Malina z pohled TČM

Nevíte si rady ? +420 728 715 916
25.png

Malina z pohled TČM

Malina ( maliník obecný)

Již brzy bude plodit malina. Jak je na tom z pohledu tčm?

 

Popis: teplá; sladká a kyselá; používá se jako tonikum jater a jako ledvinové tonikum na regulaci tvorby moči. Proto indikace na časté močení.

Aplikace: Pijte čerstvou malinovou šťávu při časté frekvenci močení a při závratích z malátností. Malina druh Rosaceae/ ružovité

POPIS ROSTLINY Polokeř se zdřevnatělý, dvouletými, jemně ostnitými výhony. Trojčetné až pětičetné zpeřené listy, na spodní straně pravidelně běloplstnaté.Fermentované listy maliníku chutí připomínající černý čaj, proto je často obsahují směsy čajů. 

 

Korunní plátky úzké, asi 5 mm dlouhé,  Červené souplodí peckoviček vytváří malinu. VÝSKYT Lesní světliny, okraje lesa, paseky, a samozřejmě můžete si ji zasadit i doma alespoň já ji tak mám minulý rok neplodila teď již má pupeny.. U nás roste poměrné běžně. List maliníku , sušené listy. se běžně používají na  Malinový sirup pripravený z čerstvých plodů. V dětství jsem ho miloval s namočenou oplatkou. Přesto že má cukr je to v rámci možností pořád zdravější mlsání. 

Lze ji moc pěkně použít na suchý kašel při nachlazení. Malinovou šťávu s medem pijte jako džus s vodou. Pozor sušené zelené (nezralé) maliny jsou v čínské farmakologii velmi důležitým léčivem. Mají neutrální energii a sladkokyselou chuf. Působení neboli tropismus je na játra a ledviny, používají se k nápravě impotence, samovolného výronu semene, při častém nucení na močení, na rozostřené vidění. Existují japonské studie, že maliny mají podobný účinek jako ženský pohlavní hormon.

 

ÚČINNÉ LÁTKY V listech třísloviny (gallotaniny a ellagitaniny), flavonoidy, vitamin C. V plodech minerální látky, vitaminy, ovocné kyseliny, glykosidy ,barviv, asi 100 aromatických látek POUŽITÍ Listy a plody se používají ve fytoterapii .

 

Listy se dají použít do domácího čaje. Sirup slouží také  ke zlepšení chuti a obarvení léčivých šťáv od pradávna se s oblibou podává (zředěný) jako nápoj k tišení žiznē pri horečkách...a stavech horkost (RE) i u dětí pozor opět záleží na správné indikaci a obrazu pacienta dle tradiční čínské medicíny.. Také při zánětech v dutině ústní a nosohltanu, řidčeji také k omývání pokožky při chronických kožních chorobách typu exemu zde však nikdy nenahrazují fytoterapii tčm a řádnou anamnézu u praktika tčm, kterou vždy doporučuji... V poslední době se doporučuji jako čaj nebo do sedacích koupelí v posledních dnech těhotenství k usnadnění porodu. Pozor Ne v těhotenství.. a samozřejmě existují i předpisy uvolňující pánevní dno posilující krev a čchi po porodech a též podporující laktaci.. Pokud si nejste jisti vždy navštivte praktika tčm. Přeji hezký den .

Zpracoval Tomáš Němec.

Zdroje farmakologie tčm a roky studia tradiční čínské medicíny v Hradci a Praze