
Alergická rýma je způsobena nadměrnou reakcí imunitního systému na určitý alergen, kterými mohou být pyly, trávy, prach, roztoči atd. Z pohledu terapeuta tradiční čínské medicíny (TČM) jde o nedostatečnost obranného systému vrstvy tzv. wej čchi (Wei Qi) v dráze ledvin a plic spolu s usazením chronického větru v nose, kam proniká. Příkladem může být pyl, jehož nosičem je obvykle vítr, který následně proniká přes povrch.
Nedostatečnost dráhy ledvin a plic je dle TČM způsobena již dědičně slabou konstitucí spojenou často se slabou prenatální esencí (Jing) od rodičů a také různými problémy v těhotenství (např. kouření, alkohol, špatná dietetika, stres, předčasný či vyvolávaný porod, očkování dětí a celá řada dalšího – viz článek o očkování). Samozřejmě se snažíme v TČM předejít nedostatečnostem, ale mnohdy se pacienti dostanou k TČM až později a řeší tedy následky. Tohle všechno vede k oslabení esence, a ledviny nemohou plnit svoji funkci – doplnění energie. Ledviny posílají vzhůru do plic svoji životadárnou sílu a současně i stahují („nasávají“) zpět energii z plic dolů, aby tak rovnoměrně vyrovnávaly energetické poměry v organismu. Při nedostatečnosti se plicím tedy nedostává „správné energie čchi (Qi)“.
Hromadění a stagnaci energie čchi v plicích směrem vzhůru do nosu, kvůli špatné disperzi plic (Xuān Fèi), způsobuje alergickou reakci, kdy teče z nosu, pálí sliznice, slzí oči atd.
Při oslabení povrchové obranné energie wej čchi, jež působí na kůži a sliznice, kde vytváří vrstvu obrany odolávající útokům zevního větru, jsem si velmi oblíbil například bylinku huang qi (kozinec). Tuto energii produkují plíce, ale pokud jsou oslabené, nestačí to. Napadení nosu a plic je pro patogen snazší.
Celkově, alergická rýma vzniká opakovaným vniknutím zevního škodlivého větru do oblasti nosu, jež není následně řádně a dostatečně vyloučen, či primární nedostatečností ledvinného a plicního obranného systému, který umožňuje vstup a usídlení větru v organismu, nebo nejčastěji kombinací obojího dohromady.
Alergická rýma začíná většinou v dětství, ale může se objevit i v dospělosti, což souvisí s přirozeným ubýváním ledvinné energie čchi, či jejím oslabením v souvislosti s nástupem sexuální aktivity. Obzvláště u mužů po 40. roku věku její objevení znamená závažný úbytek esence (Jing) v ledvinách (Shen). Rovněž u lidí nad 50 let (stejně tak jako u lidí konzumujících nadměrně sladkosti, mléko a mléčné výrobky) se situace navíc ještě může komplikovat oslabenou slezinou, která produkuje hojně hlenu, jež následně blokuje i vedlejší dutiny, takže pacient poté vykazuje současně nejen známky alergické rýmy, ale i zánětu dutin. V horším případě i výsevu na kůži a různých pupínků, fleků, zarudnutí atd.
Alergie se nejčastěji projevuje na jaře, kdy je nejsilnější element dřeva a stoupá čchi, která odvádí špatné i dobré, proto nám může téct u nosu, bolet hlava atd. Tato čchi nám ale pomáhá zbavit se únavy po zimě, pokud jsme dostatečně neodpočívali. Jaro, období dřeva a růstu nového, je vlastně malý jang (Yang) v jin (Yin) po zimě. K elementu dřeva se řadí játra, ta je třeba posilovat. Pozor, nemají ráda tučnou stravu, smažené, pečené, grilované, alkohol. (I zde by tedy pomohl nejen suchý únor, jak se u nás říká, ale i suchý duben.) Vhodné jsou obiloviny, luštěniny, zelenina, mnohé druhy hub. Já třeba rád v tomto období blazei a maitake. Z bylin používám odvary pro harmonii jater. A trošku omezuji maso.
Léčba alergické rýmy dle TČM
Při léčbě je nutno rozlišit, zda-li se jedná o sezónní (pylovou) rýmu, či celoroční rýmu. Poté se zjišťuje, zdali se u sezónní rýmy jedná o stádium akutní (jaro, léto), či klidové (podzim, zima) alergie. Obecně léčba vždy spočívá v odstranění zevního větru, posílení plic a ledvinné esence (Jing). Důležitá je i prevence, kdy se posiluje a zpevňuje povrch (Gù Biǎo). Pozor, mnohdy se léčba pacientů odlišuje, protože záleží i na kombinovaných syndromech a užívaných lécích. Dle anamnézy TČM se poté volí postup léčby. Pokud si nejste jisti s léčbou, navštivte terapeuta tradiční čínské medicíny (TČM).