Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Cordyceps v zimě a ochrana ledvin

    Cordyceps v zimě a ochrana ledvin

    Cordyceps (housenice čínská), v tibetštině yarsa gunba, je v tradiční čínské medicíně považován za jednu z nejvýznamnějších léčivých hub. Je známý pro své široké spektrum zdravotních přínosů, zejména v zimním období, kdy je tělo náchylnější k oslabení. Tradiční čínská medicína chápe Cordyceps jako tonikum, které harmonizuje tělesnou energii Qi, podporuje ledviny a plíce, posiluje imunitu a zlepšuje celkovou vitalitu.

    Cordyceps je považován za klenot čínské medicíny, který se používá po tisíce let a jeho účinky jsou předávány v rodinách lékařů po generace. She Nong, klasické dílo čínské medicíny, údajně napsané mýtickým Plamenným císařem (viz článek o třech vznešených), řadí tuto houbu do nejvyšší kategorie léčiv, takzvaných vládcovských.

    Daří se mu ve vysokých nadmořských výškách přes 3000 m, původem je z Nepálu. Sbírá se před začátkem léta, dříve než roztaje sníh. Pro svou vzácnost zaujímá v čínské medicíně specifické místo. Dnes se pěstuje kultivací na substrátech.

    Cordyceps v zimě: energie ledvin a plic

    Podle tradiční čínské medicíny je zima obdobím spojeným s prvkem vody, který je propojen s ledvinami. Ledviny jsou vnímány jako základní rezervoár životní energie (Jing), která je nezbytná pro dlouhověkost a odolnost vůči nemocem. V zimním období může docházet k oslabení této energie, což se může projevit únavou, zimomřivostí, oslabením imunity či problémy s klouby. Cordyceps posiluje ledviny, obnovuje Jing a pomáhá tělu lépe zvládat chlad. Cordyceps má protialergické vlastnosti, působí příznivě na ekzémy a autoimunitu. U svých pacientů ho zpravidla dáváme ještě v období, než ekzémy naplno vypuknou, tedy právě v období zimy, kdy také ochraňuje ledviny. Často ho kombinuji s odvarem Harmonie ledvin, který pomůže zpevnit povrch. To chrání před zevní škodlivinou a napadením chladným větrem.

     

    Osoba na ulici za chladného počasí

     

    Jako doplňková léčba může být také použit u nádorových onemocnění. Stimuluje totiž aktivitu bílých krvinek (leukocytů) a zvyšuje jejich hladinu. Je to významný prostředek pro zmírňování vedlejších účinků chemoterapie a radioterapie. To se nevylučuje s kombinací specifických směsí Giovanniho Maciocia. V laboratorních podmínkách bylo také prokázáno, že může zabraňovat růstu jaterních rakovinových buněk HepG. Lze ho použít ve specifických případech onkologických onemocnění, což už ale není úplně jednoduché, a je vždy dobré navštívit zkušeného praktika čínské medicíny.

    V zimě pomáhá doplnit sílu vyčerpaného organismu při projevech nadměrné únavy. Pro jeho sílu je běžně používán také pro imunitu, a to především v zimě. Pomáhá také při snižování hladiny lipidů a cholesterolu v krvi. Lze ho také použít u některých anemických stavů.

    Podporuje také játra a má protizánětlivé působení. Zejména u steatózy způsobené alkoholem a různých cirhóz se někdy kombinuje s Reishi nebo odvary jako je Harmonie jater.

    Cordyceps také harmonizuje plíce, které jsou v tradiční čínské medicíně úzce propojeny s imunitním systémem a ochranou proti vnějším patogenům. Zima je obdobím, kdy jsou plíce vystaveny zvýšenému stresu kvůli chladu a suchému vzduchu, což může vést k častějším nachlazením a respiračním onemocněním. Cordyceps posiluje plicní Qi, usnadňuje dýchání a podporuje regeneraci po nemocech. Tradičně se používá pro doplňování plic u chronických kašlů. Osobně ho nejčastěji doporučují na tyto případy v kombinaci s odvarem Harmonie plic.Který stačí v množství jedna lžička. To jsou 2 až 3 g na 1,5 l odvaru který se popíjí během dne.

    Hlavní účinky Cordycepsu podle TCM

    Povaha Cordycepsu je teplá, chuť sladká, tropismus: plíce, ledviny.

    1. Posílení Qi a Jing– Podporuje životní energii a vitalitu, zvláště u lidí oslabených stresem, nemocemi nebo stárnutím.

    2. Zlepšení imunity– Pomáhá tělu odolávat infekcím a chrání proti nachlazením.

    3. Podpora ledvin a plic– Regeneruje ledviny, harmonizuje funkci plic a zlepšuje dýchací potíže.

    4. Podpora krevního oběhu– Zlepšuje prokrvení končetin, což je v zimě užitečné při problémech se studenými rukama a nohama.

    5. Adaptogenní účinky– Pomáhá tělu lépe se přizpůsobit stresovým podmínkám, ať už jde o fyzický chlad nebo psychický tlak.

    Použití Cordycepsu v zimě

    Cordyceps je ideální jako součást zimní stravy nebo ve formě doplňků stravy. Lze ho konzumovat ve formě čaje, vývaru, tinktury či kapslí. Podle TCM je dobré kombinovat ho s jinými bylinami nebo potravinami, které zahřívají organismus, jako je skořice, zázvor nebo ženšen. Pozor nikdy ne v plné horkosti kdy jsou nějaké horečky kontrandíkovaný také v těhotenství a zpravidla ho nedávám ve stavech prázdného Horka který u nějakého klimakteria, palpitaci a podobně.. nějakých nadměrných dávkách může vyvolávat suchost nic úst až nevolnost.

    Tradičně se používá v čínské medicíně pro doplňování ledvin. Je možné jej použít i při určitých případech inkontinence a pro doplnění energie ve vztahu k sexuální aktivitě. Už ve staré Číně byla tato houba používána v rámci impotence a prázdnoty ledvin.

    No a to by bylo aby takováhle krásná houba, která má tropismus hodně v ledvinách, neposílovala esenci jing, jež máme přirozeně v ledvinách a je ji třeba ochraňovat, protože ji nelze doplnit. Dá se tak používat po některých dlouhodobých nemocech na podporu nadměrné fyzické, duševní i sexuální aktivity. Nezapomeňte, že vidět pacienta je vždy nejlepší narozdíl od všech současných online metod, které jsou jistě také možností, ale řádná anamnéza je zkrátka nejlepší pouze osobně.

    Doporučení k užívání

    Pro prevenci:Užívání v nižších dávkách během zimy pomáhá posilovat imunitní systém a udržovat vitalitu. A také chrání ledviny. Doporučuji obecně dvě tablety ráno a jednu večer, ideálně v kombinaci s odvarem Harmonie ledvin (2–3 g na 1 l). Záleží samozřejmě na doporučené dávce a hlavně na terapeutovi.

    Při nemoci:Vyšší dávky Cordycepsu mohou pomoci při rekonvalescenci, zvláště při únavě. Pozor, ne vždyje Cordycepsnejlepší řešení.Umnohých virových onemocnění je lepšíCoriolus.Tenzdaleka tak neprohřívá, ale v kombinaci s klasickou fytoterapií čínské medicíny je geniální.Panují takénázory,ževšechny houby se v průběhu a chřipek vysazují.Dle mého názoruzáleží na zkušenostech terapeuta a mnohdyje možnéhoubybez problémupoužít,pokud tomuodpovídá-li obraz pacienta.Zajisténe každý terapeut je stejně zkušenýadlouhá léta strávenéstudiemve škole aspacienty žádné online studiumnenahradí.

    Pro lepší pochopení mykologie doporučuji zajít na nějakou přednášku. Sám také občas nějaké pořádám a vycházím jak ze svého studia na vysoké škole, tak ze své dlouholeté praxe, takže jste jistě zváni. Z pohledu Západní medicíny obsahuje housenice esenciální aminokyseliny vitamíny E,K, B1,B2,B12, úřadu sacharidů od jednoduchých po složité, bílkoviny a steroly.

     

    Osoba vařící vývar

     

    Můj oblíbený recept s housenicí čínskou podle Apotéky tradiční čínské medicíny

    Budete potřebovat:

    • půlku kuřete ideálně z bio chovu nebo kachní krky

    • 12 g housenice čínské

    • 2 až 3 g danguishen (kořen děhele)

    • 2 lžíce kustovnice čínské

    • 10 sušených datlí

    • 2 mrkve

    • 1 petržel

    • půlku cibule

    • sůl, pepř, nové koření, bobkový list

    Postup:Kuře očistíme, odstraníme přebytečný tuk, spaříme horkou vodou a omyjeme. Zalijeme vodou tak, aby bylo zcela ponořené (asi 1–1,5 litru). Přidáme nakrájenou mrkev, petržel, půlku cibule, dvě lžíce kustovnice čínské, kořen děhele, datle, sůl, pepř, bobkový list a nové koření. Vaříme do změknutí masa alespoň hodinu. Čtvrt hodiny před koncem přidáme housenici čínskou a dovaříme do měkka.

    Cordyceps je v TCM považován za jeden z nejvšestrannějších prostředků pro podporu zdraví, obzvláště v zimním období, kdy je tělo nejvíce vystaveno vlivům chladu a oslabení. Pokud vás článek zaujal, neváhejte ho sdílet s přáteli.

    Hezký den a silné ledviny přeje Tomáš Němec a tým Apotéky TCM.

     

    Zpracoval:Tomáš Němec
    Zdroje:Studium čínské medicíny v Hradci a Praze, postgraduál fytoterapie a mykologie hub na První škole čínské medicíny v Praze. Knihy:Houby jako lék. Praxe u Mgr. Jany Němcové.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *