V dietě je důležité vyhnout se ostrým a prohřívacím potravin, smažené a tučné, čerstvé pečivo. Velmi vadí alkohol, cigarety. Po cigaretách se samozřejmě pálení žáhy zhorší. Zkrátka je potřeba se vyhnou všemu, co vyvolává horkost a dráždí.
Pokud žáha pálí dlouhodobě, obvykle se jedná o takzvané reflux jícnu. Je to také spojené s pálení za hrudní kostí, nepříjemným pocitem v podbřišku, horkostí nebo zhoršení polykání, protože potrava vázne mezi hrdlem a bránící. Může docházet až k zvracení. Často horkost jater napadá žaludek, což je způsobeno mnohdy i emoční zátěží a dlouhodobým stresem. Následné blokády jater či stoupání jaterního jangu vede ke zhoršení stavu.
Dále je s refluxem spojena slezina většinou s hlenem, ten je z žaludku. Také ledviny, které poskytují žaludku potřebné teplo, aby mohla čchi v žaludku stoupat. Rovněž srdce, pokud nesestupuje srdeční čchi. A v neposlední řadě plíce, které jako horní baldachýn nespouští čchi plic dolů. To je terminologie tčm. Se správnou anamnézou Vám samozřejmě poradí praktik tčm.
Je také třeba odlišit, zda se jedná o syndrom plnosti, kde je obvykle stáza čchi krve, hlenu nebo se jedná o syndrom prázdnoty čchi, yangu nebo yin, nebo kombinaci plnosti a prázdnoty.
Samozřejmě je třeba odlišit pálení žáhy, reflux, zánět hrtanu, karcinom jícnu, otok krku od štítné žlázy, cysty a další.
U takovýchto pacientů obvykle doporučujeme byliny, které ochlazují a stahují horkost a vzestup kyselých žaludečních šťáv např. huang lian, zhi shi, shi gao a další. Samozřejmě existují již připravené směsi ve fytoterapii čínské medicíny, které tento problém pomohou vyřešit. Fytoterapie se samozřejmě liší případ od případu. Vždy doporučuji navštívit praktika tčm na řádnou anamnézu.