Nevíte si rady ? +420 728 715 916
7.png

Horká povaha potravin chránící před chladem a posilující imunitu

Horká povaha potravin chránící před chladem a posilující imunitu.

Horké potraviny, jako jehněčí, česnek, kurkuma, skořice, muškát, ale i prohřívací nápoje, působí na tělo prohřátím yangu a tím posilují obranyschopnost. Jejich hlavní úkol je, aby nedocházelo k prochladnutí a následnému stavu chladu. Pokud totiž mají orgány dostatek tepla, které napomáhá správné funkci, čchi může volně proudit. Pokud dochází ke ztrátě tepla na základě prochladnutí či z požívání nadměrného množství chladné potravy, dochází ke stagnaci čchi. Začíná-li nás obtěžovat např. rýma, pomohou teplé tekutiny a fytoterapie TCM s uvolněním stagnace chladného hlenu (tan chan). V případě povrchového napadení chuanxiong chatiao, akutního prochladnutí, rozlámanosti po těle a prvopočátcích chřipky a nachlazení se jedná o napadení chladným větrem. Odkaz na směs zde: https://apoteka-eshop.cz/produkty/eaf6-9-3089

Vždy platí, že čím dříve otevřeme povrch prohřátím a odstraníme škodlivinu v prvních příznacích, tím rychleji docílíme úspěchu. Snaha je také podpořit pocení. Pozor, častá chyba, kterou pozoruji, je dát si nejdřív např. zázvorový čaj a poté vyrazit někam ven do chladu.

Prohřívací potraviny se z pravidla nepoužívají u stavu plné horkosti jako je např. horečka, astma, alergie, akné, yangové otoky, ekzémy. Nepoužívají se ani u prázdné horkosti např. při klimakteriu. Ostré a prohřívací potraviny jsou nevhodné u těhotných žen.

Z pohledu čínské medicíny se tedy nejprve otevře povrch. Pokud se tělo vystaví působení chladu, přes otevřený povrch pronikne bohužel daleko snáze do hlubší vrstvy. Poté se pak přistupuje k silnějším směsem jako je jingfang ba idu. Odkaz zde: https://apoteka-eshop.cz/produkty/ean4-9-3049 . V TCM existují také směsi a byliny, které pomáhají zpevňovat povrch a posilovat imunitu (wei qi), v tomto případě jsou nápomocné. Ovšem při podceněné stavu se někdy musí přistoupit i k přírodním antibiotikum.

Co se týče stravy, vadí vždy potraviny, které přinášejí vlhko shi a chlad chan. (V případě zachlazení žaludku i napadení chladem!!)

Pozor! Pokud si nejste jisti, doporučuji navštívit praktika čínské medicíny, aby byla dobře určena příčina a následná fytoterapie.

Vypracoval Němec Tomáš www.apoteka-eshop.cz