
V čínské medicíně má oheň zásadní význam jak symbolicky, tak energeticky. Podívejme se na to, jakým způsobem je ohnivý prvek chápán v rámci této starobylé léčebné tradice.
Symbolika ohně
V čínské kultuře a medicíně je oheň spojován s mnoha symboly a koncepty. Je symbolem vitality, života a světla, ale zároveň i síly a transformace. Ohnivý prvek je považován za esenciální součást života a je spojován s emocemi, jako je radost, láska a vášeň.
Světlo a teplo
Prvek ohně reprezentuje slunce a léto. Příroda v tomto období nabízí hojnost. Oheň je nejaktivnějším prvkem, nejvýrazněji namířeným směrem ven, a otevírá povrch. Dodává nám nadšení a charisma, pomáhá naplno prožívat okamžik. Pro čínskou medicínu se duše zakládá z pěti aspektů, přiřazovaných k určité energii ducha a vnitřního hlasu. K ohni patří duše šen (Shen) a červená barva. Jde o určitou sílu sebevědomí. Dbá na jasnost mysli. Tato duše je takovým naším vnitřním světlem, souvisí s radostí, avšak i nadměrná radost může ublížit. Je-li duše šen slabá, cítíme strach, obavy, úzkost nebo neklid. Ve starých čínských textech se píše, že ten, kdo duši získá, bude žít, kdo ji ztratí, zhyne.
Energetika ohně v těle
V rámci čínské medicíny je oheň spojován s orgánem srdce a tenkým střevem. Srdce je považováno za císaře těla, který ovládá všechny ostatní orgány. Kromě toho, že řídí krevní oběh, je zodpovědné i za emoční a mentální stav jedince.
Ohnivý prvek je rovněž spojen s jazykem. V čínské diagnostice se sleduje stav jazyka – jeho barva, vlhkost a povlak. Tyto informace mohou naznačovat stav srdce a tenkého střeva.
Terapeutické pohledy
V léčbě nerovnováhy ohně může čínská medicína využít různé terapeutické přístupy: akupunkturu (Zhēn Jiǔ), bylinnou medicínu, cvičení jako čchi-kung(Qi Kung) nebo tai chi (Tchaj-ťi) i změny v životním stylu a stravě.
Při nadměrné ohnivé energii (např. nespavost, podrážděnost, silná emocionalita) se může doporučit chladivá, uklidňující strava a čajové směsi. Naopak, při nedostatečné ohnivé energii (únava, chladné končetiny, deprese) se doporučují potraviny a byliny, které oheň posílí.
Ohnivý prvek v čínské medicíně představuje sílu a vitalitu, která zásadně ovlivňuje fyzické, emoční i mentální zdraví člověka. Porozumění symbolice a energetice ohně umožňuje lékařům čínské medicíny lépe diagnostikovat a léčit nerovnováhy, a podpořit tak celkovou pohodu pacientů.
Recept pro posílení prvku ohně a krve
- 50 g rozinek
- 30 g gou qi zhi (kustovnice čínská)
- 5 g fulling (poria)
- 2 g zázvor
- 0,5 g bílý ženšen
Povařte vše dohromady alespoň 15 minut. Můžete přidat med, protože sladká chuť prospívá slezině. Tento odvar dodává sílu a je fajn při slabším zraku (díky kustovnici, která vyživuje oči), únavových syndromech i syndromech vyhoření.