Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Jaro a tradiční čínská medicína: Jak podpořit zdraví v tomto období

    Jaro a tradiční čínská medicína: Jak podpořit zdraví v tomto období

    Jaro je konečně tady! Toto období je spojené s probouzením jangové energie, která se u rostlin a stromů uchovává v kořenech během zimy. U nás lidí jsou obdobou kořenů ledviny, které bychom v zimě měli chránit. S příchodem jara se jangová energie dere vzhůru, a proto bychom měli pečovat hlavně o svá játra a žlučník. Toto období se v TCM nazývá "období malého yangu". Pokud jsou tyto orgány v nerovnováze, můžeme pociťovat bolesti pod žebry, tinnitus, bolesti hlavy, očí, zácpu nebo u žen bolestivou menstruaci.

    Energie jara a element dřeva

    Tento jarní rozpuk a probuzení energie jsou velmi důležité. Proto jsme v zimě chránili jang našich ledvin, abychom měli dostatek síly na nadcházející jaro. Jaro je moje oblíbené období – vše začíná kvést, dny se prodlužují a slunce nám dodává radost.

    Jaro souvisí s elementem dřeva a růstem, což můžeme pozorovat například na stromech, se kterými si pohrává vítr, jako by se je snažil probudit. Stejnou energii vidíme i u dětí – jsou živější, neposednější a plné chuti objevovat nové věci. V tomto období se síla dřeva probouzí a směřuje vzhůru, stejně jako vše, co roste k nebesům.

    Detoxikace s rozvahou

    Element dřeva, který patří k jaru, je typický růstem a rozpínáním. Mnohé rostliny dokážou prorůst i betonem, když se derou na povrch. S tímto elementem souvisí játra, která bychom měli udržovat v harmonii.

    Zatím ale nedoporučuji žádné intenzivní detoxikace – přece jen rána jsou stále mrazivá, minulý týden teploty klesaly až k -15 °C. Fanatické čištění organismu by teď mohlo spíš uškodit – sice si krásně zprůchodníte střeva, ale zároveň odvedete spodem i zbytek energie. A pak se může snadno stát, že doslova padnete únavou.

    K tomuto období patří také zelená a tyrkysová barva. Je jen na vás, jestli si pořídíte něco nového do šatníku – já osobně raději vyrážím do přírody.

    Takže s bylinkami jako ostropestřec, spirulina, chlorella, kopřiva a dalšími detoxikačními přípravky zatím brzděte. Teď přichází období, kdy na nás internet chrlí jeden detox za druhým, ale lepší volbou jsou spíše vyvážené bylinné směsi nebo mykoterapie. Ty nejenže pomáhají s pročištěním, ale zároveň doplňují čchi a krev. Například směsi podle tradiční čínské medicíny vždy obsahují i tonizující byliny, které posilují organismus po zimě.

    Ne že by ostropestřec nebo kopřiva byly špatné, ale je důležité je správně načasovat. Dokud rána zůstávají mrazivá, raději ještě vyčkejte – stejně jako stromy, které s rozpukem pupenů čekají na teplejší dny.

    Emocionální rovnováha a zdraví jater

    V tomto období mám velmi rád kombinaci houbyblazeineboreishi(také známé jako ganoderma, v češtině lesklokorka lesklá) s odvarem Harmonie jater. Tento odvar obsahuje bylinky jako rozrazil, rozmarýn, artyčok, chmel a šištice, které nejen rozhýbávají a vyživují krev i čchi, ale také změkčují zatuhlosti. Tím pomáhají předcházet různým blokádám, včetně stagnace krve.

    Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou játra sídlem ducha Hun, který nemá rád stres a pocity sevření. Ty si často nevědomky vytváříme potlačovaným hněvem. Když například nemůžeme říct šéfovi, co si o jeho výborných nápadech myslíme, „uložíme“ si to do jater. Když doma nechceme obtěžovat partnera, potlačíme to zase tam. A tím v játrech vzniká horkost a stísněnost.

    V takových případech pomáhá odvar na zprůchodnění jater a rozhýbání krve, tedy Harmonie jater, případně směsi na zklidnění ducha (An Shen). Ty jsou užitečné nejen pro celkové uvolnění, ale i při problémech se spánkem – například pokud se budíme brzy ráno, máme nadměrné sny nebo nemůžeme znovu usnout, protože hlava neustále přemýšlí.

    Z bylin lze k odvarům využít například Long Dan Cao.

    Pohyb, strava a další tipy pro zdraví na jaře

    Co bychom tedy měli dělat, abychom zbytečně nezvyšovali horkost – kromě toho, že se nebudeme stresovat? Zaměřte se na své emoce a zkuste si stanovit nový cíl, třeba více pohybu – lehký běh nebo svižnou chůzi.

    Teď, když je ještě chladno, se svlékáním nespěchejte. Jaro je zrádné – slunce sice láká ven, ale za ním se často skrývá chladný vítr. Po zimě je také důležité podpořit svou čchi – radujte se, smějte se, protože smích sám o sobě léčí.

    Velkou roli hraje i strava. Je dobré omezit tučná, smažená a grilovaná jídla, stejně jako kávu a tvrdý alkohol. Není proto vůbec špatný nápad dopřát si suchý únor (nebo březen). Přiznávám ale, že například pivo má zemitě hořkou chuť a i když alkohol má vždy jangovou povahu, je to z tohoto hlediska menší zlo. Plzeňské pivo dokonce staří lékaři doporučovali při problémech se žlučníkem.

    S pohybem můžete začít pozvolna – není nutné běhat na sílu, ale alespoň 5 km svižné chůze nebo lehkého běhu udělá dobře nejen kardiovaskulárnímu systému, ale i cévám a celkovému oběhu krve. Nejhorší, co můžeme udělat, je zůstat nečinně ležet.

    V čínské medicíně se říká, že je dobré pěstovat Yang Sheng Fa více se o tom dočtete v článku na blogu Apotéky.

    Strava

    Nyní jsou vhodné potraviny kyselé chuti, které podporují energii jater. Kyselá chuť je osvěžující, pomáhá zmírnit stísněnost jater a usnadňuje trávení. Zlepšuje také vstřebávání rostlinných i živočišných bílkovin.

    Potraviny by měly být lehce upravené – ideálně vařené, dušené nebo připravované v páře. Syrové potraviny by totiž příliš ochlazovaly žaludek, což není žádoucí.

    Mezi vhodné potraviny patří například medvědí česnek, pórek, petržel, chřest, řeřicha, čočka, sója, česnek, jujuby, špenát, čínské zelí, lilek a další.

    Jarní bylinky

    Mezi první jarní bylinky, které lze v přírodě najít, patří například:

    Sedmikrásky – poznáte je podle žlutého středu, bílých okvětních lístků a jemně nafialovělého okraje. Vyživují jin a ochlazují plíce, což je prospěšné při respiračních onemocněních a při rozpouštění stagnujícího hlenu. Ze sedmikrásek lze připravit mast, která urychluje hojení ran, nebo odvar, jenž může pomoci při lehkých menstruačních bolestech. Nenahrazuje sice silnější směsi, jako je Gui Zhi Fu Ling, ale proč nevyužít její jemné účinky.

    Kopřiva – brzy začne růst a lze sbírat prakticky celou rostlinu. Má diuretické (močopudné) účinky, je chladné povahy a hořké chuti. Můžete si z ní připravit čaj, smoothie nebo ji použít do velikonoční nádivky. Kopřiva je často součástí ledvinových odvarů, jako je Harmonie ledvin, a na jaře, když už nemrzne, významně podporuje funkci jater.

    Z pohledu klasické medicíny se kopřiva využívá při chudokrevnosti, problémech s močovými cestami a ledvinovými kameny. Ve starých herbářích se také uvádí, že pomáhá při únavě. Tady bych byl ale opatrný – pokud jste velmi unavení a nadměrně podpoříte odvádění energie spodem, může se stav ještě zhoršit. U chronických únavových syndromů bych proto doporučil spíše byliny doplňující energii, případně kombinaci kopřivy s posilujícími bylinami, jako je Huang Qi (kozinec blanitý).

    Ptačinec – zvlhčuje plíce, podporuje tvorbu tekutin a často se využívá při respiračních potížích. Můžete ho přidat do odvarů. Ve starých herbářích se uvádí, že je vhodný při astmatu, zánětech dýchacích cest, tuberkulóze, zánětech spojivek a střev. Má také močopudné účinky, podobně jako kopřiva. Obsahuje vitaminy C, B a A a minerály, jako jsou rutin, draslík, vápník, hořčík, mangan, zinek a selen. Lze ho přidávat do jídla čerstvý i tepelně upravený.

    Bršlice kozí noha – pročišťuje játra a lze ji použít při únavě a při přítomnosti tzv. horkých toxinů ve střevech.

    Podběl lékařský – naše babičky ho často doporučovaly při kašli se slovy: Máš kašel? Dej si podběl! Podběl vypadá trochu jako pampeliška, má žluté květy a zespodu jemně chlupaté, lepivé listy. Sbírají se květy i listy, které se využívají k přípravě odvarů.

    Z pohledu čínské medicíny zvlhčuje jin plic a prospívá jícnu. Obsahuje velké množství sliznatých látek, tříslovin a hořčin, a proto se používá zejména při chronických respiračních potížích spojených s oslabením plic.

    Gemoterapie

    Na jaře můžete sbírat nejen listy, ale ipupeny, které mají obecně silnější účinky. Tento přístup se odborně nazývágemoterapie. Pupeny lze konzumovat v syrové formě, ale také se z nich vyrábějítablety, tinktury nebo extrakty. Často bývají naložené v lihu, což s sebou přináší určitá specifika.

    Je důležité si uvědomit, že lihový základ může ovlivnit celkové působení směsi – obecně ji posouvá více do jangové povahy. Proto nejsem zastáncem lihových extraktů u bylin, které jsou typicky jinové, protože by měly vyživovat jin a ochlazovat. Pokud tedy pracujete s bylinami určenými k vyživení jinu, zvažte spíše jinou formu jejich užívání.

    Shrnutí

    Jaro je obdobím růstu a obnovy. Podpořte svá játra správnou stravou, vyhněte se zbytečnému stresu a začněte se hýbat. Nezapomeňte na pitný režim a dopřejte si například solné koupele na nohy. Radujte se, smějte se a užívejte si energii tohoto krásného období! 🌱☀️

    Zpracoval Tomáš Němec z www.apotekatcm.cz, zdroje: Studium TCM v Hradci a Praze.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *