Nevíte si rady ? +420 728 715 916
19.png

Stres v dnešní době z pohledu tradiční čínské medicíny.

Stres z pohledu tradiční čínské medicíny.

Poprvé jsem zkoušel vyfotit měsíc. Skvělá a zcela povolená zábava. Stačí oprášit teleskop. Bez potřeby x roušek a dalších zvláštních nařízení lidí, kteří je pak sami porušují. Taky Vás u pozorování oblohy možná nikdo neudá. Zjistíte, že mnohé věci mimo náš dosah jsou zajímavější. Běžné starosti dnešní doby se pak jeví jako ne tak nepodstatné. Člověk jenž je v klidu a pohodě se pak i v případě nemoci tolik nestresuje to platí i u běžných onemocnění není pouze covid. To mu pomáhá zachovat chladnou hlavu. Také z pohledu tčm doporučuji cvičit třeba čchi-kung je-li chuť netvrdím že je nutně pro každého. Je to yinové cvičení, které ale zvládne každý. Pomáhá zklidnit ducha shen a mysl. Stresy úzkosti a deprese jsou mnohdy vyvolány z pohledu tčm horkostí a stísněnosti jater, ty patří k elementu dřeva a to v sobě ukrývá oheň. Vyšlehávání jaterního ohně ovlivňuje srdce jako císaře pro emoce to samozřejmě zhorší např. úzkosti či sevření .(velmi jsem to zestručnil omlouvám se kolegům praktikům).

Samozřejmě zde nenahrazují řádnou anamnézu dle tčm a příslušnou fytoteralii. Celkově průběh nemoci bez stresů pacienti lépe snáší a případné symptomy jsou mírnější. Je tedy dle mého názoru terapeuta čínské medicíny. Mnohdy kromě prevence ať již klasické či čínské medicíny či alespoň vitamínů. Občas fajn vypnout televizi přestat čist apokalyptické titulky. Udělat si svůj názor bez fanatického přístupu. Populismu a nucení jediného správného názoru nějaké většiny. Či medií píšících pouze o tom co se hodí do krámu. Popřípadě o tom co je třeba prodat nebo co je pro Vás to jediné, pravé a správné.

 K tomuto článku mě přivedla mimo kolegu pracujících ve zdravotnictví, kteří nás mnohdy informují o reálné situaci. Jedna naše nejmenovaná pacientka ze zahraničí, která se mě tázala zda je bezpečné přiletět, protože dle jejich tisku zde v Č.R. lidé padají na ulici. Odpověděl jsem, že tomu tak není a již vůbec ne v dnešní době kdy nefungují hospody.

 Nepřehání tedy pouze náš tisk. Situace sice není skvělá ale netřeba lidi děsit. Snažte se tedy byt v pohodě buďte zodpovědní používejte ochranné pomůcky na místech s vyšší koncentraci lidí ale také filtrujte zprávy a nenechte se ovlivnit. Je velice smutné kolik lidi v době končí z důvodu strachu a obav na antidepresivech či podobných lécích. Ty jsou pak velmi návyková a velmi špatně a dlouhodobě se vysazují přirovnal bych je k takovému zábradlí odsune to problém nepomůže se s ním ale vyrovnat..

 Choďte ve do přírody s rodinou dětmi či sami, zasportujte byť nekolektivní sport, na čerstvém vzduchu kde nikdo další není se nemusíte dusit v respirátoru. Zvedne vám to náladu a pomůže od stresu. Buďte kreativní čtete knihy, malujte naučte se třeba na kytaru. Pravdu hledejte v myšlence a otevřené volné mysli ne v médiích. Stejně jako když chcete vidět měsíc koukejte na oblohu ne do odrazu kaluže.

Tento článek berte jako moje subjektivní doporučení jako praktika tčm a určitě se jim nemusíte řídit. Nejste li si jisti vždy doporučuji navštivit terapeuta tčm.

Zpracoval Němec Tomáš z www.apotekatcm.cz

Odkaz na zdroje.: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jan-hamacek-koronavirus-omezeni-pohybu-pravidla-kontrola-policie.A210226_141345_domaci_chtl

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/aktualni-mapa-stredni-evropy-hranice-vykresluje-koronavirus-144415#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=r5cGUXHi6pG-

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-zdravotni-stav-psychika-covid-19-studie-lide-zhorseni-stavu.A201209_085239_domaci_lre