Příprava bylin TČM.

Nevíte si rady ? +420 728 715 916
21.png

Příprava bylin TČM.

Příprava bylin 

Fytoterapie tedy léčba bylinami ja jeden z hlavních a neoddělitelných pilířů tčm k léčbě de využívá několik set druhu bylin hub a minerálů obecně jsou léčiva tčm označovány jako yao. recepty jsou sestavovány dle působení tedy tropismus bylin ty jsou dnes již obvykle pripravené v tabletách, sáčcích na odvar čí liofilizované nebo v biomase nabo jako jednodruhová byliny popřípadě kombinace.

 

Forma wan jsou pilulky jak je známe jsou nejjednodušší pro užívání a jsme na ně v Evropě zvyklý ..Samozrejme například při poruchách polykacího reflexu nebo u dětí lze pilulky  nadrtit zalít teplou vodou nebo dát třeba do příkrmu. Pouze je třeba dbát na dávku doporučenou praktikem tčm pro daného pacienta .Pilulky se připravují z prášku lisováním s trochou tekutiny nebo medu. Pasty z rýžové nebo pšeničné mouky či škrobu. Jejich výhodou je, že se vstřebávají pomaleji, snadno se skladují.

 

Čaje forma cha nebo tang. Příprava namáčíme 30-60 min po té na mírném ohni vaříme 40 min. Speciální  Sušené byliny vaříme 12-30 minut ve vodě či vyvaru ale i víně a po doušcích pijeme. Některé byliny se však vaří jen krátce a přidají se třeba 5 minut před koncem. 

 

Odvary

Takto připravené odvary či recepty dají samozřejmě více práce s přípravou. Zpočátku se chuť čínských bylin může zdát zvláštní ale používáme je především pro účinky. Samozřejmě mnohé byliny jsou hořké mají hodně silic ale to je v pořádku například huang qi. dangguishen atd. Chuťově takový odvar nemusí být nic moc a nemusím jít jenom do tčm stačí ochutnat kterýkoli žaludeční čaj kde jsou rovněž typicky hořké byliny jako Puškvorec sléz proskurník atd. Typicky hořké jsou obvykle kořeny třeba pampeliška. 

 

Občas používám i lyofilizované byliny

Prášek z jemně mleté byliny se hezky rozmícháva ve vodě taky lze připravit masti nanáší zejména na kůži u některých kožních chorob. Mohou se rovněž svařit s vodou na odvar, nebo vyluhovat jako běžný čaj. Použití je praktické a dají se déle uchovávat.

 

Granule to je defakto sušený prášek vyrobený z odvaru bylin sušením doma se pak tato forma zalije teplou vodou.

 

POPISY JEDNOTLIVÝCH METOD LECBY

Rostlinné extrakty vznikají tak, že se byliny vaří ve vodě nebo rostlinném oleji tak dlouho, dokud získají lepkavou, sirupovou konzistenci. Užívají se vnitřně nebo zevně natíráním na kůži. 

Granulát vzniká svařením velkého množství bylin, sezením a zbytek se připraví po přidání nezbytných přísad, vytvaruje nebo rozemele na prášek.

Rostliny a byliny se obvykle suší.

Tinktury vznikají naložením bylin do alkoholu a jejich vyluhováním macerací.

Sirup se obvykle dělají z cukerného koncentratu nebo jsou sladké ale sirupy mají být sladké a nemam s tím problém.

Oleje a prostředky na vtírání - vznikají louhováním bylin v oleji. Své užití mají hlavně poranění a vůbec v léčení svalů, šlach, ran u nemocí pohybového aparátu ale i obkladově třeba na plíce postup se samozřejmě liší případ od případu. Aplikují se na kůži ale pozor na sliznice oči atd. Jde o to na co je daná mast. 

 

Recept na  základní polévku .

Základní polévka.:

Ingredience je možné užívat v nejrůznějších podobách, např. v jídle. Jedním z takových příkladů je základní zeleninová polévka, kterou připravíme z 1 polévkové lžíce sezamového oleje (nebo olivového oleje), 1 nakrájené cibule,5g kozince 15 g oloupaného nastrouhaného zázvorového kořene, 4 malých brambor, 1 mrkve, 1 pastináku, 1 litru vody.

 

Do rozehřátého oleje dáme cibuli a zázvor, krátce opražíme a přidáme ostatní, několik minut opékáme za stálého míchání. Pak přilít vodu a hodinu vařit nebo ideálně v pomalém hrnci delší dobu. Můžeme přidat nasekanou petržel, špetku soli, mletý černý pepř. 

 

K posílení čchi a lepšímu trávení do polévky přidat 10 g ženšenu,10 g žlutého tragantového kořene, 3 g mandarinkové kůry(gen pi) ne tu stříkanou maretovou,6 g kardamonu, 2 šálky vody. Tuto směs vaříme zvlášť, dokud se tekuti na nesvaří na polovinu. Pak přidáme k původní polévce a povaříme ještě 5 minut.

 

 K posílení krve. K původní polévce ještě zvlášť povaříme ve 2 šálcích vody 10 g čínské anděliky, 12 g plodů liči. Vaříme do vyvaření na polovinu, přidáme do původní polévky a vaříme ještě 5 minut.

 

Pokud si nejste jisti vždy doporučuji řádnou anamnézu a doporučení praktika tčm.

Zpracoval Němec Tomáš z apotekatcm.