Naučit děti správným rytmům a pozitivním návykům vyžaduje čas
Jako rodič malých dětí se o to také snažím, samozřejmě bez přehnaného fanatismu. Vždy říkám, že ani jenom zrní ani jenom párek.
U nejmenších dětí stačí, když vidí, co jedí jejich rodiče. Obvykle u dětí vždy nejlépe fungují vzory. Strava by měla být vyvážená. V tradiční čínské medicíně klademe důraz také na to, aby se lidé stravovali podle ročních období. Teď v létě je nadmíra jangu, tedy je lepší používat více chladné potraviny . Pozor na zachlazení žaludku po ránu – je určitě lepší snídat například teplé kaše než věci z ledničky.
Dbejte na roční období – Chuť léta je hořká
I když hořké chutě zahrnují černý čaj a u dospělých také kávu, tyto nápoje posilují jang, což vede k vysušování tělesných tekutin. Pokud nejsou tyto nápoje vyváženy, může to způsobit vyčerpání krve a jin, což vyvolává horkost srdce a jater. To následně způsobuje problémy se spánkem, nervozitu, nepřiměřené reakce a srdeční potíže. Proto také pozor na nadmíru sladkého u děti.
Je fajn najít v rodině shodu a zajistit tak podporu těchto drobných změn. Dětem to pak vysvětluji tak, že budou zdravé, nebudou mít rýmičku a budou moci na výlet nebo na hřiště. Nejdůležitější je pozitivní přistup, aby to děti neotravovalo a ve výsledku se pak takto stravovat chtějí samy. Starší dospívající děti si již svou cestu musí najít samy. Je jasné, že ve škole, školce nebo dětské oslavě rády smlsnou sladkost, chipsy nebo kolu. To je přirozené a nijak bych jim to nevyčítal. Budu-li příliš fanaticky dbát na zdravou stravu, dřív nebo později budou děti jíst tajně, kdykoli budou mít příležitost. Zakázané ovoce totiž nejlíp chutná. Nicméně dobré základy z dětství se obvykle i po nějakém nezdravém období ve fázi období vzdoru vrací. Ne že by si moje děti občas nedaly lízátko nebo že by nepřežily párek na čarodějnice, ale nemělo by to být každodenním základem stravy.
Děti jsou přirozeně zvídavé a rády pomáhají – Zkuste toho využít!
Vezměte je na zahradu, ať vám pomohou zasadit třeba rajčata nebo jahody. -při vaření mohou pomáhat například okrajovat zeleninu, kterou pak samy snědí. Naše děti velmi rády pozorují, jak nakličují nebo rostou bylinky. Vezměte je na výlet třeba k farmáři, aby věděly, že maso neroste v regálech, ale má nějaký výrobní proces. Je skvělé, když zvíře vidí slunce a trávu a není jen někde v kleci. To je dobrý základ pro zdravou stravu, kterou by děti měly primárně jíst. Zkuste třeba upéct chléb, děti u nás mají na starosti krmení kvásku.
Tyto pozitivní návyky souvisí s udržením lepšího zdraví a emoční pohodou bez stresu. Důležité je také, aby děti měly dobré rytmy a pravidelnost – snídaně, svačinka, oběd, svačinka, večere a spánek. Díky tomu je s nimi i lepší komunikace bez křiku. Vyvažujeme tím harmonii yin a yang . Děti se totiž nacházejí ve fázi růstu, tedy v elementu dřeva, kde zpravidla yang převládá. Můžete také využít rytmických nástrojů, jako je kytara nebo ukulele, a naučit se na ně hrát. Děti to baví a žlučník, který má z pohledu tčm na starosti soustředění a dotahování věcí, má rád rytmy. Na děti to až zvláštně dobře funguje.
Při servírování jídel je fajn být kreativní
Děti milují, když si na snídani mohou vybrat, co si dají. Například nakrájíte okurku, mrkev, ředkvičky, papriku, vajíčko a mozzarellu a děti samy si obloží chleba. Zaleží také na věku, preferencích a intolerancích, které některé děti mají.
Když jsem měl první dítě, byl to trošku boj, jak je naučit pít nějaký odvar čínské medicíny, třeba na imunitu nebo bolavé bříško. Je rozumné nezvykat děti na sladké limonády. Úplně jim stačí voda třeba s citronem, bylinné odvary a dodržování pitného režimu. Když si děti samy bylinky nasbírají na zahradě a částečně si tak připraví svůj čaj, jsou pak spokojené. Mají-li tyto návyky, není pak problém do nich dostat léčebné odvary nebo pilulky čínské medicíny. Ty jsou například u horeček, bolavých oušek, nebo bříška opravdu hořké. Postupným pozorováním mých dětí i mých malých pacientu jsem zjisti, že pokud je opravdu problém a zvolíte správný předpis, dítě to krásně zvládne. Například rozdrcené tabletky vypije, a ještě si u toho pochvaluje, jak mu to chutná. Co na to říci... Holt tělo to potřebuje, tak si řekne.
A jedna finta!
Tím, že děti zapojím, mám to obvykle rychleji hotové. Dětské pěstování a vaření je i pro nás zábava. Protože děti chtějí pomáhat, učí se zodpovědnosti. Jejich nadšení vede v dospělosti k dobrému vztahu k bylinám, přírodě i vaření. Učíme tak děti, co je dobré a co špatné, a nastavujeme jim také hranice, což mnohdy dnešním dětem tročku chybí. Také není problém s nechutenstvím nebo s tím, že nám dítě řekne na každé jídlo ne, nebo v nejhorším případě s poruchami příjmu potravy. I tyto stavy jako praktici čínské medicíny v apotékách tčm řešíme, ale je to vždy daleko složitější než v čas začít s prevencí a dobrými návyky včas. Racionální a plnohodnotná strava je u dětí proste fajn.
Z bylin používám velmi rád do vývarů pro děti huang qi, který zpevňuje povrch, je tedy geniální na imunitu a také žaludek. Na odvary se vaří cca 15 minut. Já jsem v tomto líný a vařím v pomalém hrnci od začátku s kořenovou zeleninou a tmavým masem. Bylinky si pak můžete nasušit a uchovávat je v suchu a temnu, třeba v zavařovacích sklenicích. Teď v létě ale preferuji bylinky čerstvé nebo v kombinaci se sušenými. V rámci imunity třeba šípek rakytník. Z tčm a mykologie třeba coriolus nebo pleurotus, blazei. Z klasických tčm bylin třeba huang qi dangguishen nebo z další hub známá u nás jako lesklokorka lesklá – reishi. Na časté virózy třeba coriolus. Popřípadě lze použít již hotové ověřené odvary typu harmonie plic, harmonie žaludku (ten bude samozřejmě hořký), harmonie ledvin zpevňující povrch a imunitu. Pokud potřebuji přidat sladkou chuť například kvůli slezině, je lepší použít med než rafinovaný cukr.
Podle rádné anamnézy u praktika tčm pak poznáme, které orgány jsou v disharmonii. Děti jsou nejčastěji zranitelné v elementu plic, sleziny a ledvin. Pro preciznost a správnost anamnézy se ale bez návštěvy neobejdete. Velice zjednodušeně můžeme říci, že plíce souvisí s obranyschopností, slezina a žaludek s trávením a ledviny s úschovnou energie.
- Ledviny tedy rády maso, luštěniny, pořádný dlouho tažený vývar třeba s dangguishenem, a neprochladnout! Pozor také na věci z lednice, třeba jogurt po ránu (zachlazují žaludek)
- Slezina miluje teplé kaše, také sladkou chuť, zeleninu dušenou, vařenou na páře, dýně, mrkev atd.
- Plíce rády bílou zeleninu – ředkev, zelí, celer, česnek, cibuli. Z bylin třeba tymián a taizishen.
Krásné jarní dny a správné rytmy pro vaše ratolesti přeje Tomáš Němec z www.apotekatcm.cz.
Zdroje: Studium TČM na 1.škole TČM v Praze a TCM Longmen v Hradci, postgraduální studium fytoterapie v Praze, praxe u Mgr. Jany Němcové.