Houby z pohledu tčm a jejich vliv na imunitu.

Nevíte si rady ? +420 728 715 916
14.png

Houby z pohledu tčm a jejich vliv na imunitu.

V naší zemi mají houby velkou tradici a především houbařeni je u nás oblíbený sport. Povědomí o příznivých účincích hub pro potlačení či prevenci chorob již velmi pokulhává. Již ve staré Číně se houby normálně používaly dnes samozřejmě existuje celá řada studijí. A to i na houby, které tady běžně rostou jako Penízovka, Jidášovo ucho, Hlíva, Lesklokorka lesklá. V tčm jich samozřejmě používáme více včetně těch, které u nás běžně nenajdete.
Houby často vnímáme jako houbu jen její plodnice. Ale houba se umí rozšiřovat dvěma způsoby. To jednak větvením podhoubí. Často pak podhoubí tedy mycélium roste směrem kde jsou živiny pro vývoj. Také má plodnici, která slouží pro rozmnožováni sporý (to jsou v uvozovkách semínka houby) ty se mohou větrem dostat velmi velmi daleko s proudem vzduchu. Další důležitou součástí je primordium což je vlastně zárodek plodnic. Je to vlastně podobné jako u bylin z pupenu, které jsou mnohdy silnější než listy.
To je jeden z důvodu proč se u našich pacientů více přikláním k mycéliu kde je právě i mycelium nejenom extrakt. Prof. Amin Karmáli Italský mykolog, který se výzkumem hub zabývá mnoho let na jedné přednášce říkal, žě houby je dobré používat celé obsahy různých účinných látek se totiž odlišují dle části houby. Pokud si zprávně vzpomínám řekl. Je lépe neměnit povahu dané houby extrakcí nějaké jedné látky neměníte pak dle tčm povahu houby.
Mycélium pak vylučuje enzymy to je důležité u dřevokazných hub jako je třeba coriolus nebo reishi, chaga, auricularia atd. (použití se v tčm ližší případ od případu vždy na základě anamnézy dle tčm). Mycélium vylučuje betaglukany ty pak houbě pomáhají natravovat dřevo. To jen pro zajímavost. Není to stejný betaglukan jako je ve stěně plodnic. Ty jsou bílkovinné povahy.
Primordium má tedy velký potenciál i co se týče výzkumu. Pochopitelně tyto bílkoviny jsou určitě v hledáčku farmacie. Samotnou houbu samozřejmě patentovat nelze. U extraktu jde zase ale o situaci kde je nějaká jedna vytažená látka to pak neodpovídá povaze houby z hlediska tčm pozor často se pak houby doplňují o různé vitamíny navíc např. vit C kys. askorbová jsou jednak určo levnější než houba samotná a nově taky vzhledem k nařízení o schválených lékařských tvrzeních kdy pokud tam např. céčko není nelze už napsat že je to na imunitu atd to je velmi smutné. To platí pro všechny doplňky a produkty. Zde se však o produktech nezmiňuji píši obecně o tčm a mykologii což je povoleno.
Účinné látky v houbách jsou popsány jak v západní tak čínské medicíně v Japonsku je pak určitě celá řada velmi propracovaných studii. Rozhodně pak posilují imunitu obranyschopnost a v tčm mimo jiné wei qi. Lze je použit i u vážnějších diagnoz ale vždy z rukou praktika čínské medicíny. Dříve z pohledu dietetiky jsme také jedli více fermentovaných věcí kvašené zeleniny atd. toto dnes v dietetice chybí. Lidé mnohdy nedodržují ani zásady racionální stravy. Tady vidím velký potenciál hub. Zde houby mohou velmi pomoci posílit a doplnit bez vedlejších negativních účinků (neplatí to pro každou houbu a u každého člověka stejně. Bavíme se pochopitelně o medicinálních houbách )
Dle mého názoru bychom tedy neměli jenom čekat na vakcíny ale jíst i houby (pominu-li fytoterapii tčm) a dělat něco pro své tělo a imunitu, Houby navíc podporuji střevní mikrobiom. Skvélá prevence mnoha závažných problémů do budoucna.
V dnešní době je velmi užitečný coriolus versicolor je fajn na normální funkci imunity.
Můj názor na cca půl roku až rok vyvíjenou vakcínu znáte z předchozího článku Prevence v TČM v této době. Byliny a recepty starších.
Houby pak nikdy nedoporučuji u pacientu užívajících imunosupresiva samozřejmě jsou i výjimky řadí se tam i kortikoidy s tím již v tčm pracovat lze.. Praktik tčm vám však vždy poradí a zvolí postup na základě vyšetření a anamnézy.
Zpracoval Němec Tomáš z www.apoteka-eshop.cz Odkaz na článek zde.: https://apoteka-eshop.cz/blog/clanek/14
Zdroje .: studium tčm a přednášky mykologie na 1.škoe tčm v Praze + roky praxe u p. Mgr. Němcové