
Dvojí péče, známá jako erhu, se zaměřuje na ochranu dvou klíčových částí těla: nohou dole a ramen s čelem nahoře. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) jsou právě tyto oblasti nejcitlivější k pronikání vnějších škodlivin, jako je chlad (Hán) a vítr (Fēng). Zejména přes nohy proniká chlad, zatímco vítr útočí na hlavu, ramena a šíji. Tato kombinace může způsobit vyčerpání čchi (Qi) a vést k dalším zdravotním komplikacím.
Prevence nemocí a první příznaky
Pokud se objeví první příznaky, jako je zimnice, bolesti kloubů či svalů při nachlazení, je třeba zasáhnout hned. Wang Qishi doporučuje omezit příjem potravy, aby žaludek a slezina nebyly přetíženy a mohly podpořit ochrannou čchi. Pokud tato opatření nestačí, přichází na řadu byliny a léčivé odvary (např. Huang Xiong, Da Zao, Gui Zhi nebo Harmonie ledvin). Zároveň je důležité včas navštívit praktika TCM, aby se předešlo vážnějším komplikacím.

Léčba a prevence recidiv
Dvojí péče zahrnuje nejen preventivní opatření, ale i správnou léčbu založenou na důkladné anamnéze. Aby se nemoc neopakovala, je klíčové zvolit vhodné byliny a postupy, které zpevní povrch (Gù Biǎo) a posílí organismus. Huang Qin (šišák) je účinná bylina pro prevenci i léčbu; rád ji doplňuji např. Coriolus Versicolor nebo odvarem Harmonie ledvin. Stejně důležitá je i ochrana organismu hned po ránu – např. teplou snídaní (kaše, vývary), do nichž lze přidat Huang Qi (kozinec).

Důležitost správného zaléčení nemoci
Pokud nemoc není správně zaléčena, hrozí, že pronikne do hlubších vrstev těla a dále zkomplikuje situaci. Proto je nutné nejen léčit symptomy, ale též řešit jejich příčinu. Jen tak předejdeme návratu nemoci a organismus zůstane silný i odolný.
Zpracoval: Tomáš Němec, ApotekaTCMZdroje