Zima z pohledu tradiční čínské medicíny a prevence bylin.

Nevíte si rady ? +420 728 715 916
13.png

Zima z pohledu tradiční čínské medicíny a prevence bylin.

Zima z pohledu tradiční čínské medicíny. V tomto období bychom měli podobně jako příroda více odpočívat, více spát nestresovat se kdo chce může třeba cvičit qi gong. Berte to jako období regenerace, odpočinku. využijte je k nabírání nových sil a strávení času s rodinou. 

 

Z hlediska prevence. Samozřejmě je také potřeba více oblékat a neprochladnout dvojnásob to platí u dětí. Zima z pohledu tčm náleží vodě a řadí se k ní i chlad ten může pronikat přes povrch nejčastěji také od studených nohou nebo z prochladnutí ledvin.  Dle teorie pěti prvků bychom v tomto období měli nejvíce posílit ledviny a močový měchýř. Oba tyto orgány jsou náchylné na prochladnutí a vyvolávají zbytečné potíže.

 Průnik chladu do těla nebo napadení chladným větrem usnadňuje v pohledu tcm nedostatek čchi, yangů nebo nedostatečně zpevněný povrch. Což usnadňuje průnik chladu. To z pohledu Západní medicíny může vyvolávat například horečky, zimnice, záněty, studené ruce, nohy, rozlámanost po těle ztuhlost v bedrech a následné záněty například. Nedostatečnosti plic a následný kašel, dušnost, hleny, zánět močových cest a tak dále. 

 

Slabý jang ledvin navíc vede k oslabenost vyčerpanosti a chronickým únavovým syndromům. V zimě potom nedoporučují u svých pacientů používat nějaké detoxy nebo čistit. To nechávám z jara a nebo na podzim a doporučuji potraviny které spíše posilují a doplňují zpevněný povrch a mají mírně teplou nebo prožívající povahu. Samozřejmě případ od případu jsou i výjimky záleží na anamnéze.

Zde je mé doporučení to samozřejmě nikomu nenutím. A nejedná se o fytoterapii a předpis směsí. Ty dávám na základě vyšetření ale nápomocné potraviny k posílení a prevenci. 

  

Mírně teplá povaha potravin například.: Cukr, kmín, kaštany, kuře, hřebíček, skořice ,koriandr, datle ,kopr, čerstvý zázvor, maliny, rozmarýn, máta . 

Při akutním prochladnutí pak lze použít i ostrá povaha potravin. A to sušený zázvor, bílý pepř, chilli, kari, kurkuma atd. Pozor toto ne ústavu plné horkosti!!!  Například u horeček či kašle nebo u těhotných žen. 

Ledviny jako takové pak mají velmi rády silné vývary z tmavého masa. Lze použít například plot lotosu nebo taizhishen. Na prohřátí pak třeba medicinální houby zvanou cordyceps pomohl ale i teplé vývary s huang qi. To je poslední dobou má velmi oblíbená bylina.(pozor ale u těhotných) U zánětu močového měchýře, který v tomto období může nastat z prochladnutí pak pozor na všechny ostré a pro užívající potraviny dále kávu, citrusy, rajčata a všecky sladké potraviny hlavně čokoláda cukrovinky jsou u zánětu močového měchýře velmi špatná kombinace. Samozřejmě existují silné směsi a předpisy čínské medicíny jako ba zheng, yin chen wuling nebo jin guishen qi ty ale používejte vždy jen s rukou praktika čínské medicíny. Po řádné anamnéze dle tčm.

 Veškeré byliny mají samozřejmě své indikace ale i kontraindikace na to vždy pozor. nezapomínejme také že zima i ta letošní není jenom ve znamení koroňáka. i klasickych chřipek a nachlazení. Včetně bolesti v krku netřeba se vždy hned děsit vynervovaný člověk s neklidným duchem je na tom imunitně i psychicky vždy hůře. I na tyto symptomy existuje příslušná fytoterapie čínské medicíny. Přeji příjemnou a klidnou zimu nabírání nových sil všem našim pacientům, přátelům bylin a čínské medicíny.

Zpracoval Němec Tomáš z www.apoteka-eshop.cz

Zdroje.: kniha čínský systém léčby potravinami od Henry C.Lu

Roky studí tčm v Hradci a Praze, postgraduální studium roky praxe u p Mgr.Jany Němcové