
Povaha a vlastnosti medu
Povaha medu je neutrální a chuť sladká. Pomáhá pročišťovat a má lubrikační vlastnosti. Zmírňuje bolest a má hojivé účinky.
Tropismus má z pohledu TČM v plicích, slezině a tlustém střevě. V naší zemi je med velmi populární, včelařství je v České republice rozšířené. Nejčastěji se používá k doslazování – kdo by si v zimě nedal čaj s medem.
Při nákupu medu vždy dávejte pozor na jeho původ a nežádoucí příměsi. Problematické může být, pokud se včelstvo léčí antibiotiky. Z pohledu TČM se medu od léčených včel vyhýbám.
Med v tradiční čínské medicíně
Sladká chuť náleží z pohledu TČM elementu země. Doplňuje slezinu (pi qi xu), aby byla stabilní ve svém středu a mohla dobře pracovat. Nadbytek bílého rafinovaného cukru však může slezinu zraňovat. Oslabená slezina často vytváří vlhkost (Shī), což může vést ke vzniku rýmy, stagnace hlenu (Tán Zhì) v plicích a vlhkého kašle, zejména u dětí. Přemíra sladkého může také vyvolat vzbouření energie (Qì Nì) sleziny a následnou hyperaktivitu.
Praktici TČM využívají i tzv. apiterapii, která vychází z čínské akupunktury, avšak místo jehliček se používá vpich žihadla. Při správné diagnóze může být velmi užitečná.
Výživové hodnoty a použití medu
Med obsahuje jednoduché cukry (glukózu a fruktózu), enzymy, organické kyseliny, bílkoviny, éterické silice, vitamíny, minerály jako draslík, vápník, železo, hořčík, chrom a další. Patří k potravinám lehce stravitelným, jednoduché cukry se vstřebávají do krve bezprostředně. V normálním množství nemá med na organismus škodlivé účinky, ale pozor u alergenů.
Med je také dobrý konzervant, ale při zahřívání se ničí jeho aktivní substance, což snižuje jeho hodnotu na směs jednoduchých cukrů. Pro trávení medu je nejlepší, když zůstává v horní části trávicího traktu – například v kombinaci s pečivem.
Recepty obsahující med
Vodný roztok medu (1 lžička na sklenici vody, macerujeme 12 hodin) obsahuje biokatalyzátory, které ovlivňují například růst hodnoty hemoglobinu. Med regeneruje fyzické i duševní síly. Posiluje odolnost proti nemocem a doplňuje energii.
Med často doporučuji s nakrájenou cibulí a trochou umeoctu pro disperzi plic (Xuān Fèi). Vše se smíchá a nechá cca 4–6 hodin odležet. Poté se popíjí šťáva.
Skvělá kombinace je například med a medicinální houba Cordyceps, nebo med s Huang Qi na žaludeční potíže chladového typu.
Zdroje
- LU, Henry C. Čínský systém léčby potravinami: Prevence a léčení. Fontána. ISBN 978-80-7336-137-2
- Studium TČM v Hradci a Praze
- Postgraduální studium fytoterapie