Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Hořká chuť a dietetika

    Hořká chuť a dietetika

    Hořká chuť v tradiční čínské medicíně

    Potraviny hořké chuti náleží z pohledu TCM elementu ohně. Hořká chuť vede čchi dolů. Hořké bylinky obsažené např. ve žlučníkových čajích z tepelného hlediska ochlazují a podporují vylučování.

    Účinky hořké chuti

    Předevšímžlučník inklinuje k shi/re – vlhkému horku a stagnacím. Touto hořkou chutí napomůžeme správnému toku žluči, a tedy odstranění horké vlhkosti a tím i prevenci vzniku žlučníkových kamenů.

    Tohoto účinku se také využívá při podpoře trávení. Hořká chuť je prospěšná při namáhavé práci či stresu z plné horkosti jater (gan re), kde lze kombinovat hořkou chuť a chladnou povahu potravin či bylin, mezi které patří například salátová zelenina, čekanka, kořen kopřivy, zeměžluč, puškvorec atd.

    Napomůže i obyčejný kořen ve farmakologii čínské medicíny nazvaný Pu gong ying, u nás známý jako kořen pampelišky. Mnohé tyto a další nezmíněné byliny hořké chuti napomáhají též peristaltice střev a odkyselení organizmu, kde je vyšší pH. Tento stav je poměrně běžný kvůli dnešním stravovacím návykům.

    Hořká chuť a TCM

    Vliv na rovnováhu těla

    Naše tělo si s překyselením poradí samo, ale tyto byliny jsou velmi nápomocné. Z pohledu TCM jsou ale i potraviny a byliny hořké chuti s povahou teplou. Tyto potraviny a byliny jako káva, červené víno, kakao, majoránka, tymián nebo třeba oregano mají kvůli své teplé povaze i mírně vysušující charakter. Chrání tedy před stagnací vlhka (Shī Yù), což je použitelné např. při napadení z chladného větru u prochladnutí.

    Vlhkem nejvíce trpí slezina (pi). Při správném množství posiluje hořká chuť a teplá povaha čchi sleziny a braní hromadění vlhkosti(shi). Pozor u teplé povahy, ta se nehodí u onemocnění, kde je plná horkost například srdce (palpitace), plic (dušnost), zkrátka všude, kde je výrazný yang.

    Doporučení pro použití

    Káva se pochopitelně nehodí pro lidi s onemocněním srdce a cév, vysokého tlaku a u těhotných. Kakao pak opatrně, např. u kojících žen je to silný alergen. Pozor! Dietetika nenahrazuje fytoterapii TCM např. li dan wan u vlhkého horka žlučníku!

    Vztah pěti prvků v TCM

    Popis obrázku: Vztah mezi jednotlivými prvky lze popsat jako rození, ovládání, podmaňování, ponižování. Vztah vzájemného rození jako vztah matky a dítěte (dřevo rodí oheň, oheň rodí zemi). V cyklu ovládání, voda ovládá oheň a oheň ovládá kov. Je-li jeden prvek silnější, může si podmaňovat prvek, který by normálně ovládal.

    Pokud si nejste jisti symptomy, navštivte praktika čínské medicíny kvůli řádné anamnéze dle TCM.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *