Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Velký seznam bylin a receptů uklidňujících ducha a harmonizujících psychiku

    Velký seznam bylin a receptů uklidňujících ducha a harmonizujících psychiku

    V dnešním světě se stále více obracíme k tradičním metodám léčby a porozumění našemu zdraví. Jedním z takových přístupů je tradiční čínská medicína (TCM), která se zaměřuje na harmonii mezi tělem a duší. V tomto článku prozkoumáme, jak TCM chápe psychiku a jaké strategie nabízí pro udržení a obnovu duševní rovnováhy.

    Tradiční čínská medicína nabízí bohatou paletu strategií pro udržení a obnovu duševní rovnováhy. Pro dosažení skutečného blahobytu je důležité chápat propojení mezi tělem a duší a pracovat na harmonizaci obou aspektů našeho bytí. S pomocí TCM můžeme dosáhnout nejen fyzického zdraví, ale také klidu a vyváženosti v naší psychice.

    Na našem vzdělávacím webu se můžete dočíst o zajímavých bylinkách jako je: meduňka, třezalka, levandule, bazalka, dobromysl, prvosenka, mařinka vonná, kozlík lékařský, heřmánek pravý, nebo oves setý a vyzkoušet některý zajímavý recept. Pokud máte sami nějaký osvědčený postup, neváhejte se podělit v komentářích pod článkem nebo na našich sociálních sítích. Rád vyzkouším něco nového. Mnohé recepty starších považuji za velké poklady a baví mě je zkoumat očima terapeuta TCM.

    Jak se na psychiku dívá čínská medicína?

    1. Bylinná medicína: Určité byliny a rostlinné přípravky jsou v TCM používány k harmonizaci emocí a posílení duševního zdraví. Každá bylina má specifické účinky na určité aspekty psychiky.
    2. Jin (Yin)ová cvičení: Praxe jako čchi-kung(Qi Kung)atai chi (Tai Chi) kombinují pohyb, dech a meditaci k uvolnění napětí v těle a klidu v mysli. Tyto cvičení jsou považovány za efektivní způsob, jak udržovat duševní rovnováhu.
    3. Výživa: Podle TCM má strava také vliv na duševní stav. Jídla jsou hodnocena podle svých energetických vlastností a mohou být doporučena specifická jídla nebo koření pro podporu duševního zdraví.
    4. Akupunktura (Zhēn Jiǔ) je samozřejmě další částí, zde se ale budeme spíše zabývat bylinou farmakologií čínské medicíny.
    Jóga pro duševní rovnováhu

    Přírodní antidepresiva

    Ano, i příroda to umí hezky zařídit. Navíc bylinky nejsou návykové a při dodržování postupů a dávkování jsou velmi bezpečné. Mrkneme tedy na bylinky, které z pohledu čínské medicíny zklidňují ducha (Shen), ochlazují horkost (), odvádějí oheň nebo vnitřní vítr. Pomáhají tedy s úzkostí, depresí, neklidem, spánkem, žaludečními neurózami, stresem, tlakem na hrudi, palpitacemi a mnoha dalšími stavy.

    Meduňka

    Při únavě a přetížení asi hodinu před ulehnutím do postele vypijte jeden až dva šálky meduňkového odvaru. Popřípadě odvaru harmonie srdce, který obsahuje jak meduňku, tak levanduli. Z čínských bylin bych vyzdvihl také taizishen, neboli ptačinec, který velmi dobře působí i na stavy úzkosti a sevření. V ideálním případě je dobré nechat odvar alespoň 5–10 minut louhovat, pozor do 1,5l tedy velký odvar. Tyto odvary jsou opravdu dostatečně silné. Poté vyjmout bylinky a popíjet přes den, můžete přidat i med. Navíc sladkou chuť má ráda slezina.

    Můžete si také udělat meduňkový sirup s taizishenem.

    Ingredience: 2,5 l vody, 20 čerstvé meduňky, 10 g sušeného taizishenu, 500 g cukru, 2 citrony

    Příprava: Povaříme vodu s cukrem 15 min, nalijeme do vymyté 3l lahve s posekanou meduňkou natí, listy a přidáme taizishen, přidáme nakrájené citrony bez pecek. Necháme dva dny louhovat v uzavřené láhvi. Můžeme, ale nemusíme, sirup přecedit. Poté necháváme v lednici a přidáváme podle chuti do vody nebo čaje.

    Třezalka

    Další z takových hezkých bylin, které můžete použít u úzkosti, je třezalka. Má v sobě hodně tříslovin, obsahuje rutin, pryskyřice, ale i vitamín C. Dlouhodobě umí tlumit deprese, nespavosti a žaludeční neurózy. Velký pozor – nesmí se s ní na slunce!!! A neměla by se dávat k hormonální antikoncepci, protože může snižovat její účinnost!!! Skvělá je naopak pro ženy v období menopauzy, kdy je neklid a návaly. Neboli v TCM prázdné horko. Doporučuji je totiž na hormonální výkyvy. V klimakteriu ji lze kombinovat s odvarem harmonie žaludku svažujícím jin (Yin). Díky obsažené zeměžluči ještě více odvádí horkost.

    Můžete vyzkoušet třezalku například ve formě různých tinktur, které se dají nakapat do vody, sladit medem, popřípadě nakapat na lžičku. Pozor tinktury díky lihu mění povahu bylin do jangova (Yang). To ne vždy chceme.

    Srdečník

    Jde o bylinu asi metr vysokou. Sklízí se v červnu a červenci, má nahořklou chuť. V čínské medicíně říkáme, že je hořké chuti a zklidňuje ducha. Navíc velmi napomáhá při zvýšeném krevním tlaku. Srdečník je vhodný např. u palpitací nebo arytmií, úzkosti či podrážděnosti. Snižuje potíže z horkosti například u klimakteria, velmi rád ho kombinuji např. se zeměžlučí, popřípadě využiji již hotových odvarů jako je harmonie žaludku, který svou zemitou, hořkou chutí pomáhá spouštět dolů a odvádět horkost.

    Používám-li samotný srdečník, obvykle doporučuji jednu lžičku na odvar, povařit dvě minuty a popíjet po polévkových lžících, nikoli vypít najednou. Je opravdu dost hořký.

    Mařinka vonná

    Ta je známá od starověku. Germánští bojovníci věřili, že pokud vložili snítku mařinky do helmy, bude jejich bitva zakončená vítězstvím. Stahuje horkost, tlumí úzkost. Jde o trvalku – pozor, používá se syrová nať, která obsahuje kumarin, ten působí špatně na játra!! Použití většího množství mařenky může vyvolat zvracení, proto se jí nepoužívá velké množství.

    V receptu nechávám mařinku zavadnout, aby se uvolnila i typická vůně. Zhruba 15 g sušené nati se dává do litru bílého vína, celé se to musí alespoň dvě hodiny louhovat. Obecně se pak dávají tak dvě lžičky denně. Nepřekračujte dávkování!

    Kozlík lékařský

    Kozlík se řadí mezi byliny zklidňující. Roste až druhý rok po vysazení a tehdy je obsah účinných látek nejvyšší. Má hodně silic, takže je hořký. Povzbuzuje rovněž trávení. Pozor, vysoké dávky vyvolávají útlum nervové soustavy. Výborný je také při určitých typech bolesti hlavy, palpitacích. Velmi dobře se kombinuje s odvarem harmonie srdce, který stahuje horkost srdce a stoupání jang jater (Gān Yáng Shàng Kàng), vaří se cca 5 minut na 1,5l odvaru. Při delším varu je sice fajn na žaludek, ale je opravdu hořké chuti díky obsazenému longdanu.

    Heřmánek pravý

    Je to naše úžasná bylina, kterou mám velmi rád já i moje děti, protože heřmánkem už léčil krtek myšku. Patří mezi jednoletky, roste skoro všude, takřka jako plevel. Obsahuje různé éterické oleje a antibakteriální složky, které urychlují léčení infekcí. Bylina kvete zhruba od května do září, tropismus (Guī Jīng) má velmi v žaludku, odvádí vlhké horko (Shī Rè). Působí také u nespavostí, nachlazení, při bolestivé menstruaci, zácpě. Rovněž zklidňuje depresi. Úžasný je pak u žaludečních neuróz. Existuje i v odvarech s dalšími bylinami, např. odvar harmonie žaludku je příkladem vyvážených bylin, kde je heřmánek Císařskou bylinou.

    Heřmánek můžete použít do koupele (30 květů), což je vhodné před spaním a dokonce i pro děti. Hezky zklidňuje organismus a tiší nervový systém. V zimě ho můžete sušit a mít tak vždy po ruce. O heřmánkovém čaji psát netřeba – zná ho každý od našich babiček.

    Bazalka pravá

    Velmi oblíbená bylina v Itálii, používá se v kuchyni, typická je např. na pizzu i do salátů a těstovin. Z pohledu čínské medicíny je chladné, osvěžující chuti a povahy. Obsahuje různé třísloviny, oleje a působí jako přírodní antidepresivum. Existuje i bazalka posvátná (tulsi), která je silnější, známá v ajurvédské medicíně a pomáhá při stavech depresí, vyčerpanosti, bolesti hlavy. Zklidňuje a podporuje činnost žaludku, chuť k jídlu, yinově svlažuje plíce (dušnost).

    Protože ji mám rád v kuchyni, doporučím z ní udělat pesto, které pak různě využijete na pečivo, do těstovin, případně na pizzu.

    Ingredience: 50 g lístků bazalky, 1 stroužek česneku, cca 25 g tvrdého sýra (nejlépe parmazán), lžíce pistácií, sůl (např. himalájská), trocha olivového oleje.

    Vše dejte do mixéru a rozmixujte. V lednici vydrží pesto poměrně dlouho.

    Levandule lékařská

    Užívají se drobné fialové květy, které obsahují silice, třísloviny a hořčiny. Levandule uklidňuje ducha a hodí se tam, kde je nadměrný stres, nespavost či vypětí. Zmírňuje kašel a odvádí vlhkou horkost dolů. Často se objevuje v odvarech, jako např. harmonie srdce, kde v kombinaci s hořkými bylinami (longan) dokáže stahovat i oheň srdce a jater.

    Levanduli můžete přidat i do limonád, ideálně čerstvý květ, plus kopřivu a bezový sirup s citronem – skvělý letní drink, který samy děti rády pijí, protože jim chutná a voní.

    Dobromysl

    Dobromysl obecná uvolňuje křečové stažení hladkého svalstva a stavy úzkosti. Je také velký pomocník na dýchání při dráždivém kašli, tiší ducha a stahuje horkost. Rád ho používám s taizishenem, který se uplatňuje rovněž u úzkostí a staženosti hrudníku. Dá se kombinovat i s odvarem harmonie srdce, jenž rovněž tiší ducha.

    Můžete si vytvořit dobromyslové víno:

    Do lahve kvalitního bílého vína se dá 50 g květů dobromysli, nechá se alespoň 15 dnů louhovat a každý druhý den protřepat, skladovat v chladu a temnu. Dávkuje se cca 1 lžička po večeři. Jde o recept našich babiček na dobrý spánek a klid.

    Prvosenka jarní

    Tato květina je symbol jara, ne každý ví, že se také používá při hysterii, úzkostech a depresích. Hezký odvar z prvosenky je vhodný i na migrény a dokáže stahovat ducha. Květy se sbírají v dubnu a dají se sušit. Na odvar se používají cca 3 g sušeného květu.

    Oves setý

    Listy a další zelené části se označují jako ovesná sláma. Používají se k regeneraci unavené nervové soustavy a zklidnění mysli. V odvaru se dávají zhruba 3 g sušené byliny na 0,5 l.

    Z pohledu cvičení a čínské medicíny určitě můžete použít qigong (čchi-kung), tai chi nebo jógu – tedy pomalá cvičení, která vyrovnávají horkost a nadmíru jang (Yang) v dnešní uspěchané době. Pravidelně jezte, choďte spát ve stejnou dobu, nastavte si dobrý životní rytmus.

    Nezapomeňte, že řádná anamnéza je vždy nezbytná; vidět daný případ osobně nic nenahradí. Indikace se často liší případ od případu, proto nepodceňujte vyšetření u odborníka.

    Tomáš Němec

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *