Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Deštivé počasí a čínská medicína: Harmonizace těla i duše s přírodními cykly

    Deštivé počasí a čínská medicína: Harmonizace těla i duše s přírodními cykly

    Deštivé počasí, které může pro mnoho lidí znamenat útlum a melancholii, má v tradiční čínské medicíně (TČM) zcela jiný význam. Zde není vnímáno jen jako vlhké a studené období, které je třeba „překonat“, ale spíše jako přirozený cyklus s vlastní energií, jež může prospět lidskému zdraví i duševní pohodě. Pochopení tohoto přístupu nám umožňuje nejen lépe zvládat změny počasí, ale i využít je ve svůj prospěch.

    Voda jako základní element

    TČM je postavena na filozofii pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov a voda). Prvek vody přímo souvisí s deštěm, symbolizuje životní energii, regeneraci a hlubokou stabilitu – říká se, že voda je všudy prostupující. Voda ovládá ledviny, které podle TČM uchovávají prenatální esenci (Jing)(zděděnou od rodičů) a jsou klíčem k dlouhověkosti. V podzimním, deštivém období (spojeném s větrem, chladem a vlhkostí (Shī)) dochází k přirozené stimulaci vodního elementu. Ledviny, jež jsou zdrojem životní síly, tak mohou být posíleny a regenerovány. Velmi osvědčený předpis je Harmonie ledvin, který doporučuji i u sebe a svých dětí.

    Jak deštivé počasí ovlivňuje tělo?

    Podle TČM deštivé počasí přináší nadměrnou vlhkost (Shi), vítr (Fēng) a chlad (Chan), což může vést k nerovnováze, pokud včas nepodchytíme příznaky. Vnější vlhkost může proniknout do těla a způsobit potíže, jako jsou bolesti kloubů, těžkost v těle, únava, zažívací obtíže, zimnice, teplota, nechutenství či apatie. Je proto vhodné v tomto období podpořit organismus metodami na vyloučení vlhkosti, chladu a větru a posílit vnitřní energii (např. podporou sleziny a žaludku).

    Z hlediska rovnováhy těla a cyklu ročních období je nutné pomoci zpevnit povrch, jelikož se blíží chladná zima. Nejvyšší čas pohnout energií a posílit obrannou wei qi (Wei Qi). Součástí je i praktická příprava: sledování předpovědi, nošení rezervního oblečení a správná strava.

    Tipy čínské medicíny pro deštivé dny

    1. Strava podporující odvodnění a posílení ledvin
      V období dešťů je důležité konzumovat potraviny, které odvádějí přebytečnou vlhkost z těla a zároveň podporují funkci ledvin. Zaměřte se na teplá, sušší jídla: teplé kaše, polévky, dýni hokkaidó, česnek, fazole mungo, jáhly, miso polévky, umeocet, černá sezamová semínka, kořenovou zeleninu. Vyhněte se těžkým a mastným jídlům.
    2. Byliny a čaje
      TČM používá specifické byliny pro vyrovnání energie v období vlhkosti. Např. čaj z puškvorce lékařského, pelyňku či lékořice pomáhá s trávením i odvodněním. Hodí se také hotové odvary, např. Harmonie ledvin. Při nachlazení z vlhkého počasí lze zkusit ptačinec, rozmarýn, zázvor, popř. Harmonii srdce, která prohřeje a otevře povrch.
    3. Akupunktura a masáže
      Akupunktura stimuluje energetické dráhy, odstraňuje stagnující vlhkost a posiluje ledviny. Bod Qihai (CV6) nebo ST40 je často využíván k posílení ledvin a vyrovnání energie. Masáže typu Tui Na pomáhají odvést vlhkost, zlepšit cirkulaci energie. Nebo lze cvičit čchi-kung (Qi Kung).
    4. Meditace a dechová cvičení
      Deštivé dny nabízejí ideální podmínky pro vnitřní reflexi. Voda symbolizuje klid, hloubku, stabilitu. Meditace a klidné dýchání podporují spojení s vnitřní energií a harmonii těla a duše. Praktikujte hluboké břišní dýchání, které stimuluje ledviny i vnitřní vitalitu.

    Deštivé počasí jako příležitost

    Místo vnímání deště a vlhkosti jako něčeho negativního nás TČM učí využívat toto období k hlubší regeneraci. Deštivé dny mohou být časem pro ztišení a prohloubení vlastního zdraví. Pokud přijmeme energii vody a deště, můžeme rozvíjet sílu a harmonii, kterou tento element přináší. „Tanec v dešti“ tak dostává mnohem hlubší význam.

    TČM vyzdvihuje naše propojení s přírodou. Spoluprací s přírodními rytmy – včetně deštivých dnů – lze lépe pochopit své tělo. Takové období může být branou k obnově a nalezení nového klidu. Déšť pomáhá rytmům, což ocení náš žlučník (spojený se soustředěním a dotahováním). Kdo by se rád neschoval do křesla a neodpočíval, když venku prší?

    Závěrem:

    Deštivé počasí nemusí znamenat chmury a zdravotní potíže. Čínská medicína nám dává nástroje, jak vliv vody převést ve svůj prospěch – ať už formou vhodné stravy, bylin, akupunktury či meditace. Tak si v souladu s přírodou posílíme tělo i mysl. Nejste-li si jisti, navštivte praktika TČM. Lepší je řešit potenciální problémy v zárodku, než čekat, až se rozvinou v hlubší potíže.

    Zpracoval Tomáš Němec (apotekatcm.cz)

    Zdroje

    • Studium TČM v Hradci a Praze

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *