Nevíte si rady ? (+420) 728 715 916
9.png

Stagnace čchi jater a blokáda.


Tento stav se se zhoršuje oslabenou čchi a následné vznikající horkosti až ohni jangu čí kombinace jedná se z pohledu tčm o omezeni toku čchi . Častý důvod tohoto stavu je emoční vypětí, přepracovanost nesprávná strava. Nejčastěji však potlačovaný hněv, který člověk dlouhodobě neventiluje.

To muže vyvolávat tzv blokády jater vyvolávající např. tzv. knedlík v krku, noční přemítání, sevřenost hrudi nebo rozpínavost, bolesti hlavy, křeče, problémy trávení stagnující čchi jater toto též vyvolává velmi často. Úzkosti až palpitace, vnitřní neklid různý diskomfort a bolesti (Tong) kde pulz takového pacienta je vždy napjatý (xian). Protože je nedostatek yangu a čchi je zhoršená krevní cirkulace na periferiích a mnohdy studené ruce a nohy.

Proto také často u svých pacientů s tímto problémem doporučuji cvičit (qi kung) chápu ze cvičení nemá rád každý ale mnohdy je pominu-li fytoterapii tčm toto cvičení velmi nápomocno. Co se týká dietetiky doporučuji jíst dobře stravitelná jídla která posilují střed vytváří energii a posilují slezinu čchi krev a především střed. Lehké a dobře stravitelné potraviny pak především večer. U tohoto stavu není dobře alkohol. Pozor hodně horká povaha potravin např. chilli, kari, ostrá paprika, skořice česnek atd. dávají ještě více jangu do jater to vede k větší podrážděnosti. Naopak velmi doporučuji potraviny uvolňující stagnaci jater např. koriandr, saláty z rukoly ,řeřicha, ředkev, ředkvička výborné jsou v tomto případě silné vývary z tmavého masa nebo moje oblíbena Vietnamská polévka Pcho kde koriandr nesmí chybět avšak musí se vynechat chilli papričky fajn jsou též kompoty, zelenina rýže, slzovka, huang QI(kozinec) u toho pozor vyživuje krev nesmí ho tedy těhotné po druhém trimestru., dangguishen děhel ten u nás již lze sehnat.

To vše poslouží jako lehká večeře. Připojuji též drobný recept na doplnění středu posílení a vytvoření čchi a šťáv . Postup propláchnem a uvaříme slzovku cca 4 lžice. Vaříme pak 45 min zároveň uvaříme kulatozrnou rýži cca 100g. V hrnci s trochou vody podusíme z okrájená a nakrájená jabka do měkka na kostičky ,vše smícháme přidáme hrozinky, kustovnici čínskou, brusinky ale můžete i švestky to nechám na vaší fantazii ,dále přidávám dle chuti trošku agávového nebo javorového sirupu špetku anýzu ,vše pak promíchat a přidat dvě lžíce bílého jogurtu a nakonec posypat opraženými mandlemi nebo ořechy. Je to výborné. Pokud jde o fytoterapii doporučuji zastavit se na některou z našich poboček na anamnézu či za svým praktikem tčm. Zpracoval Tomáš Němec z www.apoteka-eshop.cz

Produkty zmíněné v článku