Hledat
Česko
Zobrazit katalog
  Menu Close
  Zpět na vše

  Letní horko a čínská medicína

  Letní horko a čínská medicína

  Z pohledu čínské medicíny horko krade QI a YIN, protože v leté převažuje energie ohně. V tomto období je důležité dávat pozor na srdce, QI léta je totiž spjata s Qi srdce a tenkým střevem. Měli bychom tedy dbát na dostatek tekutin vyřizujících právě YIn. Jíst lehčí jídla, jako ryby, mořské plody, řasy, ovoce, zelenina, saláty atd.

  Z pohledu chutí naleží létu hořká chuť a proto velmi rád používám v tomto období byliny a odvary obsahující hořčiny v tobro případě odvary jako harmonie žaludku, který mimo jiné obsahuje zeměžluč velmi dobře stahující horkost dolů. Hořká chuť také vysušuje, proto je třeba ji kombinovat s bylinami vyživujícími YIn a zvednout pitný režim.

  Stejně jako v těhotenství, víno, káva či tvrdý alkohol vysušují totiž YIN a plod. Menši zlo je pivo v přiměřené míře, to také obsahuje vitamín B, proto pivo dělá hezká těla. Vyloženě nevhodný je třeba zázvor, kari, skořice, hřebíček. Naopak saláty, melouny, okurky, pampeliška, zeměžluč, pelyněk, oregano, zelený čaj, artyčok rajčata, polniček, a mnohé další jsou vhodnými. Připravujte prostě jednodušší jídla. Paradoxně bychom se měli vyhnout grilovanému, to je trošku boj, viz. dietetika podle 5 elementu.

   

   

  V letním období jsou dlouhé dny a kratší noci, proto jsme schopni udělat více práce a mít dost energie přesto že později uleháme a lépe to snášíme. Nevadí jít spát později, ale pozor na neřest naší doby, večerní koukání do telefonu nebo tabletu. Vytváříte si špatný návyk z modrého světla, mohou bolet oči, hlava a rovněž můžete být unavenější. Zkuste radeji číst knihu, časem zjistite podobně jako já, že kouzlo a vůně tištené knihy má své. Snažte se udržovat tělo v harmonii, můžete také cvičit třeba QI KUNG.


  Příjemné léto a pohodové prázdniny vám přeje Tomáš Němec a tým Apotekatcm.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close
  *