Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Oheň v čínské medicíně: Symbolika, Energetika a Terapeutické pohledy

    Oheň v čínské medicíně: Symbolika, Energetika a Terapeutické pohledy

    V čínské medicíně má oheň zásadní význam jak symbolicky, tak energeticky. Podívejme se na to, jakým způsobem je ohnivý prvek chápán v rámci této starobylé léčebné tradice.

     

    Symbolika ohně

    V čínské kultuře a medicíně je oheň spojován s mnoha symboly a koncepty. Je symbolem vitality, života a světla, ale zároveň i síly a transformace. Ohnivý prvek je považován za esenciální součást života a je spojován s emocemi, jako je radost, láska a vášeň.

     

    Světlo a teplo

    Prvek ohně reprezentuje slunce a léto. Příroda v tomto období nabízí velké množství hojnosti. Oheň je nejaktivnějším prvkem nejvýrazněji namířeným směrem ven. Také otevírá povrch. Dodává nám nadšení a charisma, pomáhá nám naplno prožívat daný okamžik. Pro čínskou medicínu se duše zakládá z pěti aspektů, ty jsou přiřazovány k určité energii ducha a vnitřního hlasu. K ohni patří duše šen a červená barva. Jde o určitou sílu sebevědomí. Dbá na jasnost mysli. Tato duše je takovým naším vnitřním světlem, souvisí také s radostí, avšak i nadměrná radost může ublížit. Je-li duše šen slabá, cítíme strach, obavy, úzkost nebo neklid. Ve starých čínských textech se píše, že ten, kdo duší získá, bude žít, ten kdo ji ztratí, zhyne.

     

    Energetika ohně v těle

    V rámci čínské medicíny je oheň spojován s orgánem srdce a tenkým střevem. Srdce je považováno za císaře těla, který ovládá všechny ostatní orgány. Kromě toho, že řídí krevní oběh, je zodpovědné i za emoční a mentální stav jedince.

    Ohnivý prvek je také spojen s jazykem. V čínské diagnostice se sleduje stav jazyka, jeho barva, vlhkost a povlak, což může poskytnout důležité informace o stavu srdce a tenkého střeva.

     

    Terapeutické Pohledy

    V léčbě nerovnováhy ohně může čínská medicína využít různé terapeutické přístupy. Patří sem akupunktura, bylinná medicína, cvičení jako tai chi nebo qigong a v neposlední řadě i změny v životním stylu a stravě.

    Při nadměrné ohnivé energii, která se projevuje například jako nadměrná emocionalita, nespavost nebo podrážděnost, se může doporučit chladivá a uklidňující strava a čajové směsi. Naopak, při nedostatečné ohnivé energii, což se může projevovat jako únava, chladné končetiny nebo deprese, se může doporučit strava a byliny, které podporují a posilují ohnivý prvek.

    Ohnivý prvek v čínské medicíně představuje sílu a vitalitu, která má zásadní vliv na fyzické, emoční a mentální zdraví jedince. Porozumění této symbolice a energetice ohně umožňuje lékařům čínské medicíny lépe diagnostikovat a léčit nerovnováhy a podpořit celkové blaho pacientů.

     

    Na závěr nějaká ten recept pro posílení prvku ohně a krve:

    50g rozinek

    30g qou qi zhi (kustovnice čínské)

    5g fulling (poria)

    2g zázvor

    0,5g bílí ženšen

    Povařte vše dohromady alespoň 15 min. Můžete přidat med, sladkou chuť má ráda slezina. Tento odvar dodává sílu, je fajn při horším zraku právě díky kustovnici, která vyživuje oči, únavových syndromech a syndromech vyhoření.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *