Element kovu převládá především ve středním věku a stáří. V tomto období života ubývá jang a starší lidé již nejsou tolik vitální. Stahují se tedy více do sebe, než aby byli aktivnější v okolí. S tím souvisí rovněž emoční stav a to, že se jim příliš nechce měnit své názory a zaběhlé zvyky. Tato fixování často přichází právě ve fázi kovu.
Z pohledu symptomů se zhoršují smysly – zrak, čich, chuť, horší se také paměť. Může bohužel přicházet i postupná demence. Zde velice záleží na psychické pohodě a podpoře rodiny a okolí. Je důležité v tomto období dělat vše pro aktivitu a dobrou náladu. Je dobré si najít koníček, je jedno co - někdo čte, někdo plete, jiný může cvičit čchi-kung, další se věnuje vnoučatům a předává jim moudrost. Obraz starého mudrce krásně zhmotňuje právě fáze kovu. Je obrazem toho, co je v tomto období života důležité. Nezáleží na tom, jak jsme staří, unavení nebo zklamaní, vždy můžeme žít lepší život.
Z pohledu tčm je duší kovu moudrost, tedy i poklad ležící v jádru každé prožité vzpomínky. Moudrost se přetváří ve zkušenost, porozumění. Dovoluje nám díky tomu, co jsme prožili v minulosti, lépe porozumět současnosti. To poté můžeme předávat dalším generacím. Moudří lidé, pozor zde nezáleží na titulech či pracovní pozici, si v každé situaci všímají drobností, jsou schopni pochopit její vývoj a udělat tak lepší rozhodnutí. Duše kovu také z pohledu tčm rodí učitele, tedy člověka, který moudrost předává dál. Celkově by měl jedinec rozvíjet ty aspekty své osobnosti, které jsou jedinečné.
Stejně jako u ostatních prvků i disharmonie kovu může mít příčinu v těle, mysli, emocích a také okolí. Ať má jakýkoli původ, dříve či později se projeví nějakými příznaky, kdy bude pacient projevovat příznaky nadbytku nebo nedostatku kovu.
Z pohledu symptomů tčm se tedy snažím doplnit čchi zpevnit povrch doplnit jin a esenci ledvin. Připojuji i recept, který u starších ročniku a symptomech kovu používám. Samozřejmě vždy musí sedět obraz pacienta vždy berte v potaz že anamnéza se může lišit případ od případu. U starších lidí vždy pozor na užívané léky(ta samozřejmě u všech). Nejste-li si jisti navštivte praktika tčm.
Zde je recept:
- 2g moruše(sangbaipi)
- 1g kořene rehmánie (shudihuang)
- 3g kořen pavřehoje (renshen)
- 2g kořen hvězdice(ziwan)
- 2g magnolky (wuweizi)
- 2gkozinec (huang qi)
- 1g kustovnice(goji)
Povařit 10 minut v 1,5 l vody a nechte macerovat. Popíjet během dne, nejste-li cukrovkáři mužete přidat med.
Zpracoval Tomáš Němec
Zdorje:
- studium tčm v Hradci a Praze
- knihiy Iting klasická farmakologie tčm