykly a rovnováha: Yin a Yang
Čínská medicína také zdůrazňuje důležitost rovnováhy mezi energiemi Yin a Yang. Yin je spojen s chladem, klidem a ženskými principy, zatímco Yang je spojen s teplem, aktivitou a mužskými principy. Rovnováha mezi těmito dvěma energiemi je klíčem k ženskému zdraví. Poruchy jako příliš mnoho tepla (Yang) nebo chladu (Yin) mohou vést k různým gynekologickým problémům od zánětu až po různé typy výtoků.
Zaměříme-li se na nositelky energie Yin, obecně je Yin spojován s krví. Krev také souvisí s emocemi a játry jako takovou zásobárnou krve.
Velký důraz klade na posilování krve, což můžeme dosáhnout potravinami, které posilují krev a esenci ledvin, jako je například červené maso. Můžeme připravovat například vývary z tmavého masa, jako je hovězí nebo vepřové. Strava hraje klíčovou roli v podpoře ženského zdraví. Potraviny, které posilují krev a podporují Yin, jako jsou černá sezamová semínka, goji bobule, listová zelenina a celozrnné obiloviny, jsou vysoce doporučené. Zvěřina, kačena, játra, knedlíčky, nebo divočina, jsou také výbornou volbou. TČM fytoterapie může být také užitečná.
Z pohledu rytmu je důležitá pravidelnost a řád, což zahrnuje pravidelný spánek, pravidelné jídlo bez hltání a pravidelnou práci. Tím narážím na to, že trojsměnný provoz není úplně výhra pro ženy, zejména pokud mají problémy s menstruačním cyklem nebo otěhotněním. Je dobré nepřetěžovat fyzické síly a samozřejmě si dopřávat pravidelný odpočinek. Vždycky říkám, že psychický stav se velmi projevuje i na fyzickém těle.
Kapitola sama o sobě se pak týká duševní vyrovnanosti, nebo alespoň snahy o ni.
Stres obecně souvisí s čchi jater. Přílišné vyšlehávání ohně jater může obtěžovat i srdce, jako by bylo císařem emocí. . Zde je velmi nápomocen odvar na blokády, krev a stahující horkost pro harmonizaci jater. (https://apotekatcm.cz/caj-harmonie-jater)
V důsledku stagnace může docházet k různým blokádám a bolestem. Ztížená játra pak mohou způsobovat různé spazmy a velmi často i bolestivou menstruaci. S tímto se setkávám velmi často a skutečně to není stav, na který by si žena nebo dívka měla zvykat.
Pokud dochází k nedostatečnosti krve jater, můžeme si to představit jako málo vody v potoku, která nemůže volně téct a vyplavovat škodliviny. Protože nemá sílu, jednoduše zastaví tok (amenorea).
Principem v čínské medicíně je tedy vyživit krev, odstranit blokádu čchi a krve a zmírnit bolest. V tomto případě jsou například užitečné byliny čínské medicíny, jako je Huang Qi (Kozinec blanitý), Rehmanie nebo Pazvonek. Také je užitečné zkoumat mykologii, tedy houby, ale existují i speciální předpisy zaměřené přímo na jednotlivé fáze cyklu a řešení konkrétních problémů.
https://apotekatcm.cz/search?q=kozinec
https://apotekatcm.cz/search?q=rehm%C3%A1nie
https://apotekatcm.cz/search?q=pazvonek
Z pohledu čínské medicíny je za menstruaci zodpovědná dráha ledvin, jater a sleziny, ale nejčastěji to potom závisí na konkrétním případu a řádné anamnéze dle čínské medicíny, kde se určí příčina problémů. Vidět daného člověka má zkrátka svůj význam, a dle mého názoru to nelze nahradit.
Co se poté týče premenstruačních problémů, stagnace energie bývá často v játrech. To se projevuje úzkostí, nervozitou, strachem, podrážděností či nechutenstvím. Zde je velmi vhodné jíst potraviny jako je hovězí maso, celer, kmín, danšen, mungo fazole, a hodně pít, a omezit ostré a prohřívající potraviny.
Může jít o horký hlen, který se projevuje podrážděností, nespavostí, ranním buzením, bolestmi hlavy, a určitým zarudnutím obličeje či tlakem na hrudi a palpitacemi. Zde je také třeba dostatečný příjem tekutin a potravin spíše chladné povahy, jako jsou mořské řasy, okurky, saláty, fazole a celer.
Dále, toto může vznikat nedostatečností krve srdce. Toto se může projevovat úzkostí, depresí, dlouhotrvající menstruací se špiněním, únavou, apatií, slabostí v bedrech a nohou. Zde jsou vhodné potraviny jako rýže, obiloviny, vajíčka, šunka, skopové maso, hroznové víno a vepřové maso, a samozřejmě je důležité dodržovat pitný režim.
Pokud bude energie a krev proudit volně a harmonicky, bude pro ženu daleko snazší vnímat a cítit své emoce. V čínské medicíně říkáme, že játra řídí vzestup, skladují krev a jsou sídlem duše Hun. Pokud budou játra stísněná například nadměrnými emocemi, nelíbí se jim to a mohou otravovat srdce, což vyvolává právě úzkosti, sevření, plačtivost, depresi a nervozitu. Je tedy třeba stahovat horkost jater a případně i srdce, můžete také cvičit energetická cvičení jako třeba čchi-kung, a popíjet odvary jako je harmonie srdce. (https://apotekatcm.cz/caj-harmonie-srdce)
PMS je častý syndrom před menstruací, který se v klasické medicíně příliš neřeší, nebo se užívají uklidňující nebo hormonální preparáty, bohužel za cenu mnoha vedlejších účinků a následků do budoucna. Tomuto problém lze však v čínské medicíně předejít.
Zapříčiňuje to také velmi náročný život dnešní ženy, plný stresu a hektického životního stylu. Není vůbec špatné vyrovnat Yin, protože starostí a životního stylu zaměřeného na Yang máme obvykle dost. Proto není dle mého názoru špatné věnovat se přípravě svého odvaru, ať už čaje nebo bylin, místo toho, abychom vždy sahali po pilulkách, a odpočívat u svého odvaru.
Sám to dělám přesně tak, abych si odpočinul a vyčistil si hlavu. Je zkrátka důležité odpočívat při denním shonu a hektickém životě. Často také upravuji rytmus, jako je pravidelnost v jídle i životě. Někomu v rámci rytmu mohu doporučit například hraní na kytaru, což se může zdát divné při léčbě. Za léta práce v čínské medicíně jsem však zjistil, že jsou věci, které fungují dobře i takto jednoduše až zvláštně a nemusí to vždy být léky. Lze předejít změnám nálad, plačtivosti, nechutenství, strachům či depresím.
Následujícím fyzickým příznakům. Psychika se totiž projevuje na fyzickém těle, a to knedlíkem v krku, stažením jícnu, pocity plnosti, stísněností na hrudi, bolestí břicha a bolestí hlavy. Ale dlouhodobé stagnace, podle vzoru rčení, stokrát nic umořilo vola.
Proto doporučuji nepodceňovat či zlehčovat tyto stavy. Můžou totiž vést k závažnějším problémům, jako jsou cysty, myomy a nádory. V čínské medicíně je tedy dobré změkčovat tuhé, rozhýbávat krev a dbát na prevenci, například pomocí harmonie jater, coriolusu, chagy, ale i pravidelná ostrá chůze je fajn. (https://apotekatcm.cz/search?q=chaga)
Přístupy čínské medicíny k ženskému zdraví jsou holistické a individualizované, s důrazem na prevenci a udržování rovnováhy těla a mysli. Je důležité konzultovat s odborníkem na čínskou medicínu, který může nabídnout specifické rady a léčebné postupy přizpůsobené potřebám jednotlivce. Případ od případu.
Přikládám také recept na polévku posilující yin, čchi a krev.
Tomáš Němec
Recept na Posilující Polévku podporující Yin a Krev.
Ingredience:
4 šálky vepřového nebo hovězího vývaru (ideálně domácí)
1 šálek nasekané mrkve
1 šálek nasekané cibule
1 šálek nakrájeného čerstvého špenátu nebo jiné zelené listové zeleniny
1 šálek nakrájených hub poria (fulling) (Lze použit i biomasu)
1 šálek nakrájených šiitake hub (pro podporu Yin)
2 stroužky česneku, nasekané
3g dangguishenu
2 lžíce tmavého sezamového oleje
3g taizishenu
3g černý sezam
Sůl a pepř podle chuti
Volitelné přísady: vařená kuřecí nebo hovězí prsa, krevety, tofu
Postup:
Na středně velkém ohni si připravte hrnec a zahřejte v něm sezamový olej.
Přidejte nasekanou cibuli, česnek a zázvor a smažte asi 2-3 minuty, dokud nezačnou vonět.
Přidejte nakrájené houby a mrkev a vařte asi 5 minut, nebo dokud zelenina nezměkne.
Přilijte vepřový nebo hovězí vývar a přiveďte k varu spolu s dangguishenem a taizishenem.
Přidejte nakrájený špenát nebo jinou listovou zeleninu a vařte asi 2-3 minuty, dokud nezvadne.
Dochutíme solí a pepřem podle chuti.
Můžete přidat volitelné přísady, jako jsou vařená kuřecí nebo hovězí prsa, krevety nebo tofu, pokud si přejete proteinovou nálož.
Podávejte horké a užívejte si!
Tato polévka je bohatá na živiny, které posilují Yin a krev, jako jsou huby (zejména šiitake), fulling také tlumí otoky a taizishen mírní úzkosti a tiší ducha. Zelenina a sezamový olej je takový bonus, zdravější než na másle. Dobrou chuť!
Zdroje: studium tčm na 1.škole tčm v Praze a TČM Longmen v Hradci, Postgraduální semináře Anastazie White a praxe u p Mgr. Jany Němcové.