Pampeliška

Nevíte si rady ? +420 728 715 916
36.png

Pampeliška

Smetánka lékařská , pampeliška lékařská

Chuť je hořká, osvěžující

Tropismus játra, žaludek, močový měchýř.

 

Pampeliška působí z pohledu tčm močopudně. Odvádí vlhkost (shi) a horkost (Re), má totiž poměrně dost hořčin a kořen obsahuje inulin. Kořen se sklízí od května do června. U nás ji najdete téměř kdekoli. Stačí chvíli nesekat trávu a ona se rozroste ..

 

Po odkvetení se květ změní v lehké bílé chmýří, které umožnuje rozptyl semen. Pampeliška se používá neupravená, na sirupy či tinktury i její sušené listy, které se sbírají na jaře v tinktuře nebo lyofilizovaná v odvaru cca 3-5g v tinktuře cca 3ml záleží na výrobci.

 

Posiluje čchi ledvin a napomáhá játrům. Detoxikuje organismus, napomáhá hubnutí a podporuje rovněž tvorbu a sekreci žluči, protože usnadňuje její vylučování. Kořen je poměrně hořký, podporuje sekreci žaludečních šťáv a z pohledu tčm odvádí horkost re a vlhkost shi. Samozřejmě nenahrazuje cílené směsi jako je Li dan wan, ale lze ji dobře použít jako doplněk léčby.

 

Často se také používá při určitých typech bolestí hlavy s horkosti, zarudlé oči, zácpa kde je často obraz pacienta, který má žlutý jazyk a rychlý pulz. Zde se přidává k pampelišce např. šťovík.

 

V kombinaci šťovík , chryzantéma, lopuch pampeliška se může použít na vyrážky z vlhké horkosti.

 

Muže být též nápomocná pří řešení vlhkého horka močového měchýře s příznaky tmavé husté moči a pálením samozřejmě nenahrazuje předpisy tčm jako bazheng san nebo wan ale lze je směle kombinovat sedí li obraz pacienta pro daný předpis tčm.

 

Podobně lze pampeliška použít u zarudlých kloubů spolu s některým odvarem uvolňujícím blokace. Využívat neupravená, sušená i v tinktuře pozor tinktury zaleží v čem jsou např. lihoglycerin pak mění povahu bylin více do jangova a to se někdy nehodí.

 

Připojuji také recept na odvar z pampelišky.

Nejdříve je potřeba kořen pampelišky očistit, nakrájet nejlépe keramickým nožem a poté usušit.

Usušený kořen luhovat v horké vodě 10 minut.

Doporučuji max. dva šálky na den.  

Není dobré používat odvar u stavů prázdnoty, vyčerpanosti, u malých dětí a těhotných.

Pokud si nejste jisti s užíváním, doporučuji se zastavit osobně za některým z terapeutů čínské medicíny

Nedoporučuji ji u těhotných jinak je poměrně bezpečná bylina u pacientů s nedostatečností jangu bych ji používal s rozvahou.

 

Zpracoval Tomáš Němec