Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Chryzantéma nebo-li JU HUA

    Chryzantéma nebo-li JU HUA

    Chryzantéma z pohledu TCM

    Z pohledu tradiční čínské medicíny je povahy svěží, chuti sladké, při vnitřním užívání tropizmus plíce a játra. Osobně ji velmi rád používám i obkladově, například na oči při stavech vlhkosti (Shī) a horkosti (), třeba u zánětu. Samozřejmě přidávám příslušnou fytoterapii TCM, ale zde záleží na anamnéze konkrétního praktika.

    Rozdělení a účinky

    V Číně se chryzantéma rozděluje na bílou a žlutou, podle čehož byla i pojmenována z řeckého slova chrysoso (zlato) a anthem (květ). Používá se sušená. Dle japonských studií výluh vykazoval antibakteriální a antivirové účinky.

    Vliv na organismus

    Z pohledu TCM rozhání vítr(Fēng)a pročišťuje horkost(), což dělá více žlutá chryzantéma. Bílá působí více na horkost a vítr jater a stoupání jaterního ohně(Gān Huǒ Shàng Yán), čímž projasňuje oči(Míng Mù)a zrak. Je to výborný protizánětlivý prostředek. Velmi příznivě působí na cévy, snižuje tlak a zlepšuje krevní cirkulaci(Xuè Yè Xún Huán).

    Chryzantéma a její účinky

    Opatrnost při užívání

    Je třeba dávat pozor a nepoužívat ji u problémů žaludku z nedostatečné čchi(Qi), při průjmu a také u osob s nízkým tlakem. Pokud si nejste jisti, vždy se obraťte na praktika TCM, který určí symptomy dle řádné anamnézy.

    Recept na odvar s kustovnicí čínskou

    Na konvici potřebujeme:

    Chryzantému a kustovnici necháme 30 minut macerovat, poté 1 minutu povaříme a necháme ještě 15 minut louhovat.

    Popíjíme během dne v případě závratí, únavy, vysokého tlaku, zánětu a při rozmazaném vidění způsobeném nedostatkem jater a ledvin. Obkladově se používá vychlazená při výsevu vyrážek nebo zánětech očí.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *