Začíná nám škola a při příležitosti, kdy jsem teď vedl dceru poprvé do školky, zjistil jsem, že na mnohé dětičky tato změna komfortní zóny a nového prostředí nepůsobí úplně dobře. To je pochopitelně přirozené. Může se to často projevovat poruchami pozornosti projevené neklidem. Jak zde může pomoci čínská medicína?
Z pohledu tčm tomuto odpovídá prázdnota Yin a krev jater, někdy kombinované s horkostí, tedy stoupáním jaterního jangu. Děti tedy jsou buď často neklidné, plačtivé nebo neudrží pozornost, či mají často zbytečné nadměrné strachy, večer se budí atd. S dětmi jde, ale krásně pracovat ať již cvičením, tak fototerapii tčm. Preventivně také jednoduše s dítětem promluvit, naslouchat mu a zjistit, co ho trápí.
Mnohdy i toto nesmírně uleví celé řade nekonečných dlouhodobých potíží se strachy a obavami u dětí. Je velmi dobré posilovat tzv. JÁ. Tak, aby dítě mělo pozitivní motivaci, užívalo si života, mělo radost a do školy nebo školky se těšilo. Čili jak říká stará lidová moudrost: „Nedělejme si starosti o zítřek, zítřek má svých starostí dost.“ Tím ale nemyslím, že dítě nemá mít svoje pravá a povinnosti nebo také nastaveny nějaké rozumné hranice.
Pokud má dítě vyvážené já, yin a yang z pohledu orgánu v tčm harmonii jater a sleziny, nemá pak problém se začleněním do kolektivu ani se vztekem, netrpělivostí, podrážděností nebo tzv. vnitřním neklidem a potlačováním emocí, které vedou k nerovnováze.
Toto lze posilovat. Mohou napomoci různé druhy předpisů a bylin tčm, zde však nemohu uvádět reklamu na jakýkoli produkt. Ve starých herbářích se používaly obecné předpisy bylin, jako jia wei xiao yao mnohdy třeba suan cao ren. Skvělé pro doplnění jin a krve jsou také recepty harmonie ledvin. Pro konkrétní doporučení doporučuji vždy navštívit praktika tčm na řádnou anamnézu.
Pro lepší rozvíjení svého JÁ, mysli a kreativity u dětí není špatné omezíte-li používaní mobilu a různých sociálních síti atd. Netvrdím, že mobil a tablety nejsou pokrok a dostupnost informací není fajn to ano, avšak nese to s sebou i mnohá negativa. Přílišná nadmíra online světa zabijí v dětech, ale i v nás dospělých, tvořivost kreativitu a vlastní nápady. A dle mého názoru nadměrné trávení života online mnohdy krade čas, který můžeme strávit s rodinou. Čas je tou nejsinější komoditou, která se nám nedostává.
Přeji všem hezký a pohodový začátek školního roku. Němec Tomáš apotekatcm.