Nevíte si rady ? +420 728 715 916
12.png

Prevence v TČM v této době. Byliny a recepty starších.

Pro rozumnou studií samozřejmě nemám dostatečný počet lidí, protože na poradnu nám zatím psalo či volalo zhruba k devadesáti až sto pacientů s touto diagnózou, ale ti se řídili naší radou. Jednalo se hlavně o lidi, kteří měli již nějaké doporučení od některého z našich praktiků TČM anebo to byli lidé, co si zkrátka nevěděli rady. Nicméně po příslušné fytoterapii se výrazně zlepšil jejich zdravotní stav. Samozřejmě kladl jsem na srdce pacientům s podezřením i pozitivním nálezem, aby nechodili osobně, ale využili naší facebookové poradny, telefonu, mailu a příslušnou fytoterapii či byliny případně objednali nebo si někoho poslali. Vždy jsme se snažily nějak pomoci.

 

Velmi také zdůrazňuji, že je důležité zachovat klid a chladnou hlavu. Člověk vynervovaný a vyděšený je na tom vždy z hlediska imunity ale i celkového stavu mnohem hůře. Pochopitelně je potřeba nepodcenit akutní stav, především u pacientů s kombinovanými symptomy, ale nenervovat se. Mezi mými pacienty je i mnoho zdravotníků působících také v první linii, kteří mě uklidňují, že zatím není tak zle, ale mohlo by být i hůře.

 

Také, že je velmi smutné, jak velkou paniku jsou schopny vyvolat média. I dle mého názoru není třeba lidi strašit. Rovněž se taky zapomíná na to, že se lidé bojí jít na vyšetření a podlehnou jiné nemoci, například rakovině nebo jiné vážné nemoci. Pokud je takový pacient navíc pozitivní, je automaticky připsán do statistik, které se tak zvýší. Mnozí a nejenom starší lidé mají samozřejmě strach někam vylézt nebo si někam zajit na kontrolu a v tom vidím problém.

 

Co se tedy týká čínské medicíny, bohužel vzhledem k zákonům nemohu uvést lékařská tvrzení ke konkrétní fytoterapii. To je dnes zakázáno zákonem i s dobrým úmyslem, ale mohu směle doporučit složení či předpis příslušných bylin a medicinálních hub, ale ne konkrétní produkt nějakého výrobce.

 

Pozor, u některých lidí mohou být mnohé symptomy stejné, ale postup a zvolená fytoterapie či byliny se mohou případ od případu lišit.

Jako prevenci jsem samozřejmě doporučoval i mnohokrát zmíněný vitamín C čili kyselinu askorbovou. Ale pozor upřednostňuji ji ve formě s postupným uvolňováním, dávám aspoň 1000 mg. Kde pozoruji častou chybu? Pokud si člověk vezme ráno třeba 4 tablety 250 mg bez postupného uvolňování. „Céčko“ se krásně ve vodě v těle rozpouští, ale velmi rychle tělo opustí močí. Doporučuji tedy buď dávky rozložit nebo zvolit variantu vitamínu C s postupným uvolňováním. Vitamín C se samozřejmě nachází i v ovoci, například rakytníku, šípku, který lze rovněž použít i na čaj, odvar, sirup nebo tinkturu. Zrovna tak doporučuji vitamín D, kterého máme my Češi zpravidla málo. Dávám ho samozřejmě v pilulích, u dětí třeba v oleji. Z potravin je ho docela dost třeba v rybách.

 

Z pohledu medicinálních hub (obvykle jsem volil formu biomasy) je nápomocen Coriolus versicolor, který je velmi dobrý v prevenci. Lze však použít i klasickou imunitní houbu Pleurotus. Skvělá je i houba Reishi podporující navíc disperzi plic. U té však pozor, nesmí se užívat s léky na ředění krve. Z klasických předpisů čínské medicíny lze použít například směsi na odstranění vlhkosti (Shi) Bo he cha nebo Yin qiao, Yin qiao jie, yinqiaosan, qing zao jiu fei, preventivně pak třeba yupin feng, ale užívání se liší případ od případu Některé z těchto předpisů se také používaly jako prevence lékařského personálu v Číně, který se setkával s těmito pacienty. Pozor na symptomy. Určité procento pacientů mělo např. průjem. Kde se opět přidala zase jiná fototerapie nebo byliny.

 

Tyto předpisy jsem velmi často používal u pacientů, kteří volali a pociťovali příznaky horečky. Pacienti je používali, dokud horečka neustoupila. Poté mi tito pacienti volali, že horečka je pryč, ale cítí se unavení, rozlámaný po těle, bolí je hlava, nemají čich, chuť a mají ucpané dutiny. Zde jsem vysadil tuto směs a změnil medikaci na směs prožívající horní zářič, uvolňující stagnace hlenu, tišící bolesti hlavy a rozlámanost po těle, únavu. Pozor, tyto byliny se nesmí přehodit!!! Používejte vždy po konzultaci s doporučením praktika čínské medicíny.

 

U poruch respiračních funkcí, kterou mělo pouze určité procento lidí, jsem samozřejmě nedával prohřívací byliny, které vysušují plíce. Naopak jsou potřeba fytoterapeutické směsi, které svlažují plíce, rodí tekutiny, Yin, čchi a odstraňují stagnace hlenu. Takováto bylina je například tazishen (paptačinec), popřípadě lze využít příslušnou fytoterapie podporující Yin plic. U pacientů s těžším průběhem jsem přidával přírodní antibiotikum odstraňující horký toxin a ochlazující horkost Re.

 

Sestavil jsem také seznam bylin, které pomáhají na různé symptomy. Využil jsem poznatky a mé zkušenosti z TČM, ale použil jsem i klasické české byliny a rady starších a zkušených odborníků v oblasti TČM.

Toto jsou moje rady jako praktika čínské medicíny a samozřejmě nikoho nenutím je dodržovat nebo používat. Tyto předpisy samozřejmě nenahrazují fytoterapii v TČM nebo léky. V Číně, kde už dnes slaví vítězství nad tuto pandemií, byla čínská medicína a cvičení jako čchi-kung důležitou součástí prevence a léčby. U nás v České republice je bohužel situace jiná a síla přírody se nevím proč podceňuje. Dost často bohužel z neznalosti a ješitnosti nebo prostě tím, že by z toho nebylo tolik peněz. Byliny totiž nelze patentovat a rostou všude možně i přes nařízení orgánů.

 

RECEPTY BYLINY A OBECNÉ PŘEDPISY:

Z bylin na dušnost a kašel lze použít fenykl, yzop a jitrocel, vše ve stejném poměru. Zalít vodou kolem 70 stupňů a nechat vyluhovat, můžete přidat i trošku medu.

 

Velmi prospěšná pro plíce je schizandra s medem.

Rovněž lze použít nakrájenou cibuli tak půlku s medem a troškou vinného octa. To nechat přes noc uležet a popíjet vodu, kterou cibule pustí. Pomáhá to disperzi plic.

Jako čaj můžete povařit třeba řepík a sléz s diviznou + med. Tyto byliny jsou rovněž fajn u dušnosti.

Jinak již moje babička dávala na suchý kašel a průdušky obklad z tvarohu. Pro odstranění horkosti plic.

Beishashen (glehnia littoaris) v odvaru pak též pročišťuje plíce, vyživuje yin a rodí tekutiny.

Pan profesor Zhang Boli v rozhovoru velmi doporučoval hu zhang Rhizona polygon. Ta se používala původně na methicilin rezistentní Staphylococca aurea (MRSA). S tou zkušenosti nemám, ale preventivně jsem používal třeba dangshen.

 

Také se v Číně vaří polévka z mořských řas, tofu, loupaných rajčat a ředkviček pro plíce.

Velmi rád používám bylinu zvanou chryzantéma. Jako prevenci jsem také doporučoval zlatěn, což je další zvláštní bylina čínské medicíny. V neposlední řadě také šalvěj červenokořenou neboli danshen.

Lze připravit i různé sirupy, například z mišpule čínské, jitrocele a moruše, ale ty už jsou poměrně složitější na přípravu.

 

Vždy jsem také pacientům doporučoval, aby posilovali slezinu a ledviny, protože byli unavení. Doporučoval jsem aspoň nějaký vývar z tmavého masa na posílení ideálně doplněný o taizishen, děhel nebo astragal (huang qi), který skvěle zpevňuje povrch.

 

Pozor samozřejmě na indikace a kontraindikace, např. u braní klasických léku nebo třeba u těhotných žen. Vždy doporučuji poradit se s odborníkem.

Také jsem pozoroval mnohé chyby pacientů, že například u respiračních poruch třeba suchého kašle používali zázvor, skořici, kurkumu, chilli, kari nebo různé prohřívací byliny. Ty zbytečně vysušují plíce a dělají z chladného hlenu horké hleny a ty se samozřejmě daleko hůře vykašlávají. K tomu se přidává dušnost a pálení na sternu. Lze je krásně použit na uvolnění dutin. Mnohdy vadí i mléko a mléčné výrobky, které podporují hlen. Důležitý je dostatek tekutin, odpočinek, vnitřní klid a pohoda. Tak třeba to někomu přijde vhod. Nezapomínejte, že podzim je také období chřipek, kde jsou mnohé recepty také použitelné.

 

Co se týká dotazů, zda bych se šel očkovat nějakou vyvinutou novinkou. Přesto že u svých pacientů jsem očkováni alespoň to základní vždy doporučoval, byť ne hned po narození ale s mírným posunutím vzhledem k imunitě. (Viz článek o očkování na fb apotekatcm). Co jsem se však bavil s kolegy, kteří jsou nejen praktici tčm ale i imunologové. Nepřevládal úplně kladný postoj. Běžně se vakcíny vyvíjí 12-15 let ne půl roku ani rok včetně klinických testů. Z toho mám též obavu a nechal bych svoji dávku některé potřebnější ohrožené skupině bude-li chtít. Na základě dobrovolnosti za tím si stojím. Obávám se však, že bude nařízení a následné sankce a nevýhody pro lidi, kteří nebudou úplně „správně“ přesvědčeni. To bude dále prohlubovat nesváry mezi oběma skupinami. Věřím, že se nevracíme někam, kde budu jako neočkovaný mít vypálené číslo na ruce a nebudu muset nosit bílý šátek s přeškrtnutou stříkačkou, aby každý věděl. Popřípadě nebudu smět z domu. Zdůrazňuji, nic proti očkování. Je ve skrze pozitivní, ale s rozumem, bez represe, strašení a vštěpování toho správného a jediného názoru. Opatrně především pak u lidí, kteří jak se říká kážou vodu a piji víno, ale bezpečně vědí, co je pro nás dobré.

 

Závěrem bych rád poděkoval všem našim pacientům, kteří berou ohled i na nás a používají ochranné pomůcky při návštěvě našich poraden a v místech s vyšší koncentrací lidí. A v případě podezření či potvrzení nákazy nechodí osobně. Ale využívají facebookovou poradnu apotekatcm nebo telefon.

 

Přejeme klid a pohodu bez stresu a s dobrou náladou. Trochou nadsázky a humorem. Jak říkal můj pacient: „Opatrujte se a kdyby něco tak slabý průběh“.

 

Zpracoval Němec Tomáš z www.apotekatcm.cz

 

Zdroje.:

Roky studia tčm. Přednášky tčm především v poslední době. Zkušenosti z praxe. Rady a doporučeni pí Mgr. Jany Němcové.

https://www.expres.cz/zpravy/cina-koronavirus-oslavy-zlaty-tyden-miliony-lidi-davy-cestovani.A201008_120423_dx-zpravy_vlt

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/lide-maji-z-vakciny-na-covid-strach-je-to-pochopitelne-upozornil-daily-telegraph-40332666

https://www.facebook.com/apotekaEshop/photos/a.2538736309730671/2592078317729803/

https://www.tcm.cz/n/zdravi-epidemie-koronavirus-2