
Charakteristika kopřivy
- chutí neutrální, lehce ostré
- povahy chladné
- tropismus působení: játra, plíce a močový měchýř
- má silné diuretické působení
- odvádí z těla vlhké horko (Shī Rè), protože dokáže působit na nahromaděnou vlhkost kdekoli v těle
- velmi dobře působí na zatuhlé klouby
Použití listů mladých kopřiv
Listy mladých kopřiv, které zrovna teď z jara můžete nasbírat, se používají na výživný zelný salát. Jsou bohaté na různé živiny, zejména minerály, proto jsou velmi vhodné pro osoby trpící anemií. Důležité je, aby byla kopřiva natrhaná v čistém prostředí. U nás doma se často připravuje kopřivový čaj jako posilující nápoj. Nesmí se to s ním však přehánět. Při nadměrné konzumaci může dojít k poškození jin (Yin) (tj. „chladivé, vyživující složky“). V nadměrném množství má také pití kopřivy silný diuretický efekt, což není vždy žádoucí.
Kopřiva se používá v případě bolestivého onemocnění močového ústrojí. Samozřejmě nenahrazuje obecné předpisy TČM jako ba čženg (Ba Zheng). Mnohdy lze také kombinovat kopřivu s bylinami jako je medvědice či brusinka. V případě blokády větru (Fēng Bì) a vlhkosti (Shī Bì) lze přidat například dang gui šen (Dangguishen). U tvrdých, oteklých uzlin ji lze kombinovat se šišákem bajkalským, který navíc odvádí horkou vlhkost a řeší i zbytkové patogeny. Lze přidat i echinaceu. Na odvary se kopřiva používá, když vlhké horko a hlen blokují dutiny. Pročišťuje teplo díky své chladné a lehce štiplavé povaze, tím že dokáže rozhánět nahromaděnou vlhkost. Vlhkost způsobuje bolest a stagnaci a kopřiva také ochlazuje krev. Ve starých předpisech se rovněž používala při léčbě silného menstruačního krvácení. Dále se ve starých herbářích píše, že „změkčuje tuhé“, proto se kopřiva používala při léčbě různých zauzlení, například u ledvinových kaménků.
Sběr a využití celé rostliny
U kopřivy se používá celá rostlina – semena i kořen mají velmi zajímavé účinky a jsou také zásadité. Kopřiva má schválená lékařská tvrzení, konkrétně přispívá k normální funkci močových cest a prostaty, což se potkává s popisem této byliny dle tradiční čínské medicíny. Kopřivu lze kombinovat s dalšími bylinami na podporu močových cest a močového měchýře. Osobně mám velmi rád kombinaci starých evropských herbářů s moudrostí farmakologie čínských bylin. Používám pro to slovo „Rinenkai“, což je volný překlad z japonštiny, znamenající tzv. setkání nebo harmonii filosofií.
Zpracoval: Tomáš Němec
Zdroje: Studium TČM Praha a Hradec Králové, farmakologie TČM.