Hledat
Česko
Zobrazit katalog
  Menu Close
  Zpět na vše

  Pálení žáhy z pohledu tradiční čínské medicíny

  Pálení žáhy z pohledu tradiční čínské medicíny

  V dietě je důležité vyhnout se ostrým a prohřívacím potravin, smažené a tučné, čerstvé pečivo. Velmi vadí alkohol, cigarety. Po cigaretách se samozřejmě pálení žáhy zhorší. Zkrátka je potřeba se vyhnou všemu, co vyvolává horkost a dráždí.

  Pokud žáha pálí dlouhodobě, obvykle se jedná o takzvané reflux jícnu. Je to také spojené s pálení za hrudní kostí, nepříjemným pocitem v podbřišku, horkostí nebo zhoršení polykání, protože potrava vázne mezi hrdlem a bránící. Může docházet až k zvracení. Často horkost jater napadá žaludek, což je způsobeno mnohdy i emoční zátěží a dlouhodobým stresem. Následné blokády jater či stoupání jaterního jangu vede ke zhoršení stavu.

   

   

  Dále je s refluxem spojena slezina většinou s hlenem, ten je z žaludku. Také ledviny, které poskytují žaludku potřebné teplo, aby mohla čchi v žaludku stoupat. Rovněž srdce, pokud nesestupuje srdeční čchi. A v neposlední řadě plíce, které jako horní baldachýn nespouští čchi plic dolů. To je terminologie tčm. Se správnou anamnézou Vám samozřejmě poradí praktik tčm.

  Je také třeba odlišit, zda se jedná o syndrom plnosti, kde je obvykle stáza čchi krve, hlenu nebo se jedná o syndrom prázdnoty čchi, yangu nebo yin, nebo kombinaci plnosti a prázdnoty.

  Samozřejmě je třeba odlišit pálení žáhy, reflux, zánět hrtanu, karcinom jícnu, otok krku od štítné žlázy, cysty a další.

  U takovýchto pacientů obvykle doporučujeme byliny, které ochlazují a stahují horkost a vzestup kyselých žaludečních šťáv např. huang lian, zhi shi, shi gao a další. Samozřejmě existují již připravené směsi ve fytoterapii čínské medicíny, které tento problém pomohou vyřešit. Fytoterapie se samozřejmě liší případ od případu. Vždy doporučuji navštívit praktika tčm na řádnou anamnézu.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close
  *