Hledat
Česko
Zobrazit katalog
  Menu Close
  Zpět na vše

  Jak správně detoxikovat na jaře? Kdy používat ostropestřec a proč není dobré příliš zachladit žaludek?

  Jak správně detoxikovat na jaře? Kdy používat ostropestřec a proč není dobré příliš zachladit žaludek?

  Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) 

  Tato rostlina je ceněna především pro své semena, která obsahují silibinin, látku s hepatoprotektivními (ochrana jater) vlastnostmi. Ostropestřec mariánský je často používán v doplňcích stravy určených k podpoře zdraví jater a je populární mezi lidmi, kteří hledají přírodní způsoby, jak podpořit svou detoxikaci a regeneraci jaterních buněk. Květy ostropestřce jsou fialové a rostlina může dosahovat výšky až 2 metry.

  Ostropestřec mariánský je jedna z nejznámějších léčivých bylin pro podporu zdraví jater. Spolu s reishi, jerlínem a kozlíkem patří mezi bylinky, o kterých ví většina lidí, ať už se o byliny zajímají nebo ne.


  Proč je ostropestřec pro játra tak účiiný? 

  Játra jsou v systému čínské medicíny brány jako sídlo ducha Hun, ten nemá rád stísněnost a zablokované emoce. Nadměrný stres a hněv poškozuje játra, horkost a nadmíra alkoholu též. Teď v období jara je energie jater na vrcholu, je tedy dobré doplnit čchi jater. Pozor, ne vždy se ostropestřec hodí, musí odpovídat obraz daného člověka. Často se mi stává, že na anamnézu přijde někdo, kdo chce z jara strašně detox, ale vůbec pro něj není vhodný. Musíme pak vždy vysvětlovat proč je důležité, aby odpovídal obraz daného člověka pro konkrétní léčbu. Tak aby to sedělo na základě řádné anamnézy.


  Ostropestřec doplňuje krev a jin ve slezině a játrech. Zmírňuje také horkost z nedostatečnosti a přispívá čchi.
  Tradiční čínská fytoterapie má výhodu, že chuť a povaha byliny pomáhají určit, jakým způsobem působí v těle. Ostropestřec má hořkou chuť s lehkým nádechem nasládlého, což jej činí vhodným pro podporu funkcí jater, sleziny a žaludku

  Jeho neutrální teplota z něj činí bezpečnou volbu, která doplňuje a chrání tělo. Pozor, často bývá v lihovém základu a ten vždy mění povahu bylin více do yangova, nebude tedy vhodný pro každého.


  Funkce a indikace:

  Doplňuje krev a jin ve slezině a játrech, zmírňuje horkost z nedostatečnosti a prospívá čchi sleziny. Ostropestřec mariánský se používá při léčbě příznaků spojených z nedostatečnosti ve slezině a játrech, jako je např. malátnost, letargie, anorexie, dyspepsie, bolest hlavy, mírná horečka, bolest v kloubech a svalech, kontrakce šlach, kopřivka a krátkodobé kožní vyrážky. Hořká chuť ostropestřce mariánského zmírňuje horkost vyvolanou nedostatečností, kombinace jeho hořké a sladké chuti doplňuje játra a slezinu. Jeho přirozenost je neutrální, užívání ostropestřce mariánského jako doplňujícího léku je tedy bezpečné, dokonce i v případě léčby stavů horkosti vyvolané nasyceností.

  Tradiční herbáře popisují ostropestřec mariánský jako účinný prostředek proti melancholii, což odráží jeho vliv na játra, jež jsou v čínské medicíně spojeny s emocemi. Ostropestřec má schopnost zmírňovat symptomy, které vznikají v důsledku nedostatečnosti krve a jin v játrech a slezině, jako jsou bolesti kloubů, malátnost nebo nespavost.
  Odnímá teplo a rozpouští horké jedy. Ostropestřec mariánský se používá při léčbě různých obtíží způsobených horkými jedy, včetně otravy houbami, drogami nebo jinými toxiny, které poškozují játra.

  Přestože je přirozenost ostropestřce mariánského neutrální, jeho hořká chuť napomáhá pročišťovat teplo a rozpouštění horkých jedů, pokud je kombinován s dalšími vhodnými bylinami. Při tomto terapeutickém využití použijte tinkturu, popřípadě odvar. Pozor tinktura se mnohdy nehodí, protože líh (alkohol) je horké povahy. Ostropestřec mariánský se také běžně používá při léčbě řady dalších vážných onemocnění jater, jako je např. hepatitida typu C, kde je nenahraditelný.

  Hlavní kombinace: 

  Při kontrakcích šlach v důsledku nedostatečnosti krve kombinujte ostropestřec s huang qi nebo dangguishemem a harmonií ledvin.

  V případě kopřivky a krátkodobých kožních vyrážek, kombinujte se šišákem bajkalským huang qin popřípadě harmonií plic, protože plíce a kůže jsou také párové orgány. 

  V případě horkosti v játrech a nahromadění horkých jedů v důsledku alkoholismu kombinujte se šišákem, reishi a harmonií jater.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close
  *