
Tato rostlina je ceněna především pro svá semena, která obsahují silibinin, látku s hepatoprotektivními (ochrana jater) vlastnostmi. Ostropestřec mariánský je často používán v doplňcích stravy určených k podpoře zdraví jater a je populární mezi lidmi, kteří hledají přírodní způsoby, jak podpořit svou detoxikaci a regeneraci jaterních buněk. Květy ostropestřce jsou fialové a rostlina může dosahovat výšky až 2 metry.
Ostropestřec mariánský je jedna z nejznámějších léčivých bylin pro podporu zdraví jater. Spolu s reishi, jerlínem a kozlíkem patří mezi bylinky, o kterých ví většina lidí, ať už se o byliny zajímají nebo ne.
Proč je ostropestřec pro játra tak účinný?
Játra jsou v systému čínské medicíny brána jako sídlo ducha hun (Hun); ten nemá rád stísněnost a zablokované emoce. Nadměrný stres a hněv poškozuje játra, horkost a nadmíra alkoholu též. Teď v období jara je energie jater na vrcholu, je tedy dobré doplnit čchi (Qi) jater. Pozor, ne vždy se ostropestřec hodí – musí odpovídat obraz daného člověka. Často se mi stává, že na anamnézu přijde někdo, kdo chce z jara „strašně detox“, ale vůbec to pro něj není vhodné. Musíme pak vždy vysvětlovat, proč je důležité, aby odpovídal obraz daného člověka pro konkrétní léčbu – na základě řádné anamnézy.
Ostropestřec doplňuje krev a jin (Yin) ve slezině a játrech. Zmírňuje také horkost (Rè) z nedostatečnosti a přispívá čchi (Qi).
Tradiční čínská fytoterapie (Zhōng Yào Liáo Fǎ) má výhodu, že chuť a povaha byliny pomáhají určit, jakým způsobem působí v těle. Ostropestřec má hořkou chuť s lehkým nádechem nasládlého, což jej činí vhodným pro podporu funkcí jater, sleziny a žaludku.
Jeho neutrální teplota z něj činí bezpečnou volbu, která doplňuje a chrání tělo. Pozor, často bývá v lihovém základu, který posouvá povahu bylin více do jang (Yang), takže ostropestřec v této formě se nemusí hodit pro každého.
Funkce a indikace
Doplňuje krev a jin (Yin) ve slezině a játrech, zmírňuje horkost z nedostatečnosti a prospívá čchi (Qi) sleziny. Ostropestřec mariánský se používá při léčbě příznaků spojených s nedostatečností ve slezině a játrech, jako je malátnost, letargie, anorexie, dyspepsie, bolest hlavy, mírná horečka, bolest v kloubech a svalech, kontrakce šlach, kopřivka a krátkodobé kožní vyrážky. Hořká chuť ostropestřce mariánského zmírňuje horkost vyvolanou nedostatečností, kombinace jeho hořké a sladké chuti doplňuje játra a slezinu. Jeho přirozenost je neutrální, a proto je užívání ostropestřce mariánského jako doplňujícího léku poměrně bezpečné i v případech horkosti vyvolané „nasyceností“.
Tradiční herbáře popisují ostropestřec mariánský jako účinný prostředek proti melancholii, což odráží jeho vliv na játra, která jsou v čínské medicíně spojena s emocemi. Ostropestřec má schopnost zmírňovat symptomy nedostatečnosti krve a jin (Yin) v játrech a slezině, jako jsou bolesti kloubů, malátnost nebo nespavost.
Odnímá teplo a rozpouští horké jedy – ostropestřec mariánský se používá při obtížích způsobených horkými jedy, včetně otravy houbami, drogami nebo jinými toxiny poškozujícími játra.
Přestože je přirozenost ostropestřce mariánského neutrální, jeho hořká chuť napomáhá pročišťovat teplo a rozpouštět horké jedy, zejména v kombinaci s dalšími vhodnými bylinami. Při tomto terapeutickém využití lze sáhnout po tinktuře či odvaru. Pozor však na tinktury s vysokým obsahem lihu (alkohol je horké povahy). Ostropestřec mariánský se rovněž běžně používá při léčbě vážných onemocnění jater, např. hepatitidy typu C, kde je nenahraditelný.
Hlavní kombinace
Kontrakce šlach z nedostatečnosti krve: kombinujte ostropestřec s huang qi nebo dangguishemem a harmonií ledvin.
Kopřivka a krátkodobé kožní vyrážky: kombinujte se šišákem bajkalským (huang qin) či harmonií plic, neboť plíce a kůže jsou v TČM párové orgány.
Horkost v játrech a nahromadění horkých jedů v důsledku alkoholismu: kombinujte se šišákem, reishi a harmonií jater.