Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Děti a stres

    Děti a stres

    Začíná nám škola a při příležitosti, kdy jsem teď vedl dceru poprvé do školky, zjistil jsem, že na mnohé děti tato změna komfortní zóny a nového prostředí nepůsobí úplně dobře. To je pochopitelně přirozené. Může se to často projevovat poruchami pozornosti projevené neklidem. Jak zde může pomoci čínská medicína?

    Neklid, prázdnota jin a horkost jater

    Z pohledu TČM tomuto odpovídá prázdnota jin (Yin) a krev jater, někdy kombinovaná s horkostí, tedy stoupáním jaterního jangu (Gān Yáng Shàng Kàng). Děti tedy jsou buď často neklidné, plačtivé, neudrží pozornost, nebo mají zbytečné nadměrné strachy, v noci se budí atd. S dětmi však lze krásně pracovat, ať už pomocí cvičení, tak fytoterapií (Zhōng Yào Liáo Fǎ) TČM. Preventivně stačí také jednoduše s dítětem promluvit, naslouchat mu a zjistit, co ho trápí.

    Dítě a stres v novém prostředí

    Posilování dětského „já“ a emoční rovnováha

    Mnohdy už samotný rozhovor s dítětem nesmírně uleví celé řadě dlouhodobých potíží se strachy a obavami. Je velmi dobré posilovat tzv. JÁ, aby dítě mělo pozitivní motivaci, radovalo se ze života a těšilo se do školy či školky. Jak praví stará lidová moudrost: „Nedělejme si starosti o zítřek, zítřek má svých starostí dost.“ To ale neznamená, že by dítě nemělo mít svá práva a povinnosti či jasně nastavené hranice.

    Pokud má dítě vyvážené „já“, jina jang (Yang) z pohledu orgánů v TČM (harmonii jater a sleziny), nemá pak problém se začleněním do kolektivu, ani se vztekem, netrpělivostí, podrážděností či tzv. vnitřním neklidem a potlačováním emocí.

    To vše lze posilovat. Mohou napomoci různé předpisy a byliny TČM; zde však nemohu uvádět reklamu na konkrétní produkty. Ve starých herbářích se používaly třeba jia wei xiao yao, suan cao ren a recepty na doplnění jin a krve či harmonii ledvin. Pro konkrétní doporučení je vždy nejlepší navštívit praktika TČM na řádnou anamnézu.

    Šťastné dítě bez stresu

    Omezení mobilů a digitálního světa

    Pro lepší rozvíjení „já“, mysli a kreativity u dětí není špatné omezit používání mobilu a různých sociálních sítí. Netvrdím, že mobil a tablet nejsou pokrok – dostupnost informací je fajn, ale přináší i řadu negativ. Nadměrná přítomnost v online světě ubíjí v dětech (a i v nás dospělých) tvořivost a nápady. Podle mého názoru nadměrné trávení času online často krade chvíle, které bychom mohli trávit s rodinou. Čas je tou nejsilnější komoditou, které se nám nedostává.

    Přeji všem hezký a pohodový začátek školního roku.
    Němec Tomáš, apotekatcm.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *