Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Záněty močového měchýře z pohledu tčm

    Záněty močového měchýře z pohledu tčm

    Infekce jsou nejčastěji způsobeny špatným stravováním s přemírou sladkých, ostrých a tučných jídel v kombinaci s alkoholem. V akutním zánětu vadí i káva, citrusy, rajčata, jahody. Většinou kombinované ještě s příčinou akutním prochladnutím (chození bosky, či nedostatečně oblečení, klimatizace…).

    Typicky se záněty projevují častým močením, pálením při močení, bolestivým močením, tmavou a zkalenou močí, jíž je malé množství a je obtížně vymočitelná, někdy i krví v moči, nafouklým podbřiškem a bolestí v podbřišku, dokonce až zástavou močení. Stagnující vlhko SHI a horko RE se postupně „zahustí a nabalí“ na sebe a vytváří i písek či kameny v močovém traktu, včetně ledvin. Proto je velmi důležité u problému močového měchýře posilovat také ledviny a zpevňovat povrch.

    Totež i spojením bylin našich babiček. Vyzkoušených často empiricky předávaných receptů s kombinací farmakologie bylin čínské medicíny. Pro to rád používám odvozeninu z japonštiny RINENKAI - tedy setkávání filosofii. Přikládám i fajn receptík: Můžete například zkombinovat brusinku, jehlici, medvědici, zlatobýl, huang qi a fulling v odvaru vařit 10min. Celkový odvar pak v objemu 5-10 g deně.

     

     

    V léte a na jaře zase začíná období, kdy se bude v autě pouštět klimatizace na nohy v sandálech a také období, kdy se často potkávám se zánětech močového měchýře.

    Nezapomeňte, že v čínské medicíně se snažíme dbát na to jak zánětů předcházet. Zde se mi zrovna náš krásny český zvyk ponožky v sandálech nejeví jako špatný. Což může potvrdit každý, kdo se s příznačným pálením a řezáním setkal. Je třeba neprochladnout také od podbřišku a ledvin.

     

    Jak vzniká zánět močového měchýře z pohledu čínské medicíny?

    Ve Venrelunu (pojednání o teple horkosti) se píše: Když škodlivá Či zasáhne člověka, cesty jejího vzniku nejsou stejné. Větrný chlad vniká přes kůži a její vrstvy proto z vnějšku postupně dosahují dovnitř. Teplé horko vniká přes ústa a nos, u močového měchýře pak obvykle vzniká vlhké horko a to má za následek právě i záněty močového měchýře. Nejčastěji prochladnutím od podbřišku ledvin a nohou.

    Principem léčby je tedy odvádět horko a pročišťovat vlhkost - někdy taky prázdný chlad. Zabránit tak právě pálení a řezání, lze využít právě starý obecný recept jako je ba Zheng, či přidat další vhodnou fytoterapii, s tím vám pomůže praktik tčm na základě řádné anamnézy.

     

     

    Zánět močového měchýře může mít také kombinované příčiny např. Psychické, žena je totiž mnohdy křehká nádoba a s takovou by s ní mělo být také zacházeno a mnohdy bohužel není. To se také může projevovat různými výtoky, ale i třeba horečkou, zmateností, časté močení až únikem moči, ale také právě bolestivým močením a ostrými bolestmi v podbřišku. Což je velmi nepříjemné, obzvláště náchylné zánětům můžou být například těhotné ženy, takže tam vždycky pozor, hlavně neprochladnout.

    Těhotenství je, ale jiný stav a je tedy třeba jiného přístupu, nelze použít předpisy uvolňující pánevní dno. Je třeba zvolit předpisi vhodné pro těhotné!! V těchto případech vždy navštivte odborníka přes tčm.

    Naopak u mladých holčin nebývá vlhká horkost, ale jenom vlhkost a tedy třeba pouze bílý nebo čirý výtok a tam úplně stačí použít například fulling a stačí i odvar max 5g. Tedy houbu, která se jmenuje Pornatka, nemusím sahat ani k předpisům tčm z pilulích. To vždy záleží případ od případu. Po doléčení močového měchýře a třeba právě posílit ledviny, zpevnit povrch a pročišťovat vlhkost, ideálně doplnit jing jang ledvin. Harmonizovat ledviny, aby nevznikala chronicita a následné recidivy močového měchýře.


    Zpracoval Tomáš Němec

    Zdroje: Studium tčm v Hradci a Praze. Farmakologie tcm a Werbenlun.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *