Povaha medu je neutrální a chuť sladká. Pomáhá pročišťovat a má lubrikační vlastnosti. Zmírňuje i bolest a má hojivé účinky.
Tropismus má z pohledu tčm v plicích, slezině a tlustém střevě.
V naší zemích je med velmi populární není třeba ho nějak moc představovat, včelařství je v České republice také velmi časté. Nejčastěji se používá k doslazování. No kdo by si v zimě nedal čaj s medem.
V mém případě mám štěstí, protože mám souseda včelaře. Při nákupu medu vždy dávejte pozor na jeho původ a nežádoucích příměsi. Problém je taky, pokud se včelstvo léčí např. antibiotiky. Z pohledu tčm se medu od léčených včel snažím vyhnout.
Sladká chuť náleží s pohledu tčm elementu země. Doplňuje slezinu (pi qi xu), aby byla stabilní ve svém středu a mohla dobře pracovat. Nadbytek bílého rafinovaného cukru může naopak zraňovat slezinu. Oslabená slezina vytváří mnohdy vlhkost shi. Typicky u dětí, které jedí nadmíru sladkého, vzniká vlhkost a z toho následná rýma, stagnace hlenu tan v plicích a tedy vlhký kašel. Přemíra také může vyvolat vzbouření energie sleziny a následnou hyperaktivitu. Děti, protože jsou ve fázi země a růstu, pak sladké samozřejmě rády.
Samy se doma smažíme cukovinky dítěti nedávat a na slazení používat raději med. Nikdy jsem ale nebyl zastáncem nějakých fanatických přístupů. Jasně, že dítě občas dostane u babičky buchtu, ale to považuji za přirozené.
Pro zajímavost dokonce občas praktici tčm využívají tzv. apiterapie, která vychází z klasické čínské akupunktury akorát místo jehličky či presury se používá vpich žihadla. Při správně zvolené diagnóze od praktika tčm proč ne.
Obzvláště si pak na včel cením krom medu včelího pylu, mateří kašičky a propolisu. Léčivé vlastnosti medu závisí na rostlinách, z jakých včely sbírají nektar. Nejlepší je rozmanitost rostlin. Zajímalo by mě také, proč má med mnohdy různou barvu. Dle mého kamaráda včelaře to záleží na různém stanovišti včelstva a tedy na snůšce. Jinou barvu má tedy med lesní jinou květový.
Med je samozřejmě ke slazení velmi vhodný obsahuje jednoduché cukry a to glukózu a fruktózu samozřejmě obsahuje určitě nějaké enzymy a organické kyseliny bílkoviny dusiku, vitamíny, éterické silice (Vonné a chuťové), barviva, sůl, draslík, vápník, železo, hořčík, stříbro, barium, chrom, vanad, wolfram atd. Med patří k potravinám lehce stravitelným. Jednoduché cukry obsažené v medu, se vstřebávají do krve bezprostředně. V normálním množství nemá med na organismus škodlivě účinky. Pozor pouze u alergenů, protože může obsahovat i zbytková množství propolisu, který se používá pro přípravu mastí anebo tinktur.
Med je také dobrý konzervant. U malých dětí pak med obvykle alespoň do roku a půl nebo u alergiků nedávám. Není potřeba je zvykat na sladké od mala.
Zahříváním medu se ničí jeho aktivní substance a tím se jeho hodnota snižuje na úroveň směsi jednoduchých cukru – na to pozor u mastí. Med by měl, co nejdéle zůstávat v horních částech trávicího traktu, takže by se měl jíst s pečivem. Trávení medu trvá - podobně jako u ovocných šťáv – méně než dvě hodiny. Při velkém obsahu glukózy a fruktózy se dá říci, že med pomáhá při srdečních onemocněních. Samozřejmě nenahrazuje fytoterapii tčm či klasickou léčbu. Může napomoci při vředech žaludku a dvanáctníku, jaterních a kožních obtížích.
Masti lze použít na různé ranky. Působí detoxikačně při nadměrném pití kávy, alkoholu a kouření. Avšak ne vždy je to správný kalibr a musím použít vhodnou fytoterapii. Zevně je dobrý např. na popáleniny. Lze do něj přidat v i různé byliny tčm. Použití ale záleží na anamnéze dle čínské medicíny a předepisujícím praktikovi tčm.
Vodný roztok medu (1 lžička na sklenici vody, macerujeme 12 hodin) obsahuje biokatalyzátory ovlivňující mj. růst hodnoty hemoglobinu. Med regeneruje fyzické i duševní síly. U dětí posiluje odolnost proti nemocem a doplňuje energii. U malých dětí do 1,5 roku ho také běžně nedávám, výjimka je např. před očkováním hexa nebo MMR vakcínou, kde do dětí potřebuji dostat fytoterapii předepsanou před očkováním. Sladká chuť medu pomůže.
Med skladujte na temném, suchém a chladném místě. Substance objevená v medu je sloučeninou velmi nestálou a vyskytuje se jen v medu čerstvém, přímo z plástve. Pod vlivem světla se rozkládá.
Recepty obsahující med:
Med často doporučuji s nakrájenou cibulí a trochou umeoctu pro disperzi plic. Vše se smíchá a nechá cca 4 - 6 hodin odležet. Poté se popíjí šťáva. Pro plíce i v této době to je vhodné, určitě tím nic nezkazíte.
S huang qi je med skvělý na žaludeční potíže chladového typu. Lze také použít o některých stavu anusei, kde právě sladká chuť pomáhá zacyklit střed.
Skvělá kombinace je třeba med a cordyceps jako medicinální houba.
Nejste-li si jistí vždy Vaším problémem, doporučuji navštívit ptaktika tčm na řádnou anamnézu.
Zpracoval Tomáš Němec
Zdroje:
- studium tčm v Hradcii a Praze
- posdgraduální studium fytoterapie
- knihy Čínský systém léčby potravinami - HenryC . Lu - klasická čínská farmakologie